Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V NHL navýšili platový strop, hokejisté na tom však mohou prodělat

Ilustrační foto.

20 2017
Platový strop v hokejové NHL bude v nadcházející sezoně o dva miliony dolarů vyšší než dosud. Prostřednictvím odborů o tom rozhodli samotní hráči. Jejich reálný výdělek se však může paradoxně ztenčit.

Dosud mohl každý tým v NHL utratit na mzdy hráčům 73 milionů dolarů ročně, nyní je to už 75.

K navýšení došlo, přestože se do toho vedení ligy nechtělo. Hráčská asociace totiž využila klauzule, která jí umožňuje automatický nárůst mezd až ve výši pěti procent ročně. Toto privilegium si vyjednala do kolektivní smlouvy s cílem zajistit hokejistům každoroční dorovnání inflace.

Ve finále však mohou hokejisté dostat na své účty paradoxně méně, než berou nyní, protože se zvětšením platového stropu automaticky zvýší i jejich povinné odvody do rezervního fondu. Ten založila asociace pro případ, kdyby začala liga prodělávat.

V současné době do fondu přispívají hráči 15,5 procenty své mzdy, o výši nových odvodů rozhodnou hospodářské výsledky NHL.

Částečná úleva pro bohaté

Přestože se většině klubů do navyšování platového stropu už druhý rok po sobě nechtělo, tak ho některé týmy uvítají. Především ty hodně bohaté. Nejzářnějším příkladem je Chicago, jež má momentálně nasmlouvané hokejisty za více než 77,5 milionů dolarů.

Generální manažer Stan Bowman proto nebude mít ani tak dostatek manévrovacího prostoru a nezbyde mu, než aby se zbavil některého hráče. Podle všeho by jím měl být Marcus Kruger se smlouvou na 3,1 milionu dolarů, jenž má namířeno k nováčkovi z Las Vegas.

Jedna zajímavost: v tomto ohledu je hned za Chicagem v tabulce existujících smluv Columbus a New York Islanders, kteří mají shodně podepsané hráče ve výši 71 milionů dolarů.

Marcus Johansson, Dmitrij Orlov (vlevo) a Jevgenij Kuzněcov slaví gól...
Joe Thornton ze San Jose je jedním z hráčů, kteří v play-off riskovali své...
Brankář Chicaga Corey Crawford inkasuje gól v utkání proti Bostonu.

Částečně si ulevili i ve Washingtonu. Dva miliony navíc mu pomohou jen mírně, jelikož má momentálně pod smlouvou pouhých jedenáct borců, což je naopak nejméně z celé NHL. Ba co víc: na nový a hodně lukrativní kontrakt čekají hvězdy jako Jevgenij Kuzněcov (dosud bral 3,4 milionu ročně), T.J. Oshie (4,5 mil.) nebo obránci Kevin Shattenkirk (5,2) či Dmitrij Orlov (2,57).

Čistou radost z navýšení mají v Pittsburghu, který se pohybuje na hraně platového stropu a každý dolar navíc mu pomůže, aby udržel co nejvíc hráčů z úspěšného týmu, jenž za poslední dvě sezony získal dva Stanley Cupy. „I tak je ale jasné, že úplně u všech to nedokážeme,“ ví manažer Jim Rutherford.

Změna pomůže i San Jose, které si doteď lámalo hlavu, jak vměstnat do platového stropu elitního defenzivního beka Vlasice, který bude požadovat plat přesahující 6 milionů dolarů. Vedení chce navíc udržet stálice jako Joe Thorntona a Patricka Marleaua, kteří se 1. července stanou volnými hráči.

Nárůst platů zatíží Arizonu a Carolinu

Příští rok navíc končí kontrakt řadě dalších včetně Tomáše Hertla. A to je ještě potřeba dohodnout smlouvu pro brankářskou jedničku Martina Jonese, přičemž má San Jose na mzdy už jen něco přes 16 milionů.

Kromě platového stropu se nově určila i hranice platového dna, tedy minima, které musí tým ve slavné lize vydat. To se posunulo z 53 milionů dolarů na 54,4. Tato cifra zajímá především Arizonu nebo Carolinu, v posledních letech dva ekonomicky nejslabší členy NHL.

Jejich finanční problémy se tímto krokem s největší pravděpodobností jen prohloubí. Minimální hranice se pochopitelně týká i Las Vegas, to je však finančně silný celek, který by se neměl potýkat s nezájmem fanoušků.Najdete na iDNES.czmobilní verze