Příjemné sobotní odpoledne. Na hokejovém šampionátu jsou dnes na programu semifinálové zápasy, jejich průběh vám nabídneme v on-line reportážích na iDNES.cz.
Jako první se utkají o finále v severském derby Finové proti Švédům.
Finové ve čtvrtečním čtvrtfinále vyřadili Slováky po výhře 4:3 a následně museli zvládnout přesun z Helsinek do Stockholmu, kde šampionát vyvrcholí. Švédsko si zajistilo semifinále vítězstvím 3:2 po nájezdech nad Kanadou.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Reiber (SUI) - Deďulja (BLR), Wilmot (CAN)
Počet diváků: 11 674

Švédsku dnes i zítra (ve finále či zápase o bronz) bude chybět obránce Edler. Má zastavenou činnost za bezohledný zákrok na Kanaďana Erika Staala během čtvrtfinále.
Čtveřice rozhodčích už krouží na ledě, za chvíli je doplní i hráči.
Zahajovací pětky jsou připravené. Začínáme!
0:01
0:30
První střela! Z mezikruží ji vyslal Fin Pesonen, ale netrefil branku.
1:00
Zakázané uvolnění Švédů.
1:33
Landeskog sklízí potlesk za dohrání Jalasvaary u mantinelu.
1:51
Vyloučen hráč Jalasvaara (Finsko), 2 min. za nedovolené bránění
2:05
Finové našetřili pár vteřin vyvezením puku do útočného pásma.
2:59
Vzápětí se Švédové vrátili do útočného pásma, čtvrtfinálový střelec Danielsson hlídkoval opět na modré, ale ke střele se nedostal.
3:40
Fransson se na levé straně natahoval po puku, ale z mizerné pozice trefil jen boční síť.
3:51
Finové jsou kompletní.
4:40
Kronwall poslal do útočné třetiny ostré nahození, ale Švédové se k zakončení nedostali.
6:30
Finové byli pod souvislým tlakem druhé a třetí švédské formace. Oddechli si až po střele Henrika Sedina, protože puk vyskočil mimo ledovou plochu.
6:53
Finové měli první velkou šanci a vypracoval ji Hagman. Nejprve u modré v tísni udržel puk a po další kombinaci mohl dorážet zblízka. Jenže netrefi branku.
7:57
Fransson čekal na modré na přihrávku, ale puk od Hjalmarssona nedostal.
8:50
Pro nahození Henrika Sedina dojel jeho bratr Daniel, ale déle se Švédové v útočném pásmu neudrželi.
9:40
Vyloučen hráč Melart (Finsko), 2 min. za krosček
9:59
Kronwall si sjel na hranici levého kruhu, Raanta jen vyrazil puk a o dorážku se pokoušel Eriksson. Teď měli Finové štěstí.
10:33
Eriksson (Švédsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Sedin a Sedin
Stav zápasu Finsko - Švédsko 0:1

Teď už Finové podobné štěstí neměli. Henrik Sedin z pravého kruhu nahazoval puk na branku, kolem které stálo několik hráčů a Eriksson tečoval kotouč za záda Raanty.
10:33
Gól je zatím oficiálně připsán Henriku Sedinovi, ale Eriksson prokazatelně tečoval nahození.
11:12
Tallinderovo nahození od modré nebylo nebezpečné, Raanta měl dobrý výhled a zasáhl lapačkou.
12:12
Daniel Sedin nahazoval od pravého mantinelu a Raantovi znepříjemnil zákrok stínující Eriksson.
12:42
Kronwallova zblokovaná střela skončila v ochranné síti nad brankou Raanty.
12:50
Hned po vhazování v útočném pásmu střílel Landeskog. Finský gólman včas sklapnul betony k sobě.
13:15
Oficiálně potvrzeno: první gól dal opravdu Eriksson. Asistovali bratři Sedinové.
14:40
Pokud by došlo k porovnání časů Sedinů na ledě s pobytem přímo v útočném pásmu, vyšlo by zřejmě dost vysoké procento. Finové mají s jejich bráněním problémy.
15:28
Laakso poslal nahození na Enrortha, který si po delší odmlce připsal spolehlivý zákrok.
15:51
Znovu v akci Enroth. Z pravé strany zpoza obránce stříel Salminen a švédský gólman udržel puk v náruči.
15:52
Vyloučen hráč Lundqvist (Švédsko), 2 min. za krosček
16:21
Finové vyhráli vhazování a rozpoutali kombinaci v útočném pásmu. Zakončil ji střelou od modré Lepistö, Enroth zasáhl a nepustil soupeře k dorážce.
16:53
Střílel i Hietanen, Enroth vyrazil puk alespoň do rohu.
17:20
Švédové vyhodili.
17:54
Vyloučen hráč Tallinder (Švédsko), 2 min. za hrubost
Okamžitě následuje další finská přesilovka.
18:15
Korpikoski vyjel až před branku, ale zblízka Enrotha neprostřelil a násedně neudržel puk na modré.
19:11
Aaltonen hezky zavezl puk do útočného pásma, ale Lepistö o něj přiše.
19:54
Švédové se znovu ubránii.
20:00
První třetina úvodního semifinále skončila a zaslouženě ji vyhrálo Švédsko díky teči Erikssona. Finové mohli odpovědět v závěru, ale dvě přesilovky nevyužili.
20:01
20:18
Vyloučen hráč Kontiola (Finsko), 2 min. za podražení
20:31
Daniel Sedin zůstal úplně volný mezi kruhy, dostal přihrávku, ale dva protihráči padli do jeho střey.
21:11
Opět v akci Daniel Sedin. Vybruslil kruh a střílel, ale ani tentokrát neprošel puk až k Raantovi.
21:47
21. střela Danielssona během přesilovek na mistrovství světa. Raanta zasáhl.
22:18
22:45
Kontiola v útočném pásmu neprošel kolem Gustafssona.
23:11
Danielsson po najetí do útočného pásma přenechal puk Lundqvistovi, jehož střelu zblokoval finský obránce.
24:13
Kotouč skrz brankoviště Enrotha prošel až k Savinainenovi, který však jen lehce plácnul do puku a švédský gólman ho vyrazi betonem.
25:15
K Landeskogovi, který poblíž obranné modré váhal, co udělat s pukem, dojel Aaltonen a tvrdě ho dohrál.
26:30
Švédové už ve druhé třetině nejsou tak dominantní, Finové přidali.
27:03
Jalasvaara nahazoval z hranice levého kruhu, ale Enroth měl dobrý výhled a zblokoval puk ve své náruči.
27:28
Savinainen dlouho nevěděl, komu od levého mantinelu přihrát. Po několika otočkách si vybral až Jalasvaaru, po jehož střele od modré Enroth zasáhl.
28:04
Z podobné pozice střílel i Lepistö, jenže netrefil branku.
29:07
Po nečekaném odrazu puk klouzal v obranném pásmu Švédska, ale Enroth ho včas ukryl pod lapačku před dojíždějícím Hagmanem.
29:54
Danielsson se krásně vytočil ke střele a Raanta musel po dlouhých minutách zasahovat. Zvládl to.
30:29
Finové díky napadání získali puk v útočném pásmu, od modré pálil Jalasvaara a Enroth navzdory drobnému zaváhání zasáhl.
31:25
Téměř všechny odražené puky ve druhé třetině sbírají Finové a tato pasáž jim jednoznačně patří.
32:14
Švédové se pokusili překonat střední pásmo kombinací na jeden dotek, ale akce skončila na útočné modré u Granberga.
33:20
Švédové drželi útočné pásmo, ale během minuty ani jednou neohrozili Raantu.
34:15
Individuální akce Pesonena! Bez cizí pomoci se dostal mezi kruhy, ale pozici si chtěl vylepšit ještě jednou kličkou. A ta už nevyšla...
35:06
Vyloučen hráč Kontiola (Finsko), 2 min. za držení protihráče
35:45
Hagman vyhodil puk do útočného pásma.
36:13
Stav zápasu Finsko - Švédsko 0:2

Švédové využívají druhou přesilovku a hádejte, kdo je střelcem. Opět Eriksson! Henrik Sedin za finskou brankou zabrzdil kombinaci, počkal, až Eriksson najede mezi kruhy a dnešní kanonýr přesně zakončil pod horní tyč.
37:30
V další švédské šanci se ocitl Granberg! Raanta si poradil, byť střelu z pravého kruhu zřejmě neviděl moc dobře.
38:43
Ofsajd při přechodu Švédů přes útočnou modrou.
39:02
Rozhodčí přerušil hru, přestože Enroth neměl puk stoprocentně pod kontrolou. Vhazování po jeho pravici.
40:00
Finové měli kvalitní vstup do druhé třetiny a přehrávali Švédy, ale faul Kontioly ve 36. minutě dal zápasu úplně jiný ráz. Eriksson totiž přidal druhý přesilovkový gól a potvrdil, že spolupráce s bratry Sedinovými mu vyhovuje.
Vzepřou se ještě Finové nepříznivému vývoji?
40:01
40:30
Dvakrát ve středním puku se dostal Fin Aaltonen. Poprvé zkusil kličkovat, podruhé už jednodušeji nahodil puk do útočné třetiny. Švédové se z vlastního pásma rychle dostali.
41:40
Laaksovo nahození nikdo netečoval, ale finská akce v útočném pásmu pokračovala a po další střele od modré dorážel Korpikoski.
42:21
Axelsson dravě zavezl puk do útočného pásma, z čehož na konci akce těžil zakončující Pettersson. Netrefil však branku.
42:58
Tallinderův pokus chytil Raanta.
43:38
Eriksson mohl završit hattrick! Tentokrát mu zpoza branky přihrál Daniel Sedin, ale dnešní švédský střelec v tomto případě netrefil puk ideálně.
44:01
Vzápětí práce pro Enrotha. Zaměstnal ho Aaltonen, jenže švédský gólman zvládl zakročit a ještě odšťouchnul puk dál od svého brankoviště.
44:11
Hned po vhazování střílel Pihlström a tečovaný puk se zastavil u Enrotha.
45:35
Hagmanovo nahození z levé strany Enrotha nepřekvapilo. Švédský gólman byl dobře nalepený na tyčce.
46:32
Zblokovaný puk skončil v ochranné síti nad brankou Enrotha.
46:37
Vzápětí zákrok Enrotha po pohotovém nahození Lepistöho.
46:50
Švédové vyrazili do brejku 2 na 2, ale nepovedl se jim přechod do útočného pásma.
47:26
Raanta v akci. Finský gólman dosud musel ve třetí třetině sledovat nápor svých spoluhráčů v útočném pásmu, ale teď ho zaměstnalo nahození Erikssona.
47:26
Rozhodčí ještě probírá situaci s kolegou u videa, ale gól to zřejmě nebyl. Puk zůstal ležet před brankovou čárou.
47:26
Potvrzeno. Švédské vedení se nenavýší, gól to nebyl.
47:52
Korpikoski mohl snížit! Dostal se k volnému puku, mířil do přečísení 2 na 1 a sám zakončil. Branku však netrefil.
48:50
Petterssonovo nahození Raanta vyrazil do rohu.
49:31
Kontiola snadno projel do útočného pásma, ale pak rozdal bídnou přihrávku.
50:31
Poslední desetiminutovka, při níž se Finové budou snažit o vyrovnání, začala šancí Granlunda, ale z dorážky se neprosadil.
51:00
Utkání sleduje 11 670 diváků, takže Globen není vyprodaný.
52:10
Pettersson se na modré šikovně vyhnul protihráči a prostrčil kotouč do útočného pásma.
53:50
Po finském náporu se usadili v útočném pásmu také Švédové a hlavně Henrik Sedin zpoza branky motal Raantovi a dalším hlavu.
54:06
Švédský kouč Pär Marts během komerční přestávky rozdal nejčerstvější pokyny, finále už je blízko.
54:40
Axelsson zadovkou poslal puk před branku, ale tam Švédové nebyli připravení na zakončení.
55:20
Granberg na poslední chvíli odpálil puk z nebezpečného prostoru před Granlundem.
56:15
Korpiskoski páli z levého křídla, ale zblokovaný puk skončil v ochranné síti.
56:38
Kontiola středem najel do útočného pásma, ale byl obklíčený Švédy a následná přihrávka neprošla.
57:20
Jak se dostat do útočného pásma? To je teď hlavní finský problém.
57:40
Finy vzápětí navíc zastavil ofsajd a jejich čas se povážlivě krátí.
57:55
Oddechový čas pro Finsko.
58:10
Raanta odjel na střídačku, Finové hrají bez gólmana.
58:50
Vhazování ve střední třetině, blíž k finskému útočnému pásmu.
59:15
Finové se nemohou dostat do souvislejší kombinace v útočném pásmu.
59:37
Sedin (Švédsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Eriksson a Tallinder
Stav zápasu Finsko - Švédsko 0:3

Postup Švédska je zpečetěn. Henrik Sedin ke dvěma gólovým nahrávkám přidal snadnou trefu do prázdné branky.
Švédsko v každé semifinálové třetině jednou skórovalo, ve všech gólových situacích měli prsty Henrik Sedin a Loui Eriksson.
Nejlepší hráči: Laakso - Eriksson.
Finové jsou zklamaní, stejně jako před rokem budou hrát jen o bronz. Proti komu? Odpoví večerní druhé semifinále mezi Švýcarskem a USA. Také tento zápas vám nabídneme v on-line reportáži na iDNES.cz. Do té doby pěkný den.

23. 5. 2019 20:15Finsko–Švédsko 5:4
20. 5. 2017 19:15Švédsko–Finsko 4:1
20. 9. 2016 21:00Finsko–Švédsko 0:2
21. 2. 2014 13:00Švédsko–Finsko 2:1
18. 5. 2013 15:00Finsko–Švédsko 0:3
15. 5. 2011 20:30Švédsko–Finsko 1:6
23. 4. 2011 19:00Švédsko–Finsko 0:2
22. 2. 2010 6:00Švédsko–Finsko 3:0