Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na čtyřku to nebylo, potřebujeme střelce, říká olomoucký kouč Venera

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udává pokyny svým svěřencům. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

1 2016
Na večeři Zdeněk Venera svému mančaftu poděkoval za poctivou práci. „Na dovolenou můžete jít s čistým svědomím.“ Nejen to – také s hřejivým pocitem úspěšné sezony! Hokejisté Olomouce pod vedením zkušeného trenéra šokovali extraligu.

Budete hrát o záchranu! pasovali je před jejím startem mnozí odborníci včetně sázkových kanceláří do role outsiderů. Kdepak, podceňovaný tým skončil po základní části na skvělém pátém místě, postoupil přímo do čtvrtfinále play-off, kde prohrál s Plzní 1:4 na zápasy. V čele revoluce skromného klubu na zastaralém zimáku stál osmapadesátiletý uznávaný odborník.

Přebolelo tým zklamání z vyřazení ve čtvrtfinále už v autobuse na zpáteční cestě z Plzně?
Nevím, protože já jel autem. Nějaké pivo tam asi bylo. Kluci měli ale smůlu, že narazili na hromadnou nehodu a dvě hodiny stáli na dálnici. Zřejmě však o ten čas byla zpáteční cesta veselejší. Vnímal jsem to tak, že hráči uvažovali reálně, že ví, že tomu něco chybí. Hlavně v útoku. Dostat se mezi čtyři nejlepší mužstva – kde není Třinec, Brno, Zlín, Chomutov s Červenkou, který je sám schopný rozhodnout sérii, a spousta jiných mančaftů? Tohle je hráčům jasné. Podstatné je, že si všichni mohou říct, že pro to udělali maximum, že nikdo nic neodflákl. Tak to ve sportu je. Jeden může jít dál, druhý ne. Hráči mohou jít na dovolenou s čistou hlavou.

Spolupráci si prodloužili o rok

Hokejisty Olomouce nadále povede Zdeněk Venera. 58letý kouč podepsal novou roční smlouvu. Do Olomouce přišel před rokem, a přestože byl moravský klub považován za adepta na boje o udržení, bezpečně s ním postoupil do play-off. V základní části Olomouc obsadila páté místo a ve
čtvrtfinále se utkala s Plzní, které podlehla 1:4 na zápasy.

Podle informací MF DNES se Mora dohodla na nové smlouvě také s klíčovým obráncem Pavlem Skrbkem, naopak v klubu končí na vlastní žádost bývalý hráč Mario Cartelli, který pracoval
jako marketingový ředitel.

Už během sezony si Olomouc pojistila brankářskou oporu Branislava Konráda, kterého povolal slovenský reprezentační trenér na přípravu před mistrovstvím světa. Vedení kohoutů jedná s několika hráči, kontrakt například končí nadějnému odchovanci Jerglovi.

To jste jim řekl po vyřazení s Plzní?
Hlavně jsem jim poděkoval za sezonu. Víc se tam rozebírat nedá. Snaha byla, bohužel dál může jen jeden. Dostat se mezi čtverku by byla bomba, ale k tomu se chce dopracovat. Tým se musí vybudovat, teď by to možná bylo i předčasné. Každý chtěl, každý byl zklamaný, ale zatím ten čas nenazrál.

Plzeň byla zkrátka lepší?
Byla škoda hned prvního zápasu, který skončil 0:0 po šedesáti minutách, v prodloužení jsme trefili tyčky. Hráli jsme velice dobře, zápas nám herně vyšel, ale výsledkově ne. Opět kvůli produktivitě. Nebyli jsme schopni vstřelit gól ani z největších šancí a nakonec Plzeň rozhodla. První zápas byl důležitý pro celý vývoj série. Do druhého už Plzeň vstoupila úplně jinak, bylo vidět, že se poučila. My jsme už zdaleka nebyli tak blízko k vítězství. Stav 0:2 po dvou zápasech se promítl do třetího utkání. Hráčům doma nešla upřít snaha, ale nebyl klid, puky nám odskakovaly, byli jsme zbrklí. Snahy bylo trošku víc, než by mělo být, a Plzni zápas vyšel po všech stránkách líp. Čtvrté utkání už vypadalo zhruba tak, jak jsme si představovali, a štěstí se přiklonilo k nám. Takovým způsobem se vyvíjela většina našich zápasů v sezoně, kdy to byla přetahovaná, těsné výsledky. V pátém duelu jsme začali aktivně, Plzeň jsme v první třetině přestříleli 14:5, docela dost výrazná převaha, ale zase bez gólového efektu, a Plzeň z první šance dala gól. Objevil se v ní totiž Kubalík, my jsme takových šancí měli dost... Prohráli jsme těsně 1:2, je to škoda, mrzí nás to, ale na druhou stranu výsledek celé sezony byl docela pěkný.

Jen docela?
Prostě na první čtverku to v žádném případě nebylo. Pokud bychom chtěli výš, tak jednoznačně potřebujeme produktivnější útok. Tam vidím nejslabší stránku celé sezony.

Navíc jste se musel v play-off obejít bez zraněného nejlepšího střelce Laše a centra Knotka, kteří tvořili elitní útok...
My nebyli produktivní celou sezonu a ještě hráči, kteří z malé produktivity byli nejproduktivnější, vypadli. V útoku nám chyběl ještě Kuba Matai, v obraně pak na poslední zápasy Pavel Skrbek, Alex Rašner, Tomáš Valenta. Hráčů chybělo docela dost. Plzeň takové absence neměla. Ale těžko spekulovat, jestli bychom přes Plzeň přešli, kdybychom byli kompletní. To nevím. Nemá cenu se tím zabývat, takový byl stav.

Odborníci vás před sezonou pasovali na baráž o záchranu. Užíval jste si o to víc vaši jízdu?
My první dva zápasy prohráli, ale nebylo to úplně špatné. Na Spartě jsme prohráli 1:4, hráli jsme příliš otevřeně a Sparta má nabitý kádr, to nás až tak nemrzelo. Víc mrzela domácí porážka s Hradcem, ale zase jsme nehráli zle. Přestože začátek nebyl ideální, tak já osobně věřil, že to bude fungovat. Už v přípravě nebyly výkony špatné. Pak se nám podařilo v dalších zápasech vyhrávat, i když těsně. Získávali jsme body, rostlo sebevědomí celého mužstva a pokračovalo to v takovém optimismu; vyhnula se nám krize, že bychom prohráli pět zápasů po sobě. On je taky rozdíl, když se prohraje třikrát po sobě ze dvanáctého, nebo pátého místa. První čtvrtina sezony se nám vydařila velice dobře a bylo to cítit.

Přitom se říká, že druhá sezona bývá po postupu kritická, ale vy jste žádnou krizi neměli.
Když nás potkalo slabší období, spadli jsme ze čtvrté pozice na šestou a to nám pořád dávalo klid. Z toho dvanáctého místa by to bylo horší. Bylo strašně důležité, že se to podařilo nastartovat, pohybovali jsme se v horních patrech. Cíle jsme si postupně zvyšovali – od úniku z baráže po desítku, až z toho byla šestka. Celkově nám sezona vycházela bez výkyvů. Pohybovali jsme se v klidném středu tabulky, spíš v lepší polovině, a na hře to bylo vidět. Hráči byli v pohodě, dařilo se. Samozřejmě se vyskytly i věci, které nám až tak dobře nešly, ale mohli jsme být spokojení s výkony gólmanů – Braňo Konrád ovládl statistiky, a s hrou dozadu. Horší to bylo v útočném pásmu. To nás provázelo celou sezonu. Základní část nám ale vyšla nad očekávání, podařilo se nám uhrát páté místo. Za to jsme rádi.

