Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mrázka po premiéře chválili. Chytá uvolněně, oceňuje kouč Detroitu

Petr Mrázek a jeden z jeho úspěšných zákroků v utkání s Winnipegem. | foto: AP

21 2014
Do NHL naskočil v této sezoně třetí český brankář - a hned slaví první výhru. Mladík Petr Mrázek porazil v gólmanském souboji krajanů Ondřeje Pavelce a pochválil jej i náročný kouč Detroitu Mike Babcock: „Petr je velmi dobrý gólman. Chytá zcela uvolněně a vždy věří, že vyhraje.“ Přesně to se Mrázkovi povedlo.

Detroit se proti Winnipegu dostal ke dvěma bodů „československou cestou“. První hvězdou utkání byl zvolen Slovák Tomáš Tatar, autor dvou branek. A ten pak chválil českého brankáře týmu: „Petr je výborný gólman a jsme rádi, že se ukázal v takovém světle. Moc nám pomohl.“

Konkrétně to u Mrázka znamená 28 zákroků, což při třech obdržených gólech značí úspěšnost 90,3 procenta. „Velmi dobře pracuje s pukem. Třeba při závěrečné hře Winnipegu bez brankáře nám to moc pomohlo,“ dodal kouč Babcock o tom, jak si jeho svěřenec vedl v prvním duelu sezony.

Fotogalerie

Mrázek si v zámoří postupnými krůčky buduje dobrou pověst. Vsadil na to, že prorazí ve slavné organizaci Red Wings - což je těžké, nejen kvůli konkurenci mezi brankáři. Nyní mu pomohlo zranění rivala Gustavssona, týmová jednička Jimmy Howard pak dostala oddech. A český talent šanci využil.

Navíc pro něj byla ještě o něco výjimečnější. „Jsem opravdu nadšený, že budu chytat zrovna proti Ondřeji Pavelcovi. To víte, souboj českých gólmanů,“ líčil před utkáním. „Ale samozřejmě bude důležitější předvést dobrý výkon a vyhrát.“

Předčit Pavelce? Splněno. Ukázat se? Splněno. Připsat si výhru? Splněno.

Pro Mrázka to byl povedený start v letošním ročníku NHL. Nemělo by zůstat u něj, zvlášť s přihlédnutím k Babcockovu komentáři: „Petr chytal velmi dobře v přípravě, ukázal se také v tréninkovém kempu. Takovým hráčům musíte dát občas šanci, protože si ji zaslouží.“ Úvodních startů se český gólman očividně nebojí, loni dokonce v premiéře za Detroit udržel čisté konto.

Třeba tak dojde jednou i na Mrázkova slova, která pronesl před začátkem této sezony. „Chce to makat každý den a pokud si v Detroitu pomyslí, že jsem připravený, bude to skvělé. Každý gólman chce v NHL být jedničkou,“ prohlásil 22letý Mrázek. První kroky ke snu se mu daří.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze