Vítejte u podrobné reportáže z druhého semifinále světového šampionátu, které určí finálového soupeře pro Švédy a protivníka v boji o bronz pro český tým.
Rusové hrají o čtvrtou finálovou účast v řadě (v letech 2008 a 2009 slavili zlato, loni se museli sklonit před českým týmem), Finsko si naposledy finále zahrálo v roce 2007 v Moskvě proti Kanadě. Tehdy Seveřené v semifinále vyřadili právě Rusy.
Zatímco zkušenosti z posledních let favorizují Rusko, na tomto šampionátu si zatím lépe počínají Finové. Ti zatím prohráli pouze s českým týmem a v osmifinálové skupině ve vzájemném souboji přemohli sbornou 3:2 po nájezdech, když se dokázali vzpamatovat ze stavu 0:2

Rozhodčí: Lärking (SWE), Orság (SVK) - Arm (SUI), Semjonov (EST)
Počet diváků: 9 272

Naproti tomu Rusy kromě jejich nynějšího protivníka zdolali také Češi a Němci, problémy měl favorit i se Slovinskem, Slovenskem a Dánskem. Sebevědomí si ale svěřenci kouče Bykova spravili ve čtvrtfinále, kde ve třetí třetině otočili souboj s Kanadou.
Největší finskou hrozbu představuje kanonýr Jarkko Immonen, autor sedmi gólů a dvou asistencí. Šest kanadských bodů nasbírali Tuomo Ruutu (6+0), Mikko Koivu (2+4) a Mikael Granlund (1+5). Oporou Suomi je také brankář Petri Vehanen s úspěšností 93.75 procent.
Nejproduktivnějšími Rusy jsou Denis Zaripov a Ilja Kovalčuk s bilancí 1+5. Střelcem týmu je čtyřgólový Sergej Zinovjev, třikrát se trefil bombarďák z obrany Ilja Nikulin.
Poté, co Slováci vyhnali z branky Nabokova, se sborná může spolehnout i na svého gólmana. Konstantin Barulin se pyšní úspěšností 94.07 procent.
Finsko dnes nastoupí v bílých dresech, Rusko v červených.
Pokud by souboj rozhodovaly nájezdy, mají Seveřané velkou výhodu. V Bratislavě už je absolvovali třikrát a pokaždé vítězně.
Hokejisté obou týmů už krouží po ledové ploše ještě ne zcela zaplněné Orange Areny, začátek duelu se blíží.
Už je vše připraveno k úvodnímu buly.
0:01
0:09
Rusové hned předvedli zakázané uvolnění.
0:40
Teď Rusové zazlobili v útočném pásmu, branku Vehanena ale neohrozili.
1:30
Krátký finský nápor nepřinesl šanci, ale alespoň druhý ruský icing.
1:47
Od modré pálil Väänänen, Barulin si připsal první zákrok.
2:25
Ruský gólman za brankou rozehrál na hokejku soupeřova útočníka, Pihlström toho ale nevyužil.
3:09
Ruské přečíslení tři na dva zakončil Afinogenov střelou do obránce Salmely.
3:40
Morozov u mantinelu ve finském pásmu udělal otočku, následně ale přihrál nepřesně.
3:56
Chvíli na to se sám Morozov dostal do zakončení, v tísni ale pořádně nevystřelil.
4:45
Rusko zakládá útok za svou brankou, tu finskou zatím žádnou střelou neohrozilo.
5:11
Ruský brankář snadno chytil nahození Pyöräly.
6:00
Na pravém křídle se snažil prosadit Ovečkin, jeho střelu přizvedl finský obránce do ochranné sítě.
6:29
Za kruhy dostal chvíli času Nokelainen, z první ale pálil vedle.
6:43
V úvodu zápasu jsou aktivnější Finové, kteří vedou na střely na branku 5:1.
7:29
Finům se otevřel prostor k zajímavému přečíslení, Ruutu ale vjel do útočného pásma příliš rychle a rozhodčí odpískali ofsajd.
8:09
Před finskou brankou bylo živo, k dorážce se dostal Kuljomin, ovšem mířil přímo doprostřed branky a tudíž do Vehanena.
9:04
Ovečkinův hit za finskou brankou zařídil střeleckou pozici pro Gorovikova, ten pálil jen do brusle soupeřova obránce.
9:49
Z pravého kruhu zkoušel štěstí Lajunen, střílel ale nepřesně.
10:40
Finský kolotoč ukončil Kovalčuk, který získal puk.
10:53
Střelu od modré šikovně tečoval Radulov a poslal puk jen těsně vedle finské branky.
12:11
Odvážnou akcí se blýskl Granlund, který se zpoza ruské branky proháčkoval až do zakončení a Barulin si oddechl, že jeho pokus našel pod svými betony.
12:41
Ovečkin předvedl svou obávanou střelu přes obránce a Vehanen byl rád, že ho prudká rána trefila.
13:25
Před finskou brankou zlobili Zaripov a Morozov, Vehanen dokázal vleže zasáhnout a pak i přikrýt puk.
14:00
Po přihrávce zpoza branky zakončoval Koivu, zblízka ale puk za Barulina neprotlačil.
15:00
Hraje se rychlý hokej plný tvrdých střetů, gólových šancí ale zatím mnoho k vidění není.
15:30
Od mantinelu střílel Immonen, Barulin puk vyrazil před sebe. Tam však žádný připravený Fin nebyl.
16:46
Po kostrbaté pasáži se dostal k puku Pyörälä, z úhlu ale ruskou branku neohrozil.
17:42
Kovalčuk zkoušel kličku, přes Välivaaru neprošel.
17:55
Teď už se po přečíslení tři na dva dostal Kovalčuk ke střele a Vehanen musel dobře umístěný puk vytěsnit lapačkou.
19:03
Ovečkin na vlastní modré ukořistil puk a hnal se dopředu, kde se srazil s Jaakolou. Zatímco ruský útočník pokračuje ve hře, finský bek je v péči lékařů.
19:55
Kapanen pouze zavezl puk za ruskou branku, tam o něj přišel.
20:00
Po konci třetiny se do sebe zaklesli Fin Komarov s Těreščenkem, kolem nich se sjel hlouček hráčů, ale nakonec se vše obešlo bez pěstních úderů i vyloučení.
První třetina nabídla spíš přehlídku tvrdých hitů než gólových šancí. Na střely byli aktivnější Finové 9:7, složitější situace ale musel řešit jejich brankář Vehanen.
20:01
20:11
První třetinu zahájili zakázaným uvolněním Rusové, teď stejné číslo předvedlo Finsko.
20:30
Koivu vtipně hledal před brankou Ruutua, ten na puk pořádně nedosáhl a Barulin tak zasáhl bez větších problémů.
21:27
Do finského pásma pronikl Arťuchin, vystřelil ale nepřesně.
21:33
Následně se puk odrazil k Nikulinovi, jehož pokus zblokoval finský obránce.
22:05
Pesonen v dobré šanci minul.
22:42
Od modré nahazoval Jaakola, Barulin vyrazil.
22:52
Rusové nechali hodně prostoru Nokelainenovi, ten z pravého kruhu poslal puk ve vyložené šanci mimo vzdálenější tyč.
23:49
Tjutinův pokus z ostrého úhlu prolétl kolem finské branky bez teče.
24:39
Aaltonen se pěkně uvolnil stahovačkou, vzápětí ale puk jen odevzdal.
25:04
Pesonen zakončoval po křížné přihrávce a přemisťující se Barulin nevěděl, kde má puk. Ten zůstal ležet za ním, ale nikoliv v brance.
25:13
Granlund (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Immonen
Stav zápasu Finsko - Rusko 1:0

Neuvěřitelný kousek finského mladíka! Granlund za brankou nabral po vzoru florbalistů puk na čepel, donesl ho před branku a dosloval jej hodil pod břevno. Rozhodčí ještě prohlíželi video, zda hůl nebyla příliš vysoko. Nebyla, gól platí.
25:18
Finové měli další velkou šanci, když na Barulina najížděl Pihlström a po kličce poslal puk do tyče!
27:00
Rusové jsou i nadále pod finským tlakem.
27:33
Rusové jeli dva na dva, Radulov ale přenechával puk Kovalčukovi nešikovně a Finové se jej snadno zmocnili.
28:02
Nikulin nedokázal pořádně vystřelit, Vehanen puk odrazil hokejkou.
28:11
Kuljomin už pálil tvrdě, ale přímo do Vehanena.
28:56
Ovečkin si najel do vyložené pozice před brankoviště, pak se mu však puk svezl z hokejky a doklouzal vedle branky.
29:01
Vyloučen hráč Pyörälä (Finsko), 2 min. za hákování
První přesilovku zápasu si zahrají Rusové.
29:22
V oslabení ujel Kapanen, přes obránce střílel příliš vysoko.
29:57
Ovečkin nabil na modrou, kde bez přípravy pálil Nikulin, ovšem jen do bránícího Fina.
30:14
Jaakola při pokusu vyhodit puk promáchl, hned tři Rusové se ocitli před brankovištěm, po přihrávce Radulova však Zinovjev místo odkryté branky trefil tyč.
30:32
Vyloučen hráč Arťuchin (Rusko), 2 min. za nedovolené bránění
Tvrdý zákrok na hráče bez puku byl správně oceněn dvěma minutami. Bude se hrát čtyři na čtyři.
31:01
Začíná finská přesilovka.
32:14
Finové mají výhodu, ale asi o tom nevědí a ztrácejí vteřiny přesilovky pět na tři.
32:21
Vyloučen hráč Nikulin (Rusko), 2 min. za podražení
Dvojnásobná přesilovka bude trvat jen 11 vteřin.
32:27
Niskala se dostal ke střele, ta ovšem nebyla tvrdá a Barulin ji chytil do lapačky.
32:31
Po střele Kapanena ruský brankář nic neviděl, puk se ale odrazil od jeho betonu.
32:57
Immonen tvrdou ranou trefil Barulina do hlavy, vzápětí dorážel Koivu do bočního oblouku branky.
33:18
Kuljomin zařídil svému týmu trochu oddechu, když zavezl puk do finského pásma.
34:21
Na závěr přesilovky pálil od modré Salmela, Barulin udržel puk v klíně. Až na tuto střelu zvládli Rusové poslední minutu oslabení bez problémů.
35:00
O zaslouženosti finského vedení svědčí poměr střel ve druhé třetině 11:3.
35:25
Po přihrávce do tandemu pálil tvrdě Granlund, puk však prosvištěl mimo branku.
36:35
Finové dlouho motali Rusům hlavu v jejich pásmu, pak však ujel Kovalčuk a když už se zdálo, že prováhal moment pro střelu, odrazil se puk před Zinovjeva. Ten však trefil jen bránícího hráče a nakonec puk přikryl Vehanen.
36:41
Vyloučen hráč Aaltonen (Finsko), 2 min. za zdržování hry
37:30
Rusové se zatím nedokázali usadit v pásmu.
38:10
Kolotoč přihrávek ukončila rána Kovalčuka, Vehanen byl pozorný a vyrazil.
38:28
Vyloučen hráč Ovečkin (Rusko), 2 min. za sekání
Ovečkin sekl brankáře, pak se sice omluvil, ale trestu rozhodčích neunikl. Bude se hrát čtyři na čtyři.
38:41
Ale jen chvíli, teď začíná finská přesilovka.
39:42
Kulikov místo vyhození ztratil puk, Finové z toho vytěžili střelu Ruutua, kterou betonem vyrazil Barulin.
39:59
Těsně před koncem třetiny si ruský brankář připsal ještě jeden zákrok proti Immonenově střele z úhlu.
40:00
Po trochu nudné první části nabídla ta druhá přehlídku šancí, z nichž většinu měli Finové, kteří Rusy přestříleli 14:6. Zásluhou Granlunda se také ujali vedení.
Nebyla to ovšem ledajaká trefa, na Granlundův kousek se bude ještě dlouho vzpomínat. Finský útočník předvedl fintu, která je známá hlavně z florbalu, ale podařila se jen pár hokejistům.
Rusko potřebuje ve třetí třetině přidat, dosud se zmohlo pouze na 13 střel na bránu a jednu tyčku. Jako inspirace však sborné pořád může sloužit včerejší obrat proti Kanadě.
40:01
40:16
Rusko pokračuje ve čtyřech a málem šlo po vyhození Kajgorodova na střídačku do tří.
40:28
Ovečkin skáče na led, bude se hrát v plném počtu.
41:18
Od modré čáry napřáhl finský útočník Komarov, jeho dělovka letěla mimo bránu.
41:50
Afinogenov z úhlu najížděl na Vehanena, následoval velký tlak, který ukončil až výborný zákrok finského brankáře po ráně Nikulina.
42:05
Další šanci Rusů měl Ovečkin, který zblízka dorážel vedle.
43:00
Pihlström tečoval nahození spoluhráče a Barulin měl štěstí, že jej puk trefil.
43:18
Na druhé straně ostře pálil Těreščenko, Vehanen byl dobře postavený a puk nejen chytil, ale i udržel.
43:52
Finský brankář musel znovu zasahovat proti nahození Kalinina, následně rozhodčí vykázal hru do středního pásma kvůli postavení Kuljomina v brankovišti.
44:28
Aaltonen pěkně připravil pozici pro Pesonena, ten však střílel nepřesně.
45:33
Ovečkin si najel před branku, kde bekhendem poslal puk do Vehanena.
45:33
Ruská hvězda byla už podruhé vyloučena za to samé, tedy seknutí do finského brankáře.
46:23
Rusům se dlouho nedařilo vyhodit, nakonec se jim to však povedlo.
47:20
Finové si dlouho vyměňovali puk, až Koivu málem našel Aaltonena před prázdnou brankou.
