Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já už budu v klidu, trenére. Olomoucký bek Majeský se za zkrat omluvil

Olomoucký hokejista Ivan Majeský (vlevo) v posledních zápasech moc důvodů k úsměvu neměl. | foto: Tomáš FraitMAFRA

28 2014
Dva zápasy, 23 vyloučených, 6 gólů v oslabení, jeden bod. Olomoučtí hokejisté musí v pátek od 18 hodin v Hradci Králové předvést disciplinovanější výkon. A udržet nervy na uzdě, opakuje si bek Ivan Majeský po svém zkratu.

Dvířka od trestné lavice jako by představovaly jeho nervy. V obrovitém obránci hokejové Olomouce Ivanu Majeském bouchly saze, tak bouchl i s nimi. „Ulevil jsem si. Byla to hloupost,“ omlouval se pak osmatřicetiletý Slovák týmu, který v zápase s Plzní oslabil do konce utkání. A od poslední třetiny už převlečený u střídačky sledoval, jak nováček padl v prodloužení 3:4.

Kohouti prohráli potřetí v řadě, klesli v extralize na deváté místo a před dnešním zápasem na ledě pátého Hradce Králové (18.00) musí především zapracovat na disciplíně.

Reakce

Taková reakce neexistuje
„Když cítím křivdu, tak se kousnu do jazyku. To nejde. Taková reakce neexistuje. Takový hráč nám v závěru chyběl. Nechci hodnotit zákrok, zas tak čistý se mi nezdál. On na to měl možná jiný názor, ale nejde to, aby takto kluci reagovali. Dostal desítku, to už je dost velký trest, a tím, že dostal druhou desítku, v kabině od trenérů nedostal pochvalu. A je jedno, jak se ten hráč jmenuje, koukáme na mužstvo a hráči jsou tu od toho, aby byli na ledě. Tomu hráči to dojde.“
Petr Fiala, trenér Olomouce

Někdy to rozhodčí přehání
„Při tomto trendu pískání rozhodčích faulů hokejkou jsme věděli, že budou rozhodovat přesilovky a oslabení. Povedlo se nám v první třetině dát dva góly z přesilovky a vedli jsme 2:0. Domácí se pak drželi víc na puku, byli lepší a z toho pramenilo, že jsme víc faulovali a zápas otočili na 3:2. My jsme nakonec spokojení, že jsme to srovnali a rozhodující bod jsme dokázali v prodloužení proměnit pro nás. Pro nás jsou to důležité body, vytěžili jsme tu maximum. Počet vyloučení je ale hrozný. Mančaft, který se s fauly hokejkama dříve vypořádá, tak uspěje. Chtěl bych, aby rozhodčí měli větší cit. Někdy to rozhodčí přehání, hráč padne sám a hned vidí faul hokejkou. Je třeba fauly hokejkou pískat, ale trochu to rozlišovat. Největší problém je, že to tolik kouskuje hru. Člověk ani neví, kdo jde ven, jestli my, nebo soupeř.“
Michal Straka, trenér Plzně

Zkrat zkušeného beka, jenž ve 24 zápasech nasbíral 70 trestných minut, je jen příkladem. Hanáci v posledních dvou kolech zamířili na lavici hanby třiadvacetkrát a v oslabení dostali šest gólů...

To vás vyloučení tak dopálilo, že váš hněv odnesla dvířka?
Byla to má chyba. Fauloval jsem, vytryskly emoce. Ulevil jsem si, rozhodčí mi dal desítku, a pak jsem udělal, co jsem neměl – mlátil jsem těmi dveřmi a rozhodčí už potom svou práci dokončil. Není to jejich chyba, je to má chyba. Oni podle nových pravidel takhle mají pískat. Jsou pod tlakem, pískají všechno. Je na nás hráčích, abychom si na to zvykli a dělali věci tak, aby to nebyly fauly. Jak jsem řekl: Moje hloupost. Oslabil jsem tým.

Věděl jste, že když třísknete dvířky od trestné lavice, tak jste dohrál?
Víme, co se trestá. Máme to vyvěšené v kabině na papíře od trenérů. Přišlo to ze svazu – upozornění, co se může a co nemůže dělat. Nesmí se ani hokejkou bouchat, dávat takto najevo naštvanost. My jsme o tom věděli. Mohl jsem mít desítku, takhle jsem podle nových regulí dohrál.

Nemohl jste si pomoct?
Bohužel, přitom trenéři nám před zápasem vtloukali do hlavy: Hlavně fakt v klidu! Dejte si pozor, rozhodčí budou všechno pískat.

Zvládnete to příště?
Musím. Naštěstí z toho oslabení gól nepadl, zápas jsme ještě otočili, ale dopadlo to, jak to dopadlo.

Momentka z utkání Mladá Boleslav (tmavá) vs Olomouc.
Momentka z utkání Mladá Boleslav (tmavá) vs Olomouc.

V Mladé Boleslavi jste byli vyloučení třináctkrát, teď desetkrát. Dělá vám problémy si na přísnější metr zvyknout?
Rozhodčí jsou pod tlakem, není to jejich chyba, mají to nařízené shora. Musí to dělat. Prostě tak to je a my si na to už musíme zvyknout. Hokej je hra emocí. Možná by bylo dobré najít střední cestu. Fauly zezadu a do hlavy by měly být pískané bez kompromisu.

V mezinárodním hokeji se i fauly hokejkou trestají bez milosti. Je to správný trend?
Nevím, teď jsem dlouho mezinárodní hokej neviděl. Ale působil jsem roky ve Švédsku a takhle se to píská i v celé Evropě. Chtějí to takhle dělat. U rozhodčích bych chybu nehledal. Když udělám faul, musím to brát jinak a neudělat to, co jsem udělal.

Musí si na nový trend zvyknout i fanoušci? Ti vaši minule skandovali proti rozhodčím, když vyloučili hráče soupeře. To je nevídané.
Fanoušci byli zvyklí na hokej, kdy se přitvrdí hra. Takový hokej je. Teď se z toho stává... Nevím, na tohle neodpovím.

Poslední třetinu s Plzní jste koukal převlečený z lavičky. Jaké to bylo?
Byly to nervy! Otočili jsme super na 3:2, ale nakonec prohráli v prodloužení po nešťastném gólu a odraženém puku. Ale takový je hokej. Kluci to nevzdali. Bod je vždycky dobrej, ale s tímto jsme spíš nespokojení. Místo tří máme jeden, takže asi tak. Bohužel jsme zase tahali za kratší konec. Teď nás čekají dva těžké zápasy venku, musíme se na to připravit. Dávat si pozor na fauly, a snad to bude lepší.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze