Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi i Slováci budou hledat po MS kouče. Kdo nahradí Růžičku a Vůjtka?

Vladimír Vůjtek měl k české reprezentaci blízko v roce 2005, teď může mít šanci. Jenže je to nepravděpodobné | foto: Profimedia.cz

29 2015
Už loni, kdy se k hokejové reprezentaci vrátil Vladimír Růžička, nastala mezi fanoušky vášnivá debata: Kdo přijde po něm? Charismatický a úspěšný kouč naznačil, že po domácím mistrovství může národní tým opustit. Kdo by mohl být jeho nástupcem?

Růžičkovi letos končí smlouva a už při svém loňském nástupu otevřeně řekl: „Je pravda, že se u nároďáku točím jenom já a Lojza Hadamczik. Ale dobrých trenérů je tu víc a příště by měl šanci dostat i někdo jiný. I proto jsem nechtěl dlouhodobou smlouvu.“

Od té doby Růžička názor příliš nezměnil. Naopak si sám na sebe vytvořil tlak, když prohlásil, že v reprezentaci stoprocentně skončí, pokud na turnaji v Praze nedosáhne na medaili.

Jandač...

Je proto načase, aby se rozvířila široká debata, kdo by ho mohl nahradit. Všeobecně se předpokládá, že by měl důvěru dostat Josef Jandač, který už má mezinárodní zkušenosti, jelikož v reprezentaci působil jako asistent. A také v extralize dosahuje dlouhodobě nadprůměrných výsledků.

Otázkou však zůstává, jestli by ho pustila Sparta. Tento háček však může být vyřešený, pokud s klubem opět neuspěje v play-off - pak by se totiž dalo očekávat, že by Pražanům po třetím neúspěchu ve vyřazovací části došla trpělivost a Jandač by tak mohl být volný.

Vůjtek...

Jeden trenér však bude volný určitě. Je jím Vladimír Vůjtek starší, kterému po šampionátu končí smlouva na Slovensku a představitelé tamního svazu na rovinu přiznali, že hledají jeho nástupce.

Vůjtek po angažmá u českého týmu moc toužil a dokonce k němu měl velice blízko. V roce 2005 už bylo téměř jisté, že po mistrovství ve Vídni nahradí Růžičku, jenže prestižní trenérský post nakonec zázračně získal Hadamczik.

Od té doby měl Vůjtek smůlu a už se vnitřně smířil, že se své vysněné práce nedočká. „Kdepak, na to už jsem starý. Po mistrovství, které bude doma v Ostravě, se chci s trenérskou kariérou rozloučit,“ prohlásil 68letý muž. Kdo ví, možná by ale v případě nabídky změnil názor.

Vlach... A Slováci?

Pravděpodobnější se však zdá být varianta, že dá svaz šanci nové krvi. Kromě Jandače se totiž nabízí Rostislav Vlach, jenž už stačil se Zlínem dosáhnout na řadu úspěchů a těší se přizni hokejových odborníků. „Já bych mu šanci dal,“ prohlásil kupříkladu zkušený kouč Marek Sýkora.

A Slováci? U nich vše zůstává zastřeno mlhou, každopádně na východě převládá přesvědčení, že by národní tým měl po Kanaďanu Glenu Hanlonovi a Čechu Vůjtkovi vést už konečně zase Slovák.

Jenže kdo? Největším aspirantem je Peter Oremus, který Vůjtkovi dělá asistenta a podle mnohých hlasů ze zákulisí má při vedení slovenského týmu velké slovo. Šanci může mít ale třeba i Ernest Bokroš, jenž nedávno překvapivě dovedl tamní dvacítku na MS v Kanadě k bronzu.

Anebo je možná sázka na jistotu a tedy návrat jednoho z dvojice František Hossa, Ján Filc. „Pracujeme na tom, do šampionátu máme ještě dostatek času. O jménech v tuhle chvíli spekulovat nebudu - nechte se překvapit,“ vzkázal šéf slovenského hokeje Igor Němeček.Najdete na iDNES.czmobilní verze