Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Réway: Odejít z Česka byl správný krok. Teď mám blízko do NHL

Slovenský útočník Martin Réway (vpravo) bojuje u mantinelu s Morganem Rillesem z Kanady. | foto: AP

8 2016
Slovenský hokejista Martin Réway, který momentálně bojuje o místo v Montrealu, zpětně hodnotí svůj odchod ze Sparty. A říká: "Tenhle krok byl správný a i díky němu mám teď mnohem blíž do NHL."

Drobný útočník, jenž v květnu podepsal nováčkovský kontrakt, momentálně maká na kempu v quebecké metropoli, rozhodující fáze ho čeká během srpna, kdy se ukáže, jestli sezonu začne v prvním týmu Canadiens, nebo na farmě v AHL.

„Cítím, že nastal vhodný okamžik zkusit štěstí.“ Talentovaný forvard předtím jako draftovaný hráč mohl působit jenom v zámořské juniorce, nebo hrát v Evropě. Zvolil druhou variantu.

Po působení ve Spartě si však usmyslel, že chce odejít. Zatoužil po Švýcarsku a nyní si zpětně pochvaluje, že udělal dobře. „Užil jsem si to tam, naučil se hodně nových věcí hlavně díky stylu tamního hokeje, který se víc podobá tomu zámořskému.“

Réway si zkrátka myslí, že z české extraligy by na NHL nebyl zdaleka tak dobře připravený. „Ve Švýcarsku se hraje o dost rychlejší hokej. Každá soutěž má svoje pozitiva, ale švýcarská liga je možná nejlepší v Evropě. Je dost podceňovaná, přitom v ní působí řada hráčů, kteří mají zkušenosti z NHL.“

Na mladém útočníkovi je vidět, jak je natěšený a jak si věří, že svou šanci může zužitkovat, byť ho v závěru uplynulé sezony trápil otřes mozku. Kvůli němu ostatně několik měsíců nehrál.

„Přesto cítím, že potřebuju novou výzvu. Chci se porovnávat s nejlepšími hráči na světě,“ tvrdí nyní skálopevně.

Moc dobře si přitom uvědomuje, že kvůli svému menšímu vzrůstu bude muset hodně zesílit, aby obstál. To je zřejmě jeho největší hendikep, i proto je připravený na variantu, že nakonec skončí na farmě v AHL. „Nebudu s tím mít problém. Budu se ale snažit, aby tahle situace nenastala,“ doufá.

Réway si v nadcházející sezoně vydělá 667 tisíc dolarů, přitom měl nabídku z KHL, kde by si mohl vydělat víc. Konkrétně se o něj zajímal Slovan Bratislava. Ovšem na druhou stranu: všichni moc dobře vědí, jaká je ekonomická situace tohoto klubu. Nedávno vyšlo najevo, že je znovu v dluzích - více o tématu čtěte ZDE.

Jedenadvacetiletý Slovák přesto říká: „Měl jsem se zástupci Slovanu debatu a byl jsem blízko podpisu smlouvy. Bratislava je téměř můj domov. Jenže já mám sen a tím je dostat se do NHL. Chci to zkusit a zjistit, jestli na to mám. Proto jsem ochotný obětovat to riziko a přijít kvůli té příležitosti o peníze.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze