Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista v NHL přišel po bodyčeku o slezinu. Jeho kariéra je ohrožena

AU! Z tohoto souboje s Markem Židlickým vyšel Mikkel Boedker bez následků. Přesně o rok později ale po bodyčeku soupeře přišel o slezinu | foto: AP

11 2015
Stačil jeden tvrdý bodyček a dánský hokejista Mikkel Boedker bojoval o život. Z ledu ho odvezli rovnou na operační sál, kde mu museli odebrat slezinu. 25letý útočník Arizony během tří týdnů zhubl o 10 kilo a vůbec neví, jestli bude moct pokračovat v kariéře.

Boedker si od 18. ledna, kdy se mu během duelu s Winnipegem úraz stal, prošel pořádným peklem. Momentálně je stoprocentně jisté, že přišel minimálně o zbytek sezony a také o světový šampionát v Praze, na němž by v dánském dresu rozhodně nechyběl.

Sám ale takové záležitosti neřeší, jelikož má problém se třeba jenom zasmát, aniž by ho nesevřela ostrá bolest. Potíže má i se spánkem, ležet může jen na zádech. A když se na sebe podívá do zrcadla, nepoznává se.

Hodně zhubl a když ho po několika týdnech viděli spoluhráči, úplně se zhrozili. Sympatický Dán však zůstává pozitivní. „Chápu, že nevypadám dobře, ale tak to chodí. Myslím, že těch deset kilo přes léto naberu zpátky.“

Už myslí na to, jak se co nejrychleji vrátit na led. Jenže termín návratu je pochopitelně v nedohlednu. Navíc není zaručené, že rekonvalescence bude probíhat bez komplikací. „Nezáleží na mě, ale na těle, jak se se ztrátou sleziny vyrovná. Nezbývá mi, než poslouchat rady doktorů,“ ví Boedker, který už začal pravidelně jíst a každý den chodí na procházky.

V dobrém rozmaru ho drží kontakt se spoluhráči, za kterými začal konečně chodit do šatny. K jednomu z nich má však v těchto chvílích nejblíž. Je jím Connor Murphy, který si se slezinou také zažil svoje.

Sice o ní po bodyčeku soupeře nepřišel, ale poškození bylo poměrně závažné. Stalo se to v dobách, kdy hrál ještě na juniorské úrovni. Po ráně zkoušel ještě statečně naskočit zpátky na led, na kterém však vzápětí málem ztratil vědomí.

„Vzpomínám si na intenzivní a ostrou bolest. Skoro jsem kvůli ní nemohl dýchat. Bylo to hrozné,“ vzpomíná obránce Arizony, který se ale dokázal po několika měsících vrátit. Musel ale užívat řadu léků, které pomáhaly obnovit imunitu, filtrovat krev a bojovat s různými druhy bakterií.

Před třemi lety přišel o slezinu i plzeňský Nicholas Johnson, který ji měl nadvakrát roztrženou po tvrdém souboji s brněnským Leošem Čermákem během druhého semifinále play-off. „Dostal jsem ránu a nemohl se nadechnout. Po pár minutách jsem měl divný pocit. Věděl jsem, že je něco špatně,“ popisoval Johnson, který nyní opět hraje.

Podobně jako třeba obránce Michal Barinka, jenž o slezinu také přišel. „Slezina je uložená na levé straně pod obloukem žeber, plní v těle funkci filtru krve, ale člověk může fungovat i bez ní. Je křehká, takže úder ji může poškodit. Pak silně krvácí do dutiny břišní a je potřeba operace,“ vysvětluje slávistický lékař Tomáš Vyskočil.Najdete na iDNES.czmobilní verze