Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mrázek i Pastrňák se dočkali šancí „Made in USA“. Tak snad je nepropásnou

Detroitský gólman Petr Mrázek inkasuje jeden z gólů v duelu s Washingtonem. | foto: AP

13 2015
Amerika stále velkoryse nabízí příležitosti ke splnění odvážných snů. Milionových šancí se v lednu dočkali hokejisté Petr Mrázek a David Pastrňák. Čeští mládenci povýšili v tradičních týmech NHL. Ten první se řízením osudu stal – aspoň dočasně – brankářskou jedničkou Detroitu. Ten druhý se v elitní lajně Bostonu sešel se svým idolem Krejčím a v sobotu se blýskl prvními dvěma góly v lize.

Sklízejí chválu od koučů i spoluhráčů. Jejich kariéry teď mohou rozkvést.

22letému Mrázkovi pomohlo ke štěstí neštěstí zkušeného Howarda, který si o víkendu pochroumal třísla a Red Wings bude scházet několik týdnů. Už na podzim si vážně poškodil rameno Švéd Gustavsson, takže Mrázek je rázem z trojky číslem 1. Tím by se samozřejmě nestal bez vlastního přičinění. V devíti záskocích za Detroit v této sezoně vychytal pět vítězství s průměrem 2,29 branky na utkání a úspěšností 91,6 procenta.

„Je kvalitní gólman, dobře zachází s kotoučem, dál nám bude vyhrávat zápasy,“ řekl kouč Mike Babcock reportérům v Joe Louis Areně. „Čte hru. Dává pasy jako bek. Věříme mu,“ citoval server mlive.com kapitána Henrika Zetterberga.

Mrázka velebí i detroitští novináři. Líbí se jim, jak věcně s nimi rozebírá třeba i své chyby. Vyzařuje z něj klid a sebevědomí. „Když jsem před Vánocemi nastoupil třikrát za sebou, cítil jsem se skvěle. Člověk snáz získá jistotu,“ řekl jim.

Jako jednička se Mrázek poprvé představí v úterý v Buffalu. Před utkáním bude pod strop arény slavnostně vyvěšeno číslo 39, které v dresu Sabres i Red Wings proslavil Dominik Hašek. Mrázek se famóznímu krajanovi podobá soutěživostí, touhou zastavit každou ránu a nesnášenlivostí vůči porážkám. Rád by se před legendou předvedl v plné parádě.

Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Seana Monahana z Calgary.

Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Seana Monahana z Calgary.

David Pastrňák z Bostonu překonává Raye Emeryho z Philoadelphie.

David Pastrňák z Bostonu překonává Raye Emeryho z Philoadelphie.

Jako v říši fantazie si může připadat i 18letý Pastrňák. Ve čtvrtek naskočil za Bruins proti New Jersey s Jágrem a Eliášem v sestavě. O dva dny později ve Philadelphii skóroval při vyloučení další české hvězdy Voráčka a poté po krásné kombinaci s Krejčím přidal druhou trefu.

„Může nám to klapat,“ řekl David Krejčí. „Je to chytrý a šikovný kluk. Ale potřebuje zesílit, aby vyhrával osobní souboje. Musíme hrát mazaně, držet puk, nezbavovat se ho.“

Mrázek se pokusí ujistit všechny okolo, že zvládne tělesně i duševně náročnou roli prvního brankáře. Taky Pastrňák se rve o svou budoucnost. Za Bruins stihl už sedm startů. Přesvědčí je, aby si ho nechali v NHL? Objeví-li se ještě ve třech střetnutích, odmaže se mu rok z nováčkovské smlouvy. Aby tomu kluby zamezily, často posílají mladíky pryč právě po devátém zápase.

Kouči Julienovi se Pastrňák líbí: „Ví, kam si má najet. Svou rychlostí drží soupeře ve střehu. A zlepšuje se ve hře bez kotouče.“ Mrázek i Pastrňák se dočkali šancí „Made in USA“. Tak snad je nepropásnou.

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze