Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stastny dostal sedm milionů, na Sobotku nezbývá. Já si nestěžuju, říká

9 2014
Hokejový útočník Vladimír Sobotka se dostal do nepříjemné situace. I kvůli příchodu Paula Stastného se stále nedohodl se St. Louis na novém kontraktu. Přestože si ho trenér i vedení klubu pochvaluje, přestože se z něj stal jeden z klíčových hráčů týmu a přestože si získal respekt také u fanoušků.

Hrozí vám, že budete muset před arbitráž. Čekal jste, že to dojde tak daleko?
Bohužel k tomu došlo. Zatím jsme se nedomluvili, ale myslím, že jsme na dobré cestě. Doufám, že to zvládneme před arbitráží. Proto jsem tuhle možnost nevyužil a čekal, jak zareaguje klub.

Dostal jste kvalifikační nabídku na 1,4 milionu dolarů. Překvapilo vás to, nebo víte, že to je jen hra?
Ono to tak při kvalifikačních nabídkách chodí. Většinou dávají nejmenší peníze, které odpovídají zhruba částce, kterou jste bral na konci starého kontraktu. Tohle v žádném případě podepisovat nebudu. Tím, že mi dají kvalifikační nabídku, si mě jenom pojišťují, protože mě do arbitráže nemůže podepsat nikdo jiný.

Nehubne a boxuje

Vladimír Sobotka si dal po mistrovství světa nezvykle dlouhý oraz: bez pohybu byl celý měsíc. Těžký návrat do fyzické zátěže ho ale překvapivě nečekal. "Pro mě je důležité si udržet váhu, kterou jsem předtím po sezoně většinou ztrácel. Díky tomu návrat i silové cviky zvládám a cítím se dobře," vypráví 27letý hokejista.

"Už šestým rokem jsem v létě pod vedením Lukáše Stránského, který trénuje třeba i Romana Červenku nebo Tomáše Hertla. Jsem ve druhém týdnu přípravy, zatím se rozjíždíme. Je to takové volnější, chodím třeba na box a tak. Jsem maximálně spokojený."

Do St. Louis nedávno přišel Paul Stastny, který bude brát ročně 7 milionů. Došlo vám, že tím pádem bude vyjednávání těžší, protože na vás nezbývají peníze?
Jsem v St. Louis čtyři roky, ale záleží na manažerovi. Neberu to tak, že by mě to mrzelo. St. Louis podepsalo ještě Fina Jori Lehteru z KHL, tak uvidíme, jak se domluvíme. Určitě nebude sranda se zase probojovat do prvních dvou pětek. Na druhou stranu jsem tam už nějaký rok odehrál, lidi se ke mně v klubu chovají taky jinak než dřív. Už mně neberou jako hráče do čtvrté lajny. Za to jsem rád.

Co soudíte o tom, že v NHL občas dávají obrovské peníze hráčům, kteří nejsou úplně top a nerozhodují zápasy?
Stastny asi nespadá do kategorie úplně nejlepších, ale rozhodně je hned pod ní. Měl asi šest sezon, ve kterých neudělal míň než padesát bodů, což je velký úspěch. On se k nám navíc typově strašně hodí. Je poctivý, hraje dopředu i dozadu, což je velká výhoda.

Dá se říct, že je Stastny pro vás přímá konkurence, když je to typově stejný hráč jako vy?
Typově je jako já, akorát že dělá padesát bodů každou sezonu. Ale jo, přirovnal bych se k němu, zároveň ho však neberu jako konkurenci. Já na ledě plním to, co po mně trenér chce a neřeším, jestli má někdo sedm milionů nebo deset. Je to jeden tým a všichni máme jeden cíl.

Neproblesklo vám hlavou, že byste přece jenom mohl odejít jinam?
Určitě jo, ta varianta existuje. Ale mojí prioritou je zůstat v St. Louis, protože jsem si tam budoval čtyři roky pozici a nechce se mi odcházet někam, kde bych si ji musel vydřít znovu. Pokud se ale nedohodneme, tak budu muset odejít.

Fotogalerie

Pořád si myslíte, že byste si pozici jinde musel vybojovat? Není to tak, že jste o sobě dal vědět nejenom v St. Louis, ale celkově v NHL?
Jinde bych to měl těžší, záleží, do kterého týmu bych šel. Kluby s velkými ambicemi jsou našlapané, to je vidět i v St. Louis, kde jsou hráči fakt kvalitní. Ono není sranda se někde prosadit. Jsem v NHL už sedm let a nemyslím si, že bych musel někomu něco dokazovat, ale vždycky je něco jiného, když přijdete do nového týmu. Čeká vás nové prostředí, nevíte, jak si sednete s novým trenérem... V St. Louis jsem si s ním sedl dobře, ten mě dával na led furt, což by jinde nemuselo platit.

Máte zprávy od agenta, že je o vás zájem někde jinde?
Jo, bavili jsme se a jiné týmy jsou ve hře. Mě to ale v tuhle zatím moc nezajímá, protože se soustředím na to, abych podepsal v St. Louis.

Co je teď hlavní problém při vyjednávání? Peníze, délka smlouvy? Co je pro vás podstatné?
Já bych tohle nekomentoval, protože je to mezi mnou, agentem a St. Louis. Nezáleží mi ani na délce, ani na penězích. Musí to prostě dávat smysl pro obě strany a zatím jsme se nesešli na kompromisu, abychom byli všichni spokojení.

Asi jste probíral s agentem, jak to chodí, kdyby přece jenom došlo na arbitráž. Kam se při ní může člověk dostat oproti kvalifikační nabídce? Je to o půlku víc, dvakrát tolik?
Já o arbitráži vůbec nemám přehled a ani bych k ní nechtěl jít. Doufám, že se tomu vyhneme. Beru to jako poslední možný krok, který by se mohl stát. Takže jsem nad tím zatím ani nepřemýšlel.Najdete na iDNES.czmobilní verze