Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Železní muži v NHL: kdo a proč nezná slovo zranění

Jay Bouwmeester ze St. Louis drží rekord v počtu odehraných zápasů v NHL mezi aktivními hráči. Odehrál zatím 684 duelů v kuse. | foto: Profimedia.cz

24 2014
Jako by nebyli z masa a kostí, skoro popírají fyzikální, matematické a biologické zákonitosti. V hokejové NHL - tvrdé, náročné a nekompromisní soutěži - existují jedinci, kteří se zázračně vyhýbají zraněním.

Jedním z nich byl švédský útočník Henrik Sedin, jenž po neuvěřitelných 679 duelech v NHL musel vynechal utkání kvůli ráně do žeber. Člověka napadne: taková banalita. Jak to, že ho něco podobného nepotkalo mnohem dřív, když mezitím ještě odehrál spoustu zápasů v reprezentaci?

"Prostě jsem měl štěstí," usmál se útočník, jenž nechyběl v sestavě Vancouveru téměř deset let.

Zčásti má pravdu. Měl štěstí, že si na něj nikdo nedovolil žádný záludný faul, při každém tvrdém střetu byl správně postavený a připravený, zároveň dbal na regeneraci... Ovšem na ni si v dnešní době dávají pozor všichni profesionální sportovci podobně jako na dobré stravování a dostatek spánku.

Tabulka držáků

počet utkání bez zranění

1. Doug Jarvis - 964 utkání (V)
2. Garry Unger - 914
3. Steve Larmer - 884
4. Craig Ramsey - 776
5. Jay Bouwmeester - 684 (A)
6. Henrik Sedin - 679
7. Andy Hebenton - 630 (V)
8. Johnny Wilson - 580
9. Billy Harris - 576 (V)
10. Mark Recchi - 570
11. Danny Grant 566
12. Alex Delvecchio 548
13. Brendan Morrison 542
14. Craig MacTavish 519
15. Andrew Cogliano 517 (A + V)
16. Brad Boyes 513
17. Andrew Brunette 509
17. John Marks 509
19. Murray Murdoch 508
20. Glenn Hall 502

A = stále aktivní, V = série od vstupu do NHL

Tak jak to, že má třeba Martin Havlát neustále problémy, zatímco Sedin hraje bez přerušení sezonu za sezonou? "Je to stejné jako u běžné populace: někteří lidé jsou nemocní často, jiní k doktorovi nezajdou za celý život," říká Zdeněk Ziegelbauer, lékař české reprezentace.

"Například Jarda Jágr má často potíže s třísly, což je dané stavbou těla, způsobem zátěže a stylem hry. Někdo má problémy s kyčelními klouby, jiný s páteří a další s úpony na tříslech."

Svoji roli hrají i genetické předpoklady, ale jisté je, že držáků v dnešním sportu mnoho nenajdete.

V NHL si přízvisko "železný" může dát hokejista, který odehrál alespoň 500 utkání v řadě. Něco podobného dokázalo za celou dobu existence slavné soutěže jen dvacet borců. Tím posledním se nedávno stal Andrew Cogliano z Anaheimu, jenž má momentálně na kontě 517 duelů v kuse.

Železní muži se dělí ještě na ty, kteří téhle úžasné bilance dosáhli od vstupu do soutěže, a těch není moc. Vlastně jsou čtyři. Cogliano mezi ně patří, ale aby dosáhl na absolutního rekordmana, to bude muset ještě chvíli vydržet.

Rekordman Doug Jarvis. Nepřekonatelný?

Doug Jarvis - momentálně asistent trenéra v Bostonu - má kontě neskutečných 964 duelů za sebou. Což znamená, že nechyběl v žádném zápase své dvanáctileté kariéry v NHL!

Z aktivních hráčů nezná slovo zranění nejdéle obránce Jay Bouwmeester ze St. Louis, jenž odehrál 684 duelů v kuse, což ho řadí na páté místo v historické tabulce. Pokud bude chtít povyskočit, musí vydržet ještě sezonu a něco: čtvrtý Craig Ramsay má na kontě 776 duelů.

K hranici pěti stovek zápasů se před dvěma a půl roky blížil Travis Zajac, jehož série se zastavila na 401 duelech. Bylo to k vzteku, protože si zranění nepřivodil na ledě, ale během letní přípravy na suchu.

Mezi další držáky patřil třeba Jarome Iginla, Corey Perry nebo John Tavares, jenž přišel o slibnou šňůru 245 utkání v řadě na konci loňského roku. I když těžko říct, jestli to tak prožíval, protože Henrik Sedin po svém zranění prohlásil: "Řekl bych, že to bylo důležitější pro našeho doktora než pro mě."Najdete na iDNES.czmobilní verze