47:40
Lajunen J. (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství)
Stav zápasu Finsko - Rusko 2:0

Další kuriózní trefa! Lajunen se vřítil do pásma a střílel hodně nepřesně, puk se však odrazil od zadního mantinelu, Lajunen do něj na brankové čáře plácl a Barulin si jej srazil za záda. Kotouč ještě mohl odpálit Aťjušov, ale netrefil a puk se nakonec došoural těsně za brankovou čáru.
48:44
Vyloučen hráč Kovalčuk (Rusko), 2 min. za sekání
Rusové si nedají říct, už potřetí je jejich hráč vyloučený za seknutí do Vehanena. Kovalčuk se pak pořádně obořil na rozhodčího a může být rád, že nvyfasoval desetiminutový trest.
49:15
Immonen (Finsko) vstřelil branku (8. gól na mistrovství) , asistence Granlund
Stav zápasu Finsko - Rusko 3:0

S Rusy už je hodně zle. Granlund zpoza branky poslal žabkou puk na Immonena, který zblízka zamířil ke vzdálenějí tyči.
49:55
Po přihrávce zpoza brány se před Vehanenem zjevil Zinovjev, finský brankář dobře ucpal prostor.
50:41
Vyloučen hráč Väänänen (Finsko), 2+2 min. za hru vysokou holí
Ještě je tu šance pro Rusy v podobě dlouhé přesilovky. Afinogenov utrpěl krvavý šrám, proto dostal finský bek trest na 4 minuty.
51:14
Kovalčuk střílel z úhlu nepřesně, puk se navíc vykutálel z útočného pásma.
51:45
Teď už Finové dokázali vyhodit sami.
52:03
Nikulin pálil od modré, Vehanen vyrazil.
52:26
Další zákrok finského brankáře, tentokrát si poradil s ránou Ovečkina, ovšem zlomila se mu při tom hůl.
53:07
Trest týmu (Rusko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
Hloupá ruská chyba. Místo, aby využili toho, že Vehanen chytal s hráčskou holí, naskočili na led v šesti.
53:59
Vypadalo to, jako by pokračovala ruská přesilovka. Na konci kombinace se uvolnil Ovečkin, Finové však jeho střelu přizvedli do ochranné sítě.
54:27
Afinogenov dobře nahrával před branku, tam však Kalinin špatně zpracoval puk a Rusové o vyloženou šanci přišli.
54:41
Finové jsou v pěti a chvíli si zahrají přesilovku.
55:07
Teď už jsou kompletní i Rusové.
56:00
Zaripov dovezl puk do útočného pásma, Rusové z toho ale nic nevytěžili.
56:33
Vyloučen hráč Granlund (Finsko), 2 min. za nedovolené bránění
Zřejmě poslední ruská šance.
57:05
Radulov z kruhu pálil hodně nepřesně.
57:25
Nikulinova střela od modré byla tečována, puk skončil opět na zadním mantinelu.
57:36
Finové po buly vyhazují.
58:00
Už jen dvě minuty dělí Finsko od finále.
58:25
Ovečkin to zkoušel z první, Vehanen je však dnes bezchybný.
58:39
Finský brankář přikryl odražený puk.
58:59
Kuljomin si před finskou brankou zpracoval puk, klička přes Vehanena mu ale nevyšla.
59:21
Ruský nápor zastavil ofsajd.
59:40
Rusové musí začínat akci zpoza své branky.
59:57
Vehanen podtrhuje svůj skvělý výkon zákrokem lapačkou proti Kovalčukovi.
Finové se objímají, po zaslouženém vítězství si po čtyřech letech zahrají finále. Rusko se podruhé na turnaji střetne s Českem, tentokrát o bronz.
Poslední třetinu vyhráli Rusové na střely 17:6, celkově celý zápas 30:29, jenže Finové byli rychlejší, týmovější a především také disciplinovanější.
Nejlepšími hráči vyhlášeni brankáři Barulin, i když při druhém finském gólu rozhodně neměl čisté svědomí, a Vehanen, který chytal výborně.
V neděli se tedy nejprve utkají o bronz Rusko s Českem a následně ve velkém finále Švédsko s Finskem. Děkujeme za pozornost a loučíme se.

25. 5. 2019 15:15Rusko–Finsko 0:1
21. 5. 2017 16:15Rusko–Finsko 5:3
22. 9. 2016 21:00Finsko–Rusko 0:3
21. 5. 2016 15:15Rusko–Finsko 1:3
12. 5. 2015 20:15Finsko–Rusko 3:2
25. 5. 2014 20:00Rusko–Finsko 5:2
11. 5. 2014 20:00Finsko–Rusko 2:4
19. 2. 2014 13:30Finsko–Rusko 3:1