Především díky týmové partě?
Každopádně. Kluci jsou ochotni tvrdě pracovat, bojovat, zaskočit jeden za druhého, trénovat poctivě. Nezažil jsem za celou sezonu, že někdo na tréninku odmlouval. Zkrátka profesionální přístup po všech stránkách. Týmový duch. Dobře poskládaný mančaft.

HEEEJ, TY TAM! Olomoucký kouč Zdeněk Venera udává pokyny svým svěřencům.
Olomoucký kouč Zdeněk Venera (vpravo) udává pokyny svým svěřencům.

Z něj vyčníval jen brankář Konrád.
Že je to kvalitní gólman, jsme věděli ze Slovenska, ale nikdo nedokázal odhadnout, jak se mu povede v české extralize, protože ve slovenské jsou na špici bodování většinou hráči, kteří už v Česku neměli místo. Braňo odvedl parádní výkony. A to, že nakonec skončil první v procentuální úspěšnosti, průměru obdržených branek na zápas i počtu čistých kont, to klobouk dolů. Navíc je velice skromný, také dobrá povaha do týmu. Byla to trefa. Je třeba říct, že mužstvo mu v defenzivě pomáhalo. Na tiskovce v Plzni se ptali, jakou roli gólmani sehráli v play-off, protože jsme měli daleko víc střel než Plzeň. Machovský měl procentuální úspěšnost lepší, ale to bylo dané střelci. My na každý gól potřebujeme strašně moc střel. Výsledků v sezoně, kdy jsme vstřelili jeden gól nebo žádný, bylo hodně. Proti nám si procenta nahnali všichni gólmani. Typický střelec chyběl.

Vy jste také postrádal respekt vůči Olomouci. Tím jste myslel především u rozhodčích?
U rozhodčích jsme ho určitě neměli. Neodváděli bůhvíjaké výkony. Je to slabota. Ale to odbočuju od mediálního respektu, který také nemáme. Soupeři říkají, že se jim proti nám hraje těžko, ale pořád je vidět, že jsme se někomu pletli do cesty mimo program, že jsme tam neměli co dělat. To člověk vnímá. Když jsem slyšel, co říkal třeba Pavel Richter o olomouckém hokeji (kritizoval ho za neatraktivní styl – pozn. red.), tak jsem se smál, protože on tady ani jednou na hokeji nebyl. Ale to nechci rozvádět. Chce to čas, aby Olomouc měla respekt.

Ale už v příští sezoně by to mělo být zase lepší, ne?
Uvidíme. Byli bychom strašně rádi, kdyby sezona byla zase dobrá.

Laťku jste si nastavili vysoko.
Plakat kvůli tomu nebudeme. Každá sezona není stejná, kdo je rozumný, tak pochopí, že může být horší i lepší. Podívejme se na Litvínov: mistr, teď extraligová baráž. Nikdo neví, jaké se sejdou okolnosti, od formy gólmana po zraněné. Teď máme dostatek času se připravit, víme, kde nás bota nejvíc tlačí. Je otázka, co se podaří do útoku sehnat. Potřebujeme dávat víc gólů. Ale jestli bude někdo volný a jestli na to budeme mít peníze, v tuto chvíli nikdo neví.

Podaří se vám tým udržet?
Na to je ještě docela brzo, řadě hráčů končí smlouvy. S některými jedná Erik Fürst (generální manažer klubu – pozn. red.) o prodloužení. To má čas.

Naopak špatnou sezonu měla olomoucká juniorka. Máte odkud brát?
Je to škoda pro budoucnost olomouckého hokeje. Je to skromný klub a kupovat hvězdy, na to asi peníze nebudou. Ani po stránce zázemí není moc co nabídnout, jsou prostě bohatší kluby. Není jiná cesta než si hráče vychovat. Není ani možnost využít návratu odchovanců ze zahraničí – jak se vrátil Straka do Plzně, Čajánek do Zlína... Tady je díra dvacet roků. Pokud se nebude dařit vybírat z juniorů, bude se to lepit z kočovných hráčů, kteří přijdou a odejdou. Chce čas si tohle vybudovat.

