Příjemné odpoledne při sledování úvodního pondělního zápasu ostravské skupiny mistrovství světa mezi hokejisty Finska a Běloruska. Vývoj duelu, který je klíčový pro slovenské hokejisty, přinese iDNES.cz od 16.15 v on-line reportáži.
Pokud Bělorusko získá v utkání více než bod, připraví slovenské svěřence českého kouče Vladimíra Vůjtka už v předstihu o čtvrtfinále. Zatím je Bělorusko na čtvrté postupové příčce dva body právě před Slovenskem a dva body za třetím Finskem.
Oba dnešní soupeři prožili volnou neděli. V sobotních utkáních Bělorusko utrpělo debakl 0:7 od mocného souseda z Ruska, Finsko naopak 3:0 zvítězilo nad Slovenskem.

Rozhodčí: Stricker (SUI), Wehrli (SUI) - Tošenovjan (CZE), Semjonov (EST)
Počet diváků: 11 302

Do finské brány se po jednozápasové pauze kvůli chřipce vrací jednička Pekka Rinne, který už 182 minut neinkasoval. Finsko i bez něj zvládlo utkání proti Slovensku bez obdržené branky. Za Bělorusko bude vůbec poprvé na šampionátu chytat Vitalij Koval.
Oba týmy jsou na ledě, utkání za malou chvíli začne.
0:00
1:20
Fin Donskoi zpoza brány přihrával na modrou čáru nepřesně, svůj tým vyhnal až zpět k vlastní bráně.
2:14
Čtvrtý finský útok se hned po naskočení na led při svém prvním střídání provinil postavením mimo hru.
2:30
Aaltonen zaútočil po pravé straně, jeho střelu ale srazil běloruský obránce Korobov do chranné sítě.
2:50
Po pěkné finské kombinaci nedoputoval puk k Ruutuovi, který by zřejmě zakončoval do odkryté brány.
2:50
Lisovcovu ránu skrytou za obránce si u své levé tyče pohlídal finský brankář Rinne.
3:13
Finský brejk zakončoval Barkov, ale bránu minul.
4:34
Finský brankář Rinne snadno chytil slabou Jevenkovu střelu od modré čáry.
5:05
Dobrá běloruská šance. Ke Gavrusovi se po tvrdé střele vrátil puk, ten ale při snaze o pohotové zakončení do odkryté brány trefil horní tyč.
7:35
Finové mají v rozehrávce velké problémy, zatím si nedokáží poradit s dobrým běloruským napadáním.
8:39
Šance i na finské straně. Aalton si dojel k zadnímu mantinelu pro nahozený puk, přihrál jej pod sebe Jokipakkovi, který pohotově střílel, ale povyjetý gólman Koval jistě zasáhl.
10:05
Finsko se dlouho drželo v útoku, k dalšímu pořádnému zakončení už ale nedošlo.
10:18
Finský gólman snadno zasáhl proti střele Kovyršina.
11:57
Kulakov skvělým napadáním sebral Finům puk před jejich bránou, následnou Stepanovovu střelu zastavil u své levé tyče beton brankáře Rinneho.
12:59
Závar před finskou bránou ukončilo odpískané postavení útočícího Drozda v brankovišti.
12:20
Fin Barkov dostal od Jokinena výbornou přihrávku před bránu, střelu doprostřed brány ale zastavil gólman Koval.
14:25
Bělorusové opět trefili tyč, která zastavila nenápadné Jokinenovo nahození. Finský gólman Pekka Rinne nemohl zasáhnout vyrážečkou, nechtěně jej totiž blokoval jeho spoluhráč. Krátce poté Rinne překonal rekord Jána Lašáka v počtu minut bez obdrženého gólu na mistrovství světa.
15:53
A další běloruská šance. Stepanov se natlačil za finskou obranu, zblízka z úhlu ale Rinneho nepropálil.
16:54
Vyloučen hráč Donskoi (Finsko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
17:52
Finové v oslabení šetří čas, ačkoliv byl Imonen v útoku, následovala zpětná přihrávka až do vlastní obranné třetiny.
18:54
Finsko je v plném počtu.
20:00
Šance byly v první třetině na obou stranách, o něco lepší výkon ale zatím předvádějí Bělorusové. I díky dvojité pomoci brankové konstrukce každopádně finský gólman Pekka Rinne na šampionátu neinkasoval už 202 minut a překonal tak dosavadní rekord Slováka Jána Lašáka.
Střely na bránu v první třetině: 10:7.
20:00
21:17
Vyloučen hráč Jefimenko (Bělorusko), 2 min. za držení protihráče
21:50
V první minutě přesilovky se Finové neprosadili, Bělorusové nakonec vyhazují puk a pospíchají střídat, ve druhé třetině to totiž týmy mají ke střídačkám daleko.
23:17
Bělorusko je v plném počtu.
24:24
Fin Pihlström si při brejku najel na střed bránu, tu ale v gólové šanci přestřelil.
25:25
K další finské střele se dostal Aaltonen, tentokrát si běloruský brankář Koval i připsal zákrok.
26:21
Barkov se od pravého mantinelu s pukem natlačil před běloruského brankáře, ten si ale prostor u své bližší tyče pohlídal.
27:20
Vyloučen hráč Jaakola (Finsko), 2 min. za podražení
28:15
Bělorusům se ve druhé třetině zatím tolik nedaří, potvrzuje se to i v této jejich přesilovce, v níž je k vidění chyba za chybou.
29:20
Finsko je v plném počtu, toto oslabení bylo pro severský tým hodně pohodové.
29:49
Dobrá finská šance. Donskoi táhl přečíslení 3 na 2, místo přihrávky na nepokryté spoluhráče na křídlech ale vzal zakončení na sebe a Donskoiovu střelu po ledě brankář Koval docela snadno lapil.
31:08
Kemppainen si nabruslil na levé straně pro přihrávku a pohotově vypálil, střelu z úhlu si ale běloruský brankář pohlídal.
31:29
Také finský gólman bez potíží zasáhl proti viditelné Lisovcově střele téměř od modré.
31:47
Druhá třetina je plná nepřesností, čeští diváci v hledišti se ale baví i tak.
33:08
Po Jokinenově přihrávce minul bránu Barkov.
34:29
Hartikainen se pěkným slalomem prodíral do šance, sudí ale Finům odpískal ofsajd, v útočném pásmu se totiž zapomněl Pihlström.
35:07
Ofsajd odpískaný i při běloruském útoku.
35:27
Fin Komarov při brejku od levého mantinelu přihrával před bránu na rozjetého Kontiolu, který ale na puk nedosáhl.
36:26
Se štěstím se v prostoru mezi kruhy dostal k puku Barkov, Koval ale jeho střelu vyrazil.
36:56
Běloruský gólman vyrazil Jokinenovu střelu z pravé strany, následná finská dorážka šla nad odkrytou bránu. Sudí už však zároveň pískali Barkovovi postavení v brankovišti, Fin totiž doklouzal až do gólmana.
38:12
Další dobré finské příležitosti, kdy až brankář Koval zastavil akce Aaltonena a Peltonena.
39:02
Zničehonic zahrozilo Bělorusko. Tečující Drozd ale bránu těsně minul.
40:00
Bělorusové v promrhané druhé třetině udrželi bezbrankovou remízu hlavně díky gólmanu Kovalovi, který pochytal několik finských šancí. Běloruská hra se zlepšila až těsně před přestávkou. Poměr střel ve 2. třetině: 8:3.
40:00
40:12
Fin Kontiola se po vhazování dostal k odraženému puku, z mezikruží pálil do brankáře.
41:30
Netradiční vzdušný souboj o puk jako v basketbalu vyhrál před vlastní bránou finský obránce.
42:50
Bělorusové předvedli dobré napadání jako v první třetině, díky tomu se dostali v puku, Děmkovovi se jej ale před bránou nepodařilo usměrnit.
43:36
Obrovská běloruská šance! Gavrus zezadu obkroužil bránu a předložil puk ke vzdálenější tyči Kaljužnému, který ale nadvakrát nedokázal překonat finského brankáře.
45:09
Kovyršin (Bělorusko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Stepanov
Stav zápasu Finsko - Bělorusko 0:1

Stepanov od levého mantinelu přihrál do prostoru mezi kruhy Kovyršinovi, který se pohotově trefil do horního rohu brány nad Rinneho vyrážečku. Rinne tak na šampionátu neinkasoval rekordních 227 minut.
46:11
Vyloučen hráč Lisovec (Bělorusko), 2 min. za zdržování hry
46:32
Aaltonena rána byla sražená do ochranné sítě.
47:21
Kovyršin v oslabení ujel do brejku, v dobré šance ale proti jeho střele zasáhl Rinne. Ruutu zároveň fauloval druhého z Bělorusů a finská přesilovka tak předčasně končí.
37:22
Vyloučen hráč Ruutu (Finsko), 2 min. za nedovolené bránění
37:53
Vyloučen hráč Barkov (Finsko), 2 min. za nedovolené bránění
Bělorusy čeká za 18 vteřin přesilovka 5 na 3.
48:11
Bělorusové jsou v pěti, začíná jejich dvojnásobná přesilovka.
48:47
Gavrus při dorážce minul finskou bránu.
49:22
Neuvěřitelný zákrok finského brankáře na závěr oslabení! Rinne při Gavrusově zakončení už ležel na zemi, proti dorážce zblízka ale nastavil lapačku přesně do střely.
49:53
Finsko přežilo dlouhé dvojnásobné oslabení a už hraje v pěti.
50:25
A podobně parádní zákrok příchází i od běloruského brankáře! Po Jokinenově přihrávce zakončoval po ledě do prázdné brány zblízka Salmela, Koval ale odpálil puk pryč golfovým úderem. Záznam ukázal, že střela by šla těsně vedle brány.
51:48
Vyloučen hráč Stepanov (Bělorusko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
51:57
Donskoi (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Lindell a Jokinen
Stav zápasu Finsko - Bělorusko 1:1

Finsko využívá přesilovku za pouhých 9 vteřin. Po vyhraném vhazování si Lindell s pukem najel od modré čáry a předal jej doleva Donskoiovi, jeho střela brankáři propadla pod rukou.
52:51
Hartikainen (Finsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Jaakola a Kemppainen
Stav zápasu Finsko - Bělorusko 2:1

Finsko rychle obrací skóre a výrazně zvyšuje postupové ambice Slovenska. Jaakola nahodil puk ránou od modré do zadního mantinelu, před bránou se puku zmocnil Hartikainen, který jej poslal za záda bezmocného Kovala, ten se neměl šanci od tyče rychle přesunout.
53:43
Finské přečíslení skončilo na hokejce Donskoie, který se nechal o puk připravit.
54:50
Bělorusko se tlačí do útoku, do zakončení se ale jeho hráči nedostávají.
55:55
Finové dost vytáhli svou hru, běloruský brankář Koval tak raději pokryl v lapačce nahozený puk.
57:06
Finové už se neostýchají puky jen vyhazovat dopředu.
57:35
Kaljužného nahození puku od modré čáry končí jen u finských obránců.
58:03
Vhazování před běloruským brankářem, ten tak zatím nemůže zamířit na střídačku.
58:36
Brankář Koval opouští bránu, Bělorusko pokračuje v šesti.
1:24
58:43
Finský gólman Rinne lehce pokryl puk při akci Bělorusů, ti se pak do něj i tak natlačili. Po běloruském oddechovém času bude následovat vhazování ve středním pásmu.
58:43
Rozhodčí ještě bude volat, zda při předchozím závaru Bělorusové nenatlačili puk do brány ještě před zapískáním.
58:43
Rozhodčí po poradě s videorhodčím rozhodl, že se pokračuje ve hře za stavu 2:1 pro Finsko.
59:28
Kaljužnyj (Bělorusko) vstřelil branku (4. gól na mistrovství) , asistence S. Kosticyn
Stav zápasu Finsko - Bělorusko 2:2

Bělorusové vyrovnávají půl minuty před koncem při hře bez brankáře. Po dlouhé kombinaci přišla Kaljužného rána pod horní tyč, na kterou Rinne nedosáhl.
59:45
Další běloruskou střelu vyrazil gólman do ochranné sítě.
60:00
Oba týmy získaly po bodu, kdo získá ten druhý, rozhodne prodloužení a případné nájezdy. Pokud uspěje Bělorusko, slovenské ambice na postup do čtvrtfinále budou definitivně pryč.
60:00
60:22
Velká finská šance hned v úvodu prodloužení. Lepistö vypálil od modré čáry, brankář Koval už byl téměř překonaný, ale ještě máchl vyrážečkou a fantastickým zákrokem puk poslal nad bránu.
60:44
Finský brankář Rinne měl při běloruské střele mnohem méně práce.
61:50
Několik nepřesností na obou stranách.
62:10
Bekhendové zakončení Běloruse Koroba bylo nepřesné.
62:50
Bělorus Gavrus se snažil ujet do šance, jeho střela ale byla zblokovaná.
63:30
Lindellovu střelu na ledě vyrazil betonem běloruský brankář Koval.
63:59
Zakázané uvolnění v podání Běloruska.
64:08
Další běloruské zakázané uvolnění.
64:13
Bělorusové znovu vyhazují puk daleko od brány, tentokrát jim to u čárových rozhodčích prošlo.
64:56
Fin Salmela pálil krátce před koncem do obránce.
65:00
Zápas rozhodnou až samostatné nájezdy, pro oba týmy to bude na šampionátu premiéra.