Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tatar, budoucí tvář NHL? V ní skóruje, na Slovensku buduje fitcentrum

Tomáš Tatar skóruje proti Arizoně. Slovenský útočník roste do velkého hráče. | foto: AP

13 2015
Slovenský hokej se těší z toho, že se mu postupně vybrušuje budoucí diamant pro NHL. Čtyřiadvacetiletý útočník Tomáš Tatar čím dál více naplňuje svůj potenciál. Nově je v Top 10 nejlepších střelců zámořské ligy a jeho kouč v Detroitu, slavný Mike Babcock, tvrdí: „Čeká ho velká budoucnost.“ Kromě hokeje se Tatar snaží i v podnikání na rodném Slovensku.

Renomovaná agentura AP jej sice u snímku nahoře popsala jako „Tomáše Tatara z České republiky“, bohužel však nepravdivě. Tento talent patří Slovensku a je dost možné, že mu jej hokejový svět bude brzy čím dál víc závidět.

„Pokud na sobě bude dál pracovat, vydrží se zdokonalovat a makat na detailech, čeká ho velká budoucnost,“ prohlásil nedávno Mike Babcock, přísný a uznávaný trenér Detroit Red Wings, mimo jiné kouč olympijských vítězů z Kanady.

Zde jsou klíčová čísla Tatara, střelecky mimořádně nadaného hokejisty: je mu 24 let, v této sezoně dal v NHL už 23 branek (jeho dosavadním ročníkovým maximem přitom bylo 19) a v celkovém pořadí kanonýrů mu patří příčka číslo 10.

Od časů Mariánů Gáboríka a Hossy neměli Slováci takového šutéra.

Fotogalerie

„Cítím se mnohem sebevědoměji než v minulosti,“ líčí Tatar, který v dresu Red Wings prožívá teprve druhou plnohodnotnou sezonu v NHL, předtím pendloval mezi prvním týmem a farmou: „Důvodem je, že už jsem se tu pořádně usídlil a vím, že když budu hrát dobře, nezmění se to. Minulý ročník jsem ještě přesně nevěděl, co očekávat, bylo to těžké. Ale tuhle situaci jsem zvládl a zocelila mě.“

Hledejte za tím z velké části i práci zmíněného kouče Babcocka. K Tatarovi nemá nijak protekční vztah - naopak jej cepuje, co to jde. „Trenér je na mě tvrdý, ale vím, že to myslí dobře. Od chvíle, co jsem přišel, se mi snaží pomoct. Myslím, že to se mnou ani nijak nejde,“ přiznává sympaticky Tatar.

V dnešním hokeji, čím dál svázanějším precizní taktikou, jsou ryzí střelci Tatarova typu k nezaplacení. „On góly miluje,“ popisuje spoluhráč Gustav Nyquist. Manažer Detroitu Ken Holland, uznávaná postava NHL, dodává: „Předpokládám, že jeho kariéra bude mít stoupající tendenci a na vrcholu bude mezi 27. a 29. rokem. Má v sobě úžasný střelecký instinkt; v šancích nic nevymýšlí, tvrdě jde za góly.“

Loni se Tatar ukazoval i na mezinárodní scéně, za Slovensko nastoupil na olympijských hrách v Soči i na světovém šampionátu.

A vztah k rodné zemi prokazuje i jinak, svými podnikatelskými záměry. Podle webu Pluska bude s kamarádem v březnu otevírat v Dubnici „fitko“, které má být největší v Trenčínském kraji. Na zhruba 1 200 metrech čtverečních se mají nacházet posilovna, ring, prostory na aerobik a další vybavení. Podle listu společně do projektu zainvestovali přes půl milionu eur.

„Cítím, že městu, kde jsem vyrůstal a začínal se sportem, něco dlužím. Chci vybudovat něco kvalitního a třeba i přispět k tomu, aby v Dubnici vyrůstali další dobří hokejisté,“ vysvětlil Tatar.

Pro Slovensko by to bylo skvělé. Ale už samotný Tatar je „terno“. Útočník Detroitu má našlápnuto k tomu, aby se brzy stal rozdílovým hráčem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze