Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starý pán šokoval. A NHL sleduje, jak se probouzí slavný klub

Lou Lamoriello je už starší pán. Jenže respekt a pevnou ruku neztratil. | foto: AP

24 2015
Je mu 72 let a těch předchozích osmadvacet strávil v jednom klubu. Lou Lamoriello by neměl mít rád změny. Jenže starý pán šokoval. Legendární a úspěšný manažer z hokejové NHL opustil New Jersey a zamířil do Toronta, kde podepsal smlouvu na tři sezony.

„Lou je spojený s vítězstvími. Je to někdo, kdo na sobě makal každý den, aby byl ještě lepší a někam se posunul. Lidé a hráči z našeho klubu vedle sebe budou mít někoho, s kým si budou moct promluvit, koho se ptát, protože ty situace už stokrát zažil. Je to zkušený chlap, který chce stále pracovat, navíc má v sobě pořád zápal a hokej miluje.“

Ta slova vyřkla jiná legenda - trenér Mike Babcock, kterého Toronto také získalo. Vypadá to, že slavný a nejbohatší klub na světě myslí cestu k nápravě opravdu vážně.

Toronto roky tápe, za posledních deset sezon se dostalo do play-off jen jedinkrát. Jeho krize se prohlubuje, v uplynulé sezoně se tým zmítal v křečích a byl druhým nejhorším ve Východní konferenci.

To se má změnit s novými lidmi ve vedení. Reformy nastartoval prezident Brendan Shanahan, který Lamoriella přivedl. Dobře se s ním zná, vždyť to byl právě manažerský veterán, který ho v roce 1987 draftoval do New Jersey. Shanahan má hlavní zásluhu i na příchodu Babcocka, jenž od roku 2005 působil v Detroitu a je považovaný za nejlepšího kouče na světě.

Tohle trojúhelníkové spojení by mohlo fungovat, byť skeptici namítají, že je Lamoriello už dávno za zenitem. S tím však odborníci příliš nesouhlasí. Toronto ho navíc bere i s výhledem do budoucnosti: po jeho boku by měl vyrůst Kyle Dubas, který bude pracovat jako manažerský asistent.

„Lou mu dá šanci zdokonalit se, bude mu předávat rady a zkušenosti,“ tvrdí Babcock.

Lamoriello je přísný šéf, i tohle by v Torontu mohlo platit - zvlášť po poslední sezoně, během které vládla v kabině anarchie a velké neshody. Své o tom ví třeba Patrik Eliáš, jehož odchod šéfa z New Jersey zaskočil.

„Je to takové zvláštní, že Lou bude manažer v jiném týmu. Nebylo to s ním vždycky úplně snadné, ale za ty roky jsme se dost poznali a měli spolu výborný vztah,“ pravil v rozhovoru pro zámořský tisk.

Kdo ví, jestli k přesunu do Toronta nesměřovalo už delší dobu. Jistým vodítkem může být fakt, že Lamoriello před více než měsícem a půl opustil manažerskou pozici v New Jersey a přesedlal do křesla prezidenta hokejových operací.

Jistě, možná k tomu napomohly i špatné výsledky Devils, ovšem ty by muž s tak pevnou pozicí měl ustát. Zvlášť když to byl on, který klub dovedl na výsluní a především ke třem Stanley Cupům. V něco podobného teď doufají v kanadské metropoli.

„Pro mě a pro všechny z nás je to něco jako homerun,“ raduje se Babcock.Najdete na iDNES.czmobilní verze