Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární Messier: Jágr už mě dávno překonal. Je nezastavitelný

Jaromír Jágr (vlevo) a Mark Messier na společné fotografii | foto: AP

16 2016
Jaromíru Jágrovi už schází jen tři body, aby na druhém místě historického bodování NHL vyrovnal legendárního Marka Messiera. A čtyři, aby se na stříbrné pozici za nedostižným Waynem Gretzkym osamostatnil. "Přeju mu to, protože si to zaslouží," pravil Messier.

Slavný kanadský lídr se na druhé pozici drží třináct let, Jágr ji může ovládnout klidně na několik desetiletí. V dnešním hokeji je totiž nepravděpodobné, že by někdo hrál tak dlouho. Leda by se narodil podobně mimořádný talent. I tak to bude mít však hodně těžké.

Messier je z Jágrovy dlouhověkosti unešený a moc dobře ví, že je jen otázkou několika zápasů, kdy ho Jágr přeskočí. Česká 68 sice nezáří tolik jako v loňské sezoně, přesto v průměru nasbírá bod za dva zápasy.

„Rád mu svou pozici přenechám. Chtěl bych být u toho, když mě překoná. Nevím, jestli to vyjde, nebo ne, ale určitě mu pogratuluju.“

Tabulka bodování

1. Wayne Gretzky

2857 bodů v 1487 duelech

2. Mark Messier

1887 bodů v 1756 duelech

3. Jaromír Jágr

1884 bodů v 1660 duelech

Jágr v NHL nasbíral 1884 bodů v 1660 zápasech, Messier ukončil v roce 2004 kariéru s 1887 body, na něž potřeboval 1756 duelů. I z těchto čísel je patrné, že je Jágr produktivnější, protože na stejný počin potřeboval menší počet utkání.

Český útočník svého rivala dotáhne nejspíš do konce kalendářního roku 2016, v němž ho čeká ještě sedm duelů. Ten první je na řadě už v noci z pátku na sobotu na ledě Colorada. A pak následuje pětizápasová série doma s Buffalem, Bostonem, Detroitem, Torontem a Montrealem. Na Silvestra pak hraje Florida v Dallasu.

„Chci být skromný jako Gordie Howe, když ho na prvním místě překonal Wayne Gretzky. Beru to jako příležitost pro nás, abychom inspirovali další generaci hráčů. Abychom pro ně nastavili nový vztyčný bod, ke kterému se mohou upínat,“ vypráví sympaticky Messier.

Ten je dvojkou od 4. listopadu 2003, kdy přeskočil Howea. Dodnes prý nemůže uvěřit, čeho dosáhl. „Hlavně kvůli tomu, že jsem se nikdy nepovažoval na elitního střelce jako byl Mario Lemieux nebo Wayne Gretzky.“

I proto je pro něj snadnější přijmout fakt, že ho předežene Jágr. Moc dobře totiž věděl, že se to stane a popravdě by se divil, kdyby ne. Dokonce tvrdí, že ho česká legenda v jeho očích už dávno překonala.

„Když si připočítám jeho body z KHL, kde hrál tři roky, tak je to tak. Je nezastavitelný,“ pravil Messier.

Zápas Calgary vs Edmonton navštívil i legendární Mark Messier a dobře se bavil.

Jágr za tu dobu v Rusku nastřádal 145 bodů a Messier říká: „I já měl šanci vyzkoušet si jinou ligu. Hrál jsem ve WHA a udělal v ní za 47 zápasů jen 11 bodů, takže jsem mimo NHL nebyl tak produktivní. Jágr je absolutní profesionál a neskutečný hráč.“

Nutno podotknout, že Messier hrál ve WHA ve svých 17 letech (v sezoně 1978/79), tedy na samém začátku kariéry, takže je z jeho slov cítit spíš uznání a respekt.

Ten si u něj zaslouží i díky odolnosti a dlouhověkosti. Messier sám hrál do 43 let, Jágrovi bude v polovině února už 45. „Přesto pořád udrží krok s mladými. Moc dobře si pamatuju, že jsem na konci kariéry potřeboval víc času na regeneraci. Bylo to čím dál náročnější. Jágr je schopný fungovat, navíc nikdy nebyl vážně zraněný, což je vždycky klíč k tomu, abyste hráli dlouho.“

Úplně největší dojem na Messiera však dělá, že Jágr ani v tomto věku nehodlá končit. Sám v nadsázce řekl, že chce hrát až do padesáti, ale Messier nevidí důvod, proč by se to nemohlo povést.

„Sleduju ho a pořád je ho plné hřiště, pořád je hodně silný na puku. Jediné, co ho může zpomalit, je on sám. Jestli bude schopný pomoct týmu, který se začne zlepšovat.“

Messier tím měl na mysli, jestli bude Jágr časem schopný přijmout menší roli v týmu. „To jsou otázky, na které si bude muset odpovědět on, ale i tým, ve kterém bude hrát. Zatím ale neexistují známky toho, že by se něco takového mělo stát.“Najdete na iDNES.czmobilní verze