Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lecavalier. Nechtěná hvězda z Philadelphie za moc peněz, co nedává góly

Nikolaj Kuljomin, Brock Nelson a Michael Grabner (zleva) slaví gól New York Islanders, zklamaným mužem vlevo je Vincent Lecavalier z Philadelphie. | foto: AP

3 2015
Američtí novináři si dělali legraci, že se apríl posunul o den. Hokejista Vincent Lecavalier dal totiž 2. dubna první gól po třech měsících a tedy po 28 zápasech v NHL. Tohle že je hvězda, která bere 6 milionů dolarů? Tohle že je kanonýr, kterého se mají všichni bát?

Lecavalier zářil celou kariéru v Tampě, když ale předloni přestoupil do Philadelphie, šla jeho výkonnost dolů. Loni to ještě nebylo tak zlé, i když 37 bodů v 69 zápasech bylo na jeho poměry málo, letos už trenérovi Craigu Berubeovi došla trpělivost.

Přestože má Kanaďan třetí nejlepší plat v klubu, neváhal ho několikrát posadit na tribunu. A když už se Lecavalier dostane na led, odehraje pouze kolem třinácti minut čistého času. Berube ho dokonce přesunul z oblíbené pozice centra na pravé křídlo.

„Nejsem si jistý, jestli nemá problém s naším systémem. Na centru je u nás hodně práce, musíte dost bruslit, vybojovovávat puky a hrát na obou stranách hřiště,“ vysvětloval to kouč, který věří borcům jako Claude Giroux, Sena Couturier nebo Pierre-Édouard Bellemare.

Na to konto se začaly objevovat spekulace, že Lecavalier začíná stárnout a je pomalý. On sám je odmítá: „Myslím, že jsem celou svou kariéru trénoval dost tvrdě, abych byl schopný hrát a cítit se dobře třeba i v 37 letech. Neřekl bych, že mi odcházejí nohy. Nikdy jsem nebyl žádný rychlík, nezpomaluju. Cítím se dobře.“

34letý útočník však tuší, že Philadelphie nebude jeho ideální destinace a že pomoct restartovat kariéru by mohl jedině přestup. To však bude těžké vzhledem k jeho vysoké smlouvě, která mu v následujících třech sezonách zaručuje příjem 10,5 milionu dolarů. Kdo by bral tak drahého hráče jenom kvůli jménu?

Lecavalier letos nastoupil k 53 zápasům, v nichž nasbíral jen 19 bodů za 8 gólů a 11 asistencí. Na jednu stranu říká: „Nebudu kritizovat trenéra, protože dělá to, co je podle něj nejlepší pro tým.“ Na druhou však prohlásí: „Možná mi to nejde kvůli tomu, že necítím důvěru.“Najdete na iDNES.czmobilní verze