Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie
Hezké odpoledne, vítejte u on-line reportáže z prvního zápasu hokejistů Běloruska a Slovinska na MS v Ostravě. Ve slovinské sestavě nechybí hvězda Los Angeles Kings Anže Kopitar a řada hráčů se zkušenostmi z českých soutěží.
Hokejisté Běloruska se musí obejít na MS bez své hvězdy Michaila Grabovského z New Yorku Islanders. Jednatřicetiletý bývalý hráč Montrealu, Toronta a Washingtonu, který jako jediný Bělorus v této sezoně nastupoval stabilně v NHL, musí doléčit zranění.
0:00
Utkání začalo.

Sestavy a rozestavení

Rozhodčí: Nord (SWE), Wehrli (SUI) - Carnathan (USA), Semjonov (EST)
Počet diváků: 5 995

1:01
Do útoku se jako první pustili Slovinci. Saboličova rána však byla zablokovaná, a tak se k Lalandovi ani nedostala. Posléze někdo z hlediště zapískal, což trochu zmátlo obě mužstvo. Pak však zazněl skutečný hvizd rozhodčího, který přerušil hru.
1:32
Obrovitý bek Jevenko uprostřed hřiště zboural Anžeho Kopitara, jediného hráče NHL, který nastoupil do dnešního duelu.
2:10
Utkání postupuje zvolna. Oba týmy se soustředí na defenzivu a nenechávají projít útočníky blíže k brance.
3:06
Sabolič se opřel do puku těsně za modrou čáru, puk však mířil vedle běloruské branky.
3:50
Stálice ve slovinské brance Robert Kristan si sáhl na kotouč. Zastavil hru po zblokované střele Kitarova.
5:04
Slovinský útočník Mušič odjel běloruské obraně do samostatného úniku! Rozhodl se pro rychlou střelu, jenže trefil pouze Lalandův levý beton. Nebylo to dobré zakončení.
6:15
Slovinci převzali inciativu. Drží puk a snaží se vymyslet různé kombinace, díky nimž by překonali modrou čáru. Jednou se jim to povedlo a málem z toho byl gól.
6:50
Jedna výhybka, druhá výhybka. Andrej Stěpanov se po individuální akci probil do šance před Kristanem. Slovinský gólman ho vychytal.
6:51
Vyloučen hráč Pretnar (Slovinsko), 2 min. za sekání
Vyloučen Klement Pretnar na dvě minuty za sekání. Přesilovou hru si zahrají Bělorusové, kteří by se díky početní výhodě mohli dostat do vedení.
7:15
Hra je přerušena, protože útočící hráč stál v brankovišti. Vhazování se tak uskuteční ve středním pásmu.
10:08
Stas (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Kitarov a Gavrus
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 1:0

Bělorusko jde do vedení! Nenápadná střela běloruského útočníka Andreje Stase, kterou brankář Pardubic Kristan vůbec neviděl, prošla až do sítě.
10:42
Jeglič (Slovinsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Tičar
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 1:1

Jenže Slovinci hned z protiútoku vyrovnávají. Rok Tičar nabruslil do pásma, vypálil na Lalanda a Žiga Jeglič sklepl ze vzduchu puk do branky.
12:16
A. Kosticyn (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Stas a Gavrus
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 2:1

A Bělorusko opět odskakuje. Po závaru před Kristanem nedokázali Slovinci pokrýt Andreje Kosticyna, který se u tyče vymanil ze sevřeni Tavželja a protlačil puk za beton gólmana.
12:16
Slovinci si vyžádali oddechový čas. Musejí zklidnit rušnou fázi utkání.
13:55
Vyloučen hráč Volkov (Bělorusko), 2 min. za nedovolené bránění
14:43
Pretnar chtěl nahodit puk před branku, jenže nastřelil pouze běloruského útočníka. Slovinsko ztrácí útočné pásmo.
14:59
Slovinci se snaží za každou cenu najít hokejku hvězdného Kopitara, jenže někdy je to na úkor smysluplnější kombinace. Přesilovka se jim nedaří.
15:05
Bělorusko je v plném počtu. Kaljužnyj, který seděl na trestné lavici za Volkova, jenž utrpěl tržnou ránu v obličeji, se vrátil do hry.
16:48
Bratři Kosticynové kombinovali v útočném pásmu, ale šanci jim sebral dobrým zákrokem Kristan. Hra se obrátila na druhou stranu směrem k brance Lalanda.
18:35
Kopitar trefil v útočném pásmu Kaljužného, ale to bylo vše. Elitní formace obou mužstev střídají.
18:52
Vyloučen hráč Tavželj (Slovinsko), 2 min. za krosček
19:00
Muršak sebral v oslabení kotouč a hrnul ho dopředu. V souboji jeden na jednoho proti bekovi zvolil střelu, která letěla hodně mimo.
19:28
Bělorusové se nemohou prodrat do útočného pásma. Přesilovka mezitím utíká.
20:00
Skončila první třetina.
Bělorusové jako mírní favorité utkání jsou po první třetině o krok napřed. Souboj je herně vyrovnaný a Slovinci ještě rozhodně nejsou bez šance. Musejí však zlepšit důraz před vlastní brankou a také přijít na lepší taktiku při přesilových hrách.
20:00
Začala druhá třetina.
21:31
Bělorusko zahájilo třetinu defenzivně. Má náskok z první části a snaží se neriskovat. Bratři Kosticynové zkusili vyrazit do útoku, ale vážnější útok nepřišel.
22:12
Sabolič, jeden z nejaktivnějších Slovinců v zápase, se protáhl do útočného pásma, jenže spoluhráči zůstali za ním. Tičar zkusil zabojovat o puk u mantinelu, ale neuspěl.
23:09
Kristan měl potíže se ztečovanou ranou a vyrazil ji před sebe.
23:51
Kaljužnyj (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence A. Kosticyn a S. Kosticyn
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 3:1

Velká chyba Kristana stojí Slovinsko další gól. Brankář riskantně vyjel proti Kosticynovi, který mířil do šance, jenomže nebyl u něj včas. Nastřelil ho do nohy a Kaljužnyj poslal odražený puk do prázdné branky.
24:56
Slovinci se nemohou dostat ke kotouči. Ve druhé třetině za soupeřem zaostávají a zápas jim uniká.
26:41
Gavrus si sjel z druhé vlny pro puk na pravém křídle, ránu však stihli slovinští beci zblokovat. Bělorusové stále mají víc ze hry.
28:21
Lisovec vypálil od modré přízemní ránu, kterou Kristan vyrazil do rohu. Bělorusové se usadili v útočném pásmu a nezdá se, že by byli na cestě ven.
29:01
Slovinci ve vlastním pásmu už chodili po šroubech, jak se říká v hokejové hantýrce, ale soupeřův tlak nakonec ustáli a vytlačili puk z třetiny i z kluziště.
30:01
Bělorusové okupují slovinské pásmo. Gavrus vystřelil těsně vedle branky. Slovinci sotva stíhají souhru protihráčů.
31:19
Slovinci jsou ve velkém útlumu. Bojí se hrát, nebruslí. Šinkevič teď projel mezi nimi a vyslal další ránu Kristana.
32:03
Kristan v poslední chvíli hmátl do kličky Děmkova. Běloruský tlak je zřetelný a další zásah se nebezpečně přibližuje.
32:24
Slovinci se konečně dostali přes útočnou modrou. Robar projel po levém křídle a vypálil do náruče připraveného Lalanda.
33:10
Slovinci na chvilku zamkli soupeře v jeho obranném pásmu, ale opravdu jen na chvilku. Kovačevič pak nezachytil puk a ten putoval až na opačnou stranu hřiště.
34:01
Znovu si Slovinci několikrát vyměnili puk blízko Lalanda. Po depresivních minutách se trochu vzchopili a začínají hru vyrovnávat.
35:02
Usenkova rána nebyl přesná. Bělorusové se však drží kolem mantinelů a nepůjčují soupeři puk.
36:12
Ojedinělá slovinská šance! Muršak se vytočil z oblouku kolem brankové čáry až před branku a snažil se zakončit kolem Lalanda. Narazil však na jeho pevně postavený beton.
36:56
Slovinci se náhle ocitli v přečíslení tří na dva. Jeglič hledal po levé ruce dobře postaveného Tičara, jenže pas se odrazil od běloruské hole mimo spoluhráčův dosah.
37:43
Teď už byl Jeglič úspěšnější! Našel u levé tyče osamoceného Saboliče, jenž z voleje těsně minul branku. Laland by tam jinak nemohl být včas.
40:00
Skončila druhá třetina.
Bělorusové si již závěr třetiny v obraně ohlídali a nepustili soupeře do podobné šance jako pár minut před tím. Ve druhé třetině navýšili svůj náskok, když potrestali chybu Kristana. Do třetí části mohou vstoupit klidně a sebevědomě.
40:00
Začala třetí třetina.
41:10
Kranjc z voleje vypálil od modré čáry a donutil Lalanda k aktivitě. Puk se odrazil od betonu před brankoviště, kam musel Laland skočit a najít kotouč rukavicemi.
42:32
Útočník Sparty Sabolič z otočky minul běloruskou branku. Slovinci vstoupili do třetí třetiny svižně a snaží se rychle trefit kontaktní gól.
43:12
Po delší souhře v útočném pásmu vypálil z levé strany Pretnar. Laland chytil puk do náruče a přerušil hru.
44:10
Tičar zkusil najít mezeru u bližší tyčky, ale Lalandův postoj zůstal pevný. Slovinci stupňují nápor.
45:10
Sabolič si odstoupil až k modré čáře a z voleje vyslal prudkou ránu na Lalanda. V pokračujícím tlaku se k dorážce na brankovišti probil Razingar. Také bez úspěchu.
46:12
Bělorusové se soustředí, aby zahustili střední pásmo co nejvíce. Slovinci mají potíže projít přes červenou, natož modrou čáru. Jejich nápor trochu opadl.
48:40
Někteří Slovinci zvedali ruce nad hlavu. Muršak s Kopitarem byli blízko gólu, když dosáhli na několik dorážek u brankoviště. Laland ovšem všechny pochytal.
49:21
Bělorusové předvedli pěkný útok. Kaljužnyj vytvořil prostor pro Andreje Kosticyna, ten však střelu z mezikruží poslal mimo branku. Kristan ještě ve třetí třetině nemusel zasahovat.
51:30
Pance (Slovinsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Razingar a Kopitar
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 3:2

Slovinci udeřili! Byla to blesková akce. Puk vybojovaný u mantinelu poslal Razingar na opačnou stranu k Pancemu, jenž si ho rychle zpracoval a zápěstím poslal do blížšího růžku branky. Laland s vyrážečkou dorazil pozdě.
53:20
Gavrus přebruslil slovinskou obranu a z levé strany měl hodně prostoru ke střele. Kristanovu branku však svým pokusem minul.
54:09
Bělorusové si předávají puk u mantinelu v útočném pásmu. V kontrole kotouč mají navrch celý zápas.
55:01
Žádný tlak. Slovinsko se těžko dostává z vlastního pásma. Bělorusové je drží ve svěráku.
56:20
Čas letí a Slovinci od vstřeleného gólu neviděli Lalanda. Puk se pohybuje na jejich polovině.
57:12
Bělorusové nešťastně zahráli na zakázané uvolnění. Teď mají Slovinci šanci zkonsolidovat síly a vypracovat strategii na poslední minuty.
57:12
Bělorusko si vybralo oddechový čas. Pětice na ledě si nutně potřebuje odpočinout, protože po zakázaném uvolnění nesmí střídat.
57:51
Puk znovu putoval na zakázané uvolnění. Hrálo se jen po rozích. Slovinci se nemohou dobrat ke klidnější kombinaci.
58:21
Robar se ocitl sám na levém křídle. Vystřelil po ledě a trefil brusli obránce Jevenka.
58:25
Slovinci jsou v šesti bez brankáře Kristana.
58:30
Sudí odpískal Slovinsku postavení v brankovišti. Trenéři si pak vybrali oddechový čas.
58:32
Na ledě je pět slovinských útočníků a žádný obránce. To je ofenzivní síla! Kristan se vrátil do branky.
59:01
Kristan je opět na střídačce. Slovinci se usadili v útočné třetině.
59:21
Vyloučen hráč Lalande (Bělorusko), 2 min. za podražení
39 před koncem budou hrát Slovinci v šesti proti čtyřem. Trest dostal brankář Lalande, když hokejkou podrazil slovinského útočníka.
59:41
Kitarov (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 4:2

Slovinci to sehráli hrůzostrašně. Na modré si několikrát Robar s Kopitarem přihráli tak špatně, až jim vypíchl puk Kitarov a dojel s ním do prázdné branky.
Konec utkání.

Vzájemné zápasy

Advertisement