Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL bude hlasovat o rozšíření. A nechce pustit hokejisty na olympiádu

Gary Bettman | foto: AP

1 2016
Hokejová NHL oficiálně informovala, že se na červnovém zasedání v Las Vegas uskuteční hlasování, které rozhodne o (ne)rozšíření soutěže a také o její formě. Šéf ligy Gary Bettman zároveň prohlásil, že kluby nejspíš nebudou ochotné uvolnit své hráče na nejbližší olympiádu.

O rozšíření NHL se hovoří už několik let, teď však celý proces spěje do finiše s tím, že by k němu mělo dojít od sezony 2017/18. O všem rozhodnou majitelé klubů a podle dostupných informací budou mít na výběr ze tří možností.

1. soutěž nepřijme žádný nový tým, 2. soutěž přijme jeden nový tým (případně posune expanzi na pozdější období), 3. soutěž přijme dva nové týmy.

Všeobecně se předpokládá, že největší šanci na úspěch má právě Las Vegas, kde se zasedání NHL v průběhu června uskuteční. Nabízí totiž nejzajímavější trh se solidním potenciálem. Mezi další favority se řadí Seattle a Quebec, kteří o účast ve slavné soutěži vehementně stojí.

Peníze hrají velkou roli také při rozhodování, jestli NHL uvolní své hráče na nadcházející zimní olympiádu, která se koná v roce 2018 v Pjongčchangu. Vše závisí na dohodě mezi Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) týkající se především pokrytí pojistek pro hráče.

Jejich výše však přesahuje možnosti a ochotu MOV, její šéf Thomas Bach také otevřeně prohlásil, že žádnému sportu nedá speciální dotaci. A to pochopitelně zhoršuje vyjednávací pozici IIHF.

Majitelé zámořských klubů pochopitelně nechtějí uprostřed soutěže uvolnit své nejlepší hráče, kteří by se pak mohli vrátit zranění. Definitivní verdikt, resp. čas na dohodu by podle druhého nejvyššího muže NHL Billa Dalyho mělo padnout do konce roku 2016.

Hokejisté z NHL nastupují na olympiádě nepřetržitě od roku 1998, ale ochota zámořských klubů je každou akcí menší a menší. Ostatně NHL by ráda častěji pořádala Světový pohár, který se koná ještě před startem ligy a navíc přináší zisk i samotným klubům.

I tak šéf NHL Bettman nevyloučil, že by na další olympiádě v roce 2022 v Pekingu hráči smluvně vázaní v zámoří mohli nastupovat. Otázkou však je, nakolik je tento výrok pragmatický.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze