Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Břitký kanadský showman Cherry: Já říkal, že si Hertla někdo najde!

OSTRÝ VÝRAZ. Kanadský hokejový komentátor Don Cherry nejde pro kritiku daleko. | foto: Profimedia.cz

10 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Podle kontroverzního moderátora Dona Cherryho ten mladý Rus dostal, oč si koledoval. Myslel přitom českého hokejistu Tomáše Hertla ze San Jose, který v říjnu proti New York Rangers skóroval po brilantní kličce s holí mezi nohama. V listopadu jej pak sporným hitem zranil Dustin Brown z Los Angeles.

"Hertl je Čech? Přísahám Bohu, že jsem ho považoval za Rusa," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Bývalý hráč, později kouč a nyní nejslavnější televizní komentátor na světě sledoval trénink Rusů před olympiádou v Soči. Bez váhání kývl na žádost o interview a s obvyklou upřímností promluvil třeba o Hertlovi.

Sepsul jste ho a tvrdil, že gólmana Martina Birona svou fintou zostudil. Proč?
Podívejte, kdyby byl stav 1:0, zatleskal bych mu. Ale ono to bylo 7:2. Za takového stavu se prostě některé věci u nás v Kanadě nedělají. Birona zesměšnil a on vzápětí ukončil kariéru.

Čtěte v úterní MF DNES: Velký rozhovor s Donem Cherrym o pobytu v Soči, vztahu k Rusku a pohledu na české naděje na olympiádě.

Ale to přece nebylo kvůli tomu gólu...
Říkám, že se tohle nedělá, když jasně vedete. A pamatujete, co jsem tvrdil?

Co myslíte?
Někdo ho sestřelí.

Stalo se. Měl jste radost, když ho Brown srazil a vážně mu poranil koleno?
Neměl. Jen jsem ho varoval: Za tohle si tě někdo najde.

Opravdu věříte, že Hertl chtěl soupeře zesměšnit? Vždyť ten kluk jednoduše byl v euforii, že může hrát NHL a že se mu daří.
Jde o to, že v Kanadě se tohle nedělá. Někdo mu to měl vysvětlit. Jsou takové nepsané zákony. Například v baseballu se za stavu 7:0 nikdy nekrade druhá meta.

Údajně jste prohlásil, že Češi často páchají podobné levárny. Vážně o nás máte takové mínění?
Já ani nevěděl, že je Hertl z Česka. Myslel jsem si, že je Rus. Přísahám Bohu! Ale já bych mu naložil, i kdyby se jmenoval Smith a pocházel z Toronta. Vždyť já kritizoval i Crosbyho, když v juniorce za jasného stavu vzal puk na čepel a hodil ho do branky. Jak by vám bylo, kdyby gólmanem byl váš syn?

To si úplně nedovedu představit. Mám dvě malé dcery. Ale hlavně si myslím, že my Češi bychom to nevnímali jako nactiutrhání.
Ano, pravidla jsou pravidla. Jak se říká: Když jste v Římě, chováte se podle římských zákonů.

Přesto mám někdy dojem, že jste si na české hráče v NHL zasedl. Že nejsou dost tvrdí a tak... Přitom museli leccos překousnout, aby se v zámoří prosadili.
Ale to platí o všech Evropanech. Nejen o Češích. OK, respektuju Haška a v poslední době i Jágra. Jenom je nemám rád jako Kanaďany. Když se mě ptáte, odpovídám upřímně. Nechci nikoho urážet. Evropani prostě nejsou tak odolní jako naši kluci, kteří jsou přísně vychovaní. Hertl je vynikající hráč, mohl se v NHL stát nováčkem roku. Jedno ale musí pochopit: Když se takhle chováš a ztrapňuješ lidi, zaplatíš za to.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze