Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Halucinace v New Jersey: Brodeur, Brodeur, Brodeur. Parťáci pro Jágra?

William Brodeur, jediný útočník ze slavného rodu, střílí na kempu New Jersey na své dvojče Jeremyho | foto: AP

16 2014
V jedné bráně je Brodeur, v druhé také Brodeur a střílí na ně Brodeur. Ne, tohle není šílenost, ale realita. Na přípravném kempu hokejového New Jersey se objevili tři synové legendárního gólmana Martina Brodeura, který v týmu naopak po dlouhých letech končí.

Jeden z nich se možná v budoucnu objeví v NHL. Momentálně k tomu má nejblíž nejstarší Anthony, kterému je devatenáct a je už na svém druhém kempu v Jersey.

Klub si ho vybral loni na draftu v sedmém kole jako 208. hráče a po tátovi je to brankář. Momentálně chytá v juniorské QMJHL za tým Gatineau, kde působí i český talent Václav Karabáček.

Na to, aby hrál rovnou vedle Jágra a spol. je zatím brzy. „Teď se spíš soustředím na to, abych byl brankář číslo 1 v Gatineau. Všechno k tomu směřuje, tak doufám, že to tak bude i ve skutečnosti,“ říká Anthony, který obklopen zámořskými novináři čelil dotazům ohledně budoucnosti svého otce.

„Nevím, nemám páru. Ptám se ho každý den a odpovídá mi stejně. Takže jsem na tom jako vy,“ reagoval.

Martin Brodeur je nechráněný volný hráč a New Jersey o něj už nestojí. Otázka tedy zní: ukončí kariéru, nebo oblékne dres jiného týmu? „Fakt netuším,“ opakuje Anthony, ale po nátlaku nakonec s šibalským úsměvem prohodí: „Táta mi něco řekl, ale nesmím to prozradit.“

Fotogalerie

Mezitím kolem procházejí jeho dva mladší bratři. Jeremy a William jsou dvojčata, na konci října jim bude osmnáct, takže draft do NHL je čeká až příští rok. I Jeremy je brankář po tátovi, jen William kazí rodinnou tradici a stal se z něj útočník.

„Bráchové si pořád hráli na gólmany a někdo na ně holt musel střílet,“ culí se William.

Také on pochopitelně sní o NHL, jenže na kempu Devils poznal, že ho čeká ještě hodně práce. „Pokud budu chtít uspět, budu muset být rychlejší, silnější a rozhodně větší. Tihle chlapi okolo jsou obrovský a velký. Ale také o dost starší,“ utěšoval se William, který hraje nižší NLHL.

Jeremyho čeká od podzimu první rok v juniorské OHL, kde bude hrát za tým Oshawa Generals. A ačkoli se jmenuje Brodeur, jeho brankářský styl tomu neodpovídá. Narozdíl od otce s bratrem totiž používá nejrozšířenější styl zvaný motýlek, při němž jde gólman do kolen a snaží se vykrýt hlavně spodní část branky.

„Zato táta a Anthony jsou víc trpěliví a zůstávají stát. Já dělám spíš to, co mě učili ve škole a na trénincích. Zkusil jsem oba styly a zjistil, že motýlek je pro mě lepší. Myslím, že dobře čtu hru. A moje nedostatky? Mám trochu problém přesouvat se od tyčky k tyčce. Když je ale puk přede mnou, věřím si,“ vypráví Jeremy.

A přidává překvapivou informaci. „Víc si nechávám poradit od bráchy než od táty, protože si vším zrovna prochází. Táta to už má dávno za sebou, takže si začátky až tak nepamatuje. Pomáhá mi spíš s mentální stránkou hry,“ líčí.

Přítomnost tří Brodeurů na kempu Jersey vykouzlila úsměv na tváří kouče Petera DeBoera. „Je to skvělé, no ne? Fakt super. Je sranda vidět tři Brodeury na ledě. Jsou to dobře vychovaní kluci,“ chválil je.

Jen ten nejstarší, Anthony, přiznal: „Je trošku divné sledovat tu bráchy. Ale myslím, že si to užívají a nasávají zkušenosti. Když jsem slyšel, že budou na kempu, byl jsem překvapený, protože jsem netušil, že to v jejich věku jde.“

Jistě, svou roli sehrálo samozřejmě jejich jméno, resp. otec, kvůli kterému budou muset všichni tři celou kariéru čelit narážkám o protekci. Do NHL se však bez výkonnosti určitě nedostanou. Nostalgičtí fanoušci Devils doufají, že se v jejich dresu aspoň jeden Brodeur v budoucnu přece jenom prosadí.Najdete na iDNES.czmobilní verze