Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hertl v krizi: Běželo mi hlavou, jestli mám na NHL

ACH JO. Z výrazu Tomáše Hertla je patrná nespokojenost, druhá sezona v NHL mu vůbec nevychází podle představ | foto: Profimedia.cz

6 2015
Ten věčně usměvavý kluk začíná být smutný a zoufalý. Poslali ho na farmu, má sezení s trenéry, kteří se mu snaží pomoci, ale nezabírá vůbec nic. Naopak má smůlu a trefují ho puky, je samá modřina a jizva. Hokejová hvězdička Tomáš Hertl prožívá v NHL zakletou sezonu.

Když se nedaří, tak se nedaří. Hertl při zápase v Calgary dostal během prvního střídání pukem do nohy a zmizel v kabině. Když se vrátil, trefil ho kotouč pro změnu do ruky a půl třetiny zase chyběl. Podobný obrázek je letos běžný, 21letý talent už dostal pukem i do obličeje, navíc od vlastního spoluhráče.

„Já jsem letos hodně velký smolař, snad v každém utkání skončím s nějakým šrámem. To se mi ještě nestalo,“ vykládá v otevřeném rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak vás všechny ty bolístky omezují?
Je toho už dost. Třeba teď ta rána do nohy nebyla vůbec nic příjemného, to samé ruka. Cítíte nastřelení po celý zbytek zápasu a hlavně po něm.

Letošní sezona vám nevychází podle představ, dokonce jste během přestávky na Utkání hvězd skončil na farmě. Byl jste tím zaskočený?
Vůbec nic jsem netušil, do té doby o ničem nepadlo ani slovo. Teď zpětně mě to ale ani tolik nepřekvapuje. Chtěli, abych si to tam šel zkusit aspoň na krátké období. Dělají to takhle se všemi draftovanými hráči. Třeba hvězdný obránce Marc-Eduard Vlasic tam šel po dvou letech jako stabilní bek na jedno utkání taky. V Sharks to takhle chodí. Chtějí, aby si tím každý prošel. Je to pro ně taková hokejová maturita. Teď už na to nemyslím, jsem zpátky a musím ukázat, že patřím sem, a ne do AHL.

Na farmě jste byl poprvé. Byl to velký skok oproti NHL?
To je úplně jiný svět. V NHL si skoro nešáhnete ani na tašku. Všechno máte zařízené, nemusíte se o nic starat. Když přiletíte, jdete rovnou na hotel. V AHL si nejdřív musíte přijet všechno vybalit. Co se týče servisu a stravy, tak v tom je také obrovský rozdíl. V NHL má hráč k dispozici miliony doplňků a lidi okolo týmu mi seženou cokoli, na co si vzpomenu. Na farmě si dost takových věcí musíte pořídit sám a zaplatit si za ně. Můžu teda mluvit jenom za naši farmu, je možné, že jinde to funguje jinak. Každopádně v tomhle je ten rozdíl markantní.

Hertl v číslech

Slávistický odchovanec se trápí od začátku sezony a momentálně má bilanci 53 odehraných duelů, v nichž nasbíral 19 bodů (8+11). Nemůže se vymanit z krize a je běžné, že má dlouhé šňůry neproduktivních zápasů. Na začátku sezony jich bylo pět bez bodu, pak čtyři, v prosinci dokonce šest, naposledy čtyři a teď má opět našlápnuto na rekord: v posledním duelu s Vancouverem to byl opět čtvrtý zápas za sebou bez bodu. Hertl už nehraje v elitní formaci a jeho čas na ledě se snižuje, přesto v poslední době odehraje v průměru zhruba 14 minut čistého času. Celkově ve své druhé sezoně potřebuje na jeden bod tři zápasy.

Rozdíl je asi také v zájmu. V San Jose s vámi momentálně všude cestují kameramani a producenti pořadu „Road to the Stadium Series“ a natáčí, co se děje v kabině, na tréninku a celkově kolem týmu.
Právě. Všude je teď daleko víc novinářů, když někam přiletíme nebo hrajeme doma. Je to zajímavá zkušenost, když víte, že se ty záběry mohou potom objevit v televizi. Kamery jsou opravdu všude. Je to zajímavé, pořadů o týmech v NHL je teď hodně a fanoušci mají daleko větší přístup k informacím ze zákulisí. Tohle na farmě neexistuje.

Jak vám vyhovoval hokej v AHL?
Je to obrovský rozdíl. Každý se chce ukázat, je to hodně o bruslení a soubojích. Chytrost hráčů tam pochopitelně není tak vysoká jako v NHL, a to se podepisuje na stylu hry. Hráči jsou dost přemotivovaní, nikdo ani na vteřinu nic nevypustí. Až jsem si musel dávat pozor, aby nedošlo k nějakému zranění. Na druhou stranu jsem se snažil také ukázat a u mantinelu přitvrdit.

Znal jste na farmě hodně hráčů, nebo to pro vás bylo hodně neznámé prostředí?
Naštěstí skoro všechny. Jsou tam převážně kluci, které jsem dřív potkával na nováčkovských kempech a pak i před sezonou. Takže v tomhle bylo super, že odpadlo to počáteční rozkoukávání a seznamování.

Kvůli přesunu na farmu jste musel změnit plány, protože jste počítal, že budete mít volno. Mrzelo vás to?
Samozřejmě to nebylo příjemné. Měli jsme s přítelkyní v plánu zajet si na jih Kalifornie, takže to pro nás zásah byl. Takový je ale život profesionálního hráče: nikdy netušíte, co se může přihodit.

Myslíte, že vám to prospělo, nebo byste si spíš potřeboval od hokeje na těch pár dní odpočinout a přijít na jiné myšlenky?
Odpočinek by byl hezký. Na druhou stranu jsem poslední dva dny měl taky volno. Zahrál jsem si zas trochu jiný hokej, vyzkoušel něco nového. Tohle nikdy nemůže uškodit. Teď se cítím líp, jenom mi pořád chybí to štěstí. Nedaří se mi vůbec v koncovce. Minulý zápas jsem se už radoval, ale nakonec mi ten gól zrušili. Začátek sezony byl z mé strany hodně špatný, teď se cítím líp. Pro trenéra jsou ale nejdůležitější body a ty teď nedělám.

Podle expertů jsou dva způsoby, co může s hráčem udělat přesun na farmu: buď ho to vyburcuje, nebo se v krizi začne utápět. Nebojíte se té druhé možnosti?
Člověk si to nemůže připouštět. Samozřejmě, když se tu zprávu dozví, tak z toho nemá radost. To je pochopitelné. Nikdy jsem tam nehrál. Člověku hned běží hlavou, jestli definitivně neztratil pozici v týmu a jestli na tu NHL vůbec má. Zpětně to ale beru jako dobrou zkušenost. Viděl jsem rozdíl, zkusil si to a teď vím, že nemám nic jistého za žádné situace a že chci zůstat jen v NHL.

Povzbuzují vás v těžkých chvílích starší spoluhráči?
Tohle tady nikdo moc neřeší. Já se v tom nechci utápět a podle mě to všichni vytušili. Epizoda na farmě je za mnou a teď koukám jenom dopředu. Bojujeme o play-off, Západní konference je neuvěřitelně nabitá. Jednou porazíte prvního a pak prohrajete s posledním. Toho se musíme vyvarovat, jinak bude nesmírně těžké postoupit i s tak zkušeným týmem, který máme.

Spoluhráči s vámi situaci neřeší, ale co trenéři?
V poslední době jsme měli nějaká sezení. Snaží se mi pomoct. Hodně koukáme na video, nabádají mě, abych víc využíval svou postavu a nebál se tlačit do branky. Potřeboval bych alespoň nějaký odraz puku, který by mi neskončil v obličeji, ale v brance soupeře.Najdete na iDNES.czmobilní verze