Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův bývalý parťák bojuje o šanci v NHL. Po boku Jágra

Scott Gomez (vpravo) si s Jágrem zahrál v dresu New Yorku Rangers, teď se mohou znovu potkal v New Jersey Devils | foto: ČTK

30 2014
Po sedmi letech oblékl dres New Jersey Devils, ve kterém prožil nejlepší léta. Ale v úplně jiné roli. Před sedmi lety byl totiž hlavní hvězda týmu, teď bojuje o místo jako bažant a když to náhodou vyjde, bude se muset spokojit s podřadnou mzdou.

Scott Gomez má za sebou typický příběh hokejisty, který doplatil na to, že byl svého času hodně přeplacený. Psal se rok 2007, když z Jersey přestoupil do konkurenčních Rangers, kde bral první rok magických 10 milionů dolarů. On, který nikdy nebyl žádným kanonýrem nebo pokořitelem rekordů v bodování.

V New Yorku vydržel jen dvě sezony a jeho megalomanský kontrakt přebral Montreal. Ani tam pochopitelně nenaplnil velká očekávání, ba právě naopak: byl pod tlakem a jeho výkonnost šla dolů. Tak rapidně, že ho klub raději předčasně vyplatil ze smlouvy.

Komplikace

Gomezova radost z povedeného zápasu dlouho netrvala. Brzy po něm se ukázalo, že ho trápí zranění zápěstí. Tak vážné, že může ohrozit jeho naděje na smlouvu v Devils. Podle dostupných zpráv si zdravotní indispozici přivodil několik dní před začátkem přípravného kempu, přesto nastoupil ke třem zápasům. Po tom posledním ale tělo řeklo dost. Gomez, který druhý den chyběl na tréninku, teď musí doufat, že se dá rychle dohromady.

Nebylo divu, když v Kanadě čekal na gól neskutečných 369 dní a vlastní fanoušci mu ironicky zpívali narozeninovou píseň „Happy Birthday“, aby mu připomněli roční střelecký půst.

V Rangers zase s Drurym a Reddenem tvořil polovinu platového stropu celého týmu, ale individuální výkony všech borců tomu absolutně neodpovídaly. Zklamání tehdy ostatně zavládlo i z nefungující spolupráce s Jaromírem Jágrem, se kterým se teď znovu potkal v Devils.

Gomezova cena šla logicky rapidně dolů a on sám je dnes rád, že jeho šance na NHL vůbec žije. Má za sebou totiž dvě krátká angažmá v San Jose a Floridě, kde nepřesvědčil. Místo milionů se musí spokojit se statisíci, nejistotou a také nevraživostí fanoušků Devils, kteří ani po letech neskousli, že kdysi odešel do rivalského New Yorku.

„Bylo to nevyhnutelné,“ řekl Gomez o bučení, které musel poslouchat navzdory tomu, že v domácím prostředí vstřelil dva góly a že byl vyhlášený první hvězdou zápasu. „Jeden chlapík mi řekl, kam mám jít. Kam přesně, to nemůžu říct,“ dodal s úsměvem pramenícím z povedeného výkonu.

Pravda, jeden dobrý zápas nic neznamená, ale pořád je to rozdíl oproti trápení z posledních let. Vždyť na dva góly potřeboval v San Jose i na Floridě celou sezonu...

„Mám před sebou několik těžkých rozhodnutí. A abych byl upřímný: všichni, kdo tu bojují o smlouvu, mi to neusnadňují. Ale tak to má být,“ reagoval na Gomezovo představení kouč Peter DeBoer. Samotný útočník dodal: „Konečné rozhodnutí není v mých rukách, ale táta mi vždycky říkal: Když se nebudeš snažit, nemůžeš nikdy uspět.“Najdete na iDNES.czmobilní verze