Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z Mrázka je tahoun Detroitu, Vůjtek ho chce na šampionát

Detroitský brankář Petr Mrázek sleduje dění před svou brankou. | foto: AP

6 2016
V Detroitu se o tom sice otevřeně nemluví, ale všichni dobře vědí, že si hokejový brankář Petr Mrázek v tradičním klubu vybojoval pozici jedničky. A oprávněně: 23letý mladík předvádí stabilní a kvalitní výkony. Naposledy vychytal nulu na ledě New Jersey (sedmou v NHL) a pomohl týmu k vítězství 1:0.

Mrázek byl za své představení vyhlášený první hvězdou zápasu a zase čelil množícím se dotazům zámořských novinářů: „Už jste tedy definitivně jednička?“

„Nemluvil bych o jedničce, snažím se prostě pokaždé předvést co nejlepší výkon. Sezona je dlouhá a každý zápas je jiný,“ odpovídá mladý brankář opatrně.

Možná je ta pokora zbytečná, jenže bez ní by se Mrázek v Detroitu neprosadil. Trpělivě na svou šanci čekal ve farmářské AHL, kde válel stejně jako v roce 2012 na MS dvacítek. Tam slavně vychytal nabitý kádr Spojených států a byl vyhlášený nejlepším gólmanem turnaje.

„Už tehdy bylo jasné, že to bude vynikající gólman,“ říká reprezentační trenér Vladimír Vůjtek. Ano, i on jeho současné výkony pozorně sleduje a doufá, že ho v květnu bude moci přivítat na mistrovství světa v Moskvě.

Mrázek má solidní šanci. V Detroitu teď nastoupil osmkrát za sebou a přesvědčuje trenéry o tom, že už nastal jeho čas. Zvlášť když jeho konkurent Jimmy Howard poslední dvě příležitosti promarnil a musel střídat.

„Je to sebevědomý mladý kluk, který chytá skvěle. Opravdu málokdy vidíte tolik klidu u tak mladého gólmana. Má to v sobě,“ chválí ho slavný spoluhráč Mike Green.

A slova uznání se Mrázkovi dostávají i od protivníků. „Chytá opravdu dobře, gól jsme mu nedokázali dát, i když jsme na to měli dost příležitostí,“ řekl naposledy kouč New Jersey John Hynes.

Mrázek jen potvrzuje mimořádný talent, díky kterému by se z něj v blízké budoucnosti mohla stát také česká jednička. „Sleduju ho delší dobu. Celkem brzy se prosadil a chytá výborně. Já ale momentálně nevím, co bude. Detroit má vysoké ambice a netuším, jestli s ním mám na mistrovství počítat. Byl bych ale rád, kdyby přijel,“ říká Vůjtek.

Dělat prognózy na začátku ledna je opravdu předčasné, ovšem fakt je, že Detroit už není neporazitelná mašina jako dřív a při troše štěstí by Mrázek mohl do Ruska dorazit během turnaje.

To ostatně potvrzuje i Vůjtek. „NHL je strašně vyrovnaná. Detroit sice papírové předpoklady uspět má, ale dopředu nemají jistý ani postup do play-off,“ ví reprezentační kouč, který by na šampionátu mohl nakonec vybírat z opravdu pestré nabídky výborných gólmanů.

Kromě Mrázka v zámoří válí i Michal Neuvirth, jenž vládne brankářským statistikám celé NHL, a pak je tu samozřejmě Ondřej Pavelec a také borci z Evropy.

Jaký paradox, když se před pár lety mluvilo o krizi českých gólmanů... Teď se zdá, že jisté místo nemá ani Pavelec, jenž českému brankovišti vládne posledních pět let a který své postavení uhájil i v květnu při šampionátu v Praze.Najdete na iDNES.czmobilní verze