Olomoucký trenér Zdeněk Venera a jeho bedlivý dohled
Střídačka olomouckých hokejistů. Pokyny udílí trenér Zdeněk Venera.

Šikovný odchovanec klubu Aleš Jergl dohrává sezonu na střídavé starty v Jihlavě. S ním nepočítáte?
Je jedním z těch, kterým skončila smlouva. Je to otázka jednání mezi ním a klubem.

V Olomouci šli diváci na extraligové play-off po dvaceti letech. Ačkoli jste prohráli s Plzní 1:8, dělali mexické vlny, fandili. Zažil jste to někdy?
To pro mě bylo obrovské překvapení! Zápas nám vůbec nevyšel, Plzni tam spadlo vše, do čeho praštila, skóre hrozivě narůstalo a lidé přesto povzbuzovali! Spíš se dalo čekat pískání, přestože se hráči snažili, ale někteří lidé chodí na výhry, a ne na hokej. Tady to nebylo. Fanoušci nám pomáhali celou sezonu. Chci jim velice poděkovat.

Působil jste v Pardubicích i Brně, kde mají největší fanouškovskou podporu v extralize. Jde to porovnat s Olomoucí?
Je pravda, že v Brně i Pardubicích byla nejvyšší návštěvnost. Lidem, kteří dělají hokej, to dává pocit, že jejich práce má smysl. Na druhou stranu je tam vyšší očekávání, tlak, je to závazek. Ale tady je zatím očekávání skromnější, lidé jsou vděční za jakoukoli výhru, kvalitní výkon a to je dobře. Ještě nejsou zmlsaní, nároční. Pardubice mají za sebou víc titulů v extralize, mají obrovskou tradici, vychovaly spoustu reprezentantů, mistrů světa, olympijských vítězů, tak tam bude pohled lidí na hokej trošku jiný, to je jasné.

Fanoušci vaše jméno často při zápase skandují. To musí hřát, že?
Je to příjemnější než pokřik, který vymysleli v Plzni... Ten nebudu raději komentovat. (směje se)

Stihnete si od hokeje odpočinout? V květnu už začíná suchá příprava.
Jo, ale průběžně budu pracovat na kádru, letní přípravě, všechno probírat. Už tam ale nebudou zápasové nervy. Půjdu si zahrát tenis s partou. Ale bez hokeje se nedá být, když jste u něj celý život. Teď bude vrcholit extraliga.

Kdo ji vyhraje?
Každý čeká finále Sparta – Liberec. Liberec to parádně rozjel, ale myslím si, že Sparta má víc zkušenějších hráčů. Bude to těsné, ale pokud bych si měl vsadit, vsadil bych si spíš na Spartu. Ovšem ve finále zatím nejsou ani jeden. Všechno může dopadnout jinak.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Bodování

52

Milan Gulaš

Plzeň

47

Tomáš Mertl

Plzeň

45

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

24

Tomáš Mertl

Plzeň

23

Martin Růžička 27

Třinec

19

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 41 22 5 9 5 139:95 85
2. Hr. Králové 40 19 6 6 9 108:75 75
3. Kometa 40 19 5 7 9 119:85 74
4. Vítkovice 41 21 3 4 13 123:91 73
5. Třinec 40 18 5 6 11 113:97 70
6. Olomouc 40 13 8 7 12 98:100 62
7. Zlín 40 13 7 4 16 90:102 57
8. Pardubice 40 14 5 5 16 97:110 57
9. Sparta 40 14 4 4 18 107:117 54
10. Chomutov 40 10 8 7 15 103:121 53
11. Ml. Boleslav 40 11 5 6 18 88:106 49
12. Liberec 39 10 8 2 19 91:120 48
13. Litvínov 40 10 4 5 21 93:124 43
14. Jihlava 39 7 6 7 19 81:107 40

Najdete na iDNES.czmobilní verze