Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ty máš ránu! A ty ji chytáš! chválili se noví parťáci z NHL

První setkání. Radko Gudas (vlevo) a Michal Neuvirth, noví parťáci z Philadelphie, po prvním společném tréninku. Brzy si padli do oka | foto: iDNES.cz

14 2015
Oba už působí v NHL, oba jsou Češi a oba budou nově hrát za Philadelphia Flyers. Přesto se brankář Michal Neuvirth a bek Radko Gudas osobně neznali. Až teď se potkali na netradičním tréninku.

Vousatý bek se kousek nad kruhy napřáhl a ostře vypálil. Byla to pořádná pecka, na měřiči rychlosti se ukázala číslice 162 km/h. Muž v brance však zůstal odhodlaně stát a puk lapil.

Tenhle moment na oba udělal dojem. „Má fakt velkou ránu, dvakrát mě trefil a pořádně to štíplo. V NHL takhle pálí plno kluků, ale musím říct, že Gudy určitě patří mezi ranaře,“ pravil Michal Neuvirth uznale.

A Radko Gudas na oplátku odvětil: „Michal je velký, výborně se pohybuje a umí se dobře postavit. Má vykryté všechny úhly, musí se na něj fakt vychytrale. Je poznat, že nabírá formu: všechny střely z jedničky mi chytil. Tedy až na jednu.“

To už se po tréninku oba usmívali a ochotně pózovali na první společnou fotku. Zpočátku však bylo jejich setkání trošku nesmělé: v první chvíli si v kabině rychle podali ruku a řekli „ahoj“. Nic víc, pak se mlčky oblékali do výstroje. Brzy však bylo jasné, že si padli do oka.

„Radko je pohodář, jak jsem slyšel. Myslím, že mi bude vyhovovat jako člověk a budeme dobří kamarádi,“ pochvaloval si Neuvirth. „Michal je super kluk. Věřím, že zabojuje a bude opora týmu. Mám z něj dobrý pocit,“ reagoval Gudas.

Letci se potkali v aréně Letců

Dlouho si mysleli, že se poprvé uvidí až za týden na přípravném kempu v Americe, byť už téměř měsíc a půl vědí, že od nadcházející sezony budou válčit v jednom dresu. Pak se však naskytla nevšední příležitost, jak to stihnout ještě v Česku.

Bylo to symbolické setkání: Letci z Philadelphie se potkali v aréně Letců z Letňan. „Šel jsem si sem zahrát s kamarády a pak se dozvěděl, že dorazí i Michal. Měl jsem z toho radost,“ popisoval Gudas.

Neuvirth se v létě připravuje právě tady. „Chodím sem na gólmanské tréninky, měl bych jít na led i s juniorkou. Jsem klubu vděčný. S Gudym jsme se znali jenom od vidění a tohle byla fakt náhoda. Jsem za ni hrozně rád. Už jsme pokecali o Philadelphii a shodli se, že nás čeká dobrý rok a skvělá parta.“

RÁNA NAD RAMENO. Brankář New York Islanders Michal Neuvirth v akci.
Radko Gudas z Tampy Bay kontroluje, zda mu z obličeje neodkapává krev.

Michal Neuvirth naposledy chytal za New York Islanders, Radko Gudas hrál v NHL jen za Tampu.

Češi budou mít ve Philadelphii od nové sezony zastoupení na všech postech: útočníka Voráčka doplní brankář Neuvirth a bek Gudas. Ten se směje: „Od každého trošku, to je správný. Aspoň bude sranda, Voras se taky těší. Když se sejde pár Čechů mimo led, bude to zpestření.“

Společným pojítkem bude Voráček

Právě Voráček bude velkým pojítkem, s oběma se totiž dobře zná. S Gudasem už z Kladna, s Neuvirthem z mládežnických výběrů. A právě on oběma už stihl radit.

„Mně vlastně dřív. Když jsem měl od klubu na stole nabídku, všechno jsem s Kubou probíral. Hodně mě lákalo s ním hrát. Má ve Philadelphii velké postavení a momentálně je to nejlepší český hokejista. Myslím, že jsme všichni tři natěšení,“ vypráví Neuvirth nadšeně.

Jenže zatímco Voráček má místo v týmu zaručené a Gudasovy šance jsou také veliké, Neuvirth bude muset na příležitost nejspíš čekat. „Asi začnu jako dvojka, ale sezona je hrozně dlouhá. Takže i když nezačnu chytat v úvodních zápasech, určitě se z toho nepoložím. Nějaké zkušenosti už mám a vím, do čeho jdu. Budu na sobě dál makat a šance přijde. A až přijde, tak ji nesmím pustit,“ říká se zaujetím.

Také Gudas je přesvědčený, že se mu to povede, byť startovací pozice není ideální. „Jednička Mason má sice větší smlouvu, ale trenér před sezonou vždycky říká, že šance má každý stejné. Když se Michalovi bude dařit víc, nevidím důvod, proč by neměl chytat. Záleží jenom na tom, jak přijede připravený a jak se mu bude dařit v přípravě.“Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze