Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Las Vegas a Quebec mají blízko do NHL. Podepsaly oficiální přihlášku

21 2015
Hokejová NHL se v následujících letech zřejmě rozšíří o Las Vegas a Quebec. Právě tato města jako jediná podala oficiální přihlášku do slavné hokejové soutěže. Vyhráno však ještě zdaleka nemají.

Aby se celý plán opravdu uskutečnil, k tomu bude potřeba projít poměrně náročným a důkladným schvalovacím řízením. Ovšem Las Vegas i Quebec mají slušně nakročeno, jelikož zatím prokazují obrovský zájem.

Ba co víc, zaplacena byla také povinná kauce 10 milionů dolarů, z nichž 2 miliony jsou nevratné. Zájemci o ně tudíž přijdou, i když je NHL nakonec nepřijme. Jenže takový scénář si nikdo ve zmiňovaných městech téměř nepřipouští.

Že to myslí vážně, o tom svědčí nové arény. Ta v Las Vegas se momentálně dokončuje, slavnostní otevření Videotron Centre v Quebeku je téměř na spadnutí. A právě přítomnost nové a luxusní haly byla jedním ze základních požadavků NHL.

V té momentálně nastupuje třicítka klubů, z nichž šestnáct působí ve Východní konferenci. Z tohoto pohledu má největší šanci jako první uspět Las Vegas, které by přirozeně zapadlo do té Západní.

V pouštní metropoli z Nevady jsou přesvědčeni, že nedopadnou jako Arizona Coyotes, kde o hokej není valný zájem. Právě na něm v zámoří stojí úspěch klubů, které žijí správně z příjmů ze vstupného. Za celým projektem stojí Bill Foley, šéf pojišťovací společnosti Fidelity National.

To v Quebeku o zájmu fanoušků není pochyb, ten neutuchá od roku 1995, kdy se tamní Nordiques stěhovali do Colorada. Fanoušci tam stále sní o návratu a momentálně k němu mají nejblíž. Však i společnost Quebecor, která vlastní televizní práva NHL pro francouzsky hovořící trh v provincii Quebec, podala přihlášku jako první.

Zbylí zájemci, o kterých se v souvislosti se vstupem do NHL hovořilo, tuto příležitost nevyužili. Je mezi nimi Seattle, o němž se před rokem psalo, že jeho snahu podporuje i legendární Wayne Gretzky. Nic ale není ztraceno, vedení NHL totiž podle zámořských spekulací bude přijímat další zájemce už příští léto.

To se možná rozhoupou i v Portlandu, v Kansas City nebo Torontu, kde je extrémně vysoká poptávka po hokeji a kde by rádi vytvořili konkurenci tradičním Leafs. Otázkou však zůstává, jestli v těchto městech dokážou sehnat 500 milionů dolarů. Přesně tolik by totiž případný úspěšný uchazeč o vstup do NHL musel uhradit, kdyby ho vedení soutěže skutečně přijalo.

NHL se naposledy rozšiřovala v roce 2000, kdy do ligy přibyla Minnesota a Columbus. Další rozšiřování je logickým vyústěním, jelikož se NHL nebývale daří a ročně generuje téměř čtyři miliardy dolarů.Najdete na iDNES.czmobilní verze