Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko pro mě byla priorita, říká odcházející reprezentant Radil

Lukáš Radil s pukem na holi před norskou brankou. | foto: AP

14 2015
Hokejový útočník Lukáš Radil si vyzkouší první zahraniční angažmá. Z Pardubic zamíří v nejbližších dnech do Spartaku Moskva, a vymění tak českou extraligu za Kontinentální hokejovou ligu.

Ruská metropole je nechvalně známá svým hustým provozem, na který si brzy bude zvykat i Lukáš Radil. Než se tak stane, mohou ho jeho fanoušci stále ještě vidět, jak brázdí pardubické ulice na svém červeném bicyklu. Podle slov čtyřiadvacetiletého forvarda už do podpisu nového kontraktu zbývá málo. „Podepsané to ještě nemám, ale je to blízko. Do konce týdne by to mělo být dle agenta hotové,“ říká šikovný křídelník.

Už se učíte rusky?
Před pár dny jsem trochu začal, ale není to moc valné. Chtěl jsem mnohem dříve, byl jsem však líný (úsměv). Musím se naučit alespoň nějaké základy. Výrazně hrotit to nebudu.

Na technickém oboru příliš jazyky nebyly, že?
Moc ne. Míval jsem angličtinu a němčinu, ruštinu jsem vůbec nepoznal. Chci do sebe dostat alespoň něco málo, abych tam nebyl jak v Jiříkově vidění. Ale na druhou stranu mi dost lidí říká, že je docela blízká češtině, takže věřím, že se do toho dostanu.

Je obtížné se po zdárném ukončení vysokoškolského studia opět vracet k učení?
Je to nezvyk. Vypadl jsem z rytmu, takže se mi teď už tolik nechce.

Bavil jste se o tamním prostředí s bývalým spoluhráčem z lajny Robertem Kousalem, který šel do KHL před rokem?
Probíral jsem to nejen s ním. Ale je pravda, že s Kousym jsem v kontaktu docela dost. I kluků z Pardubic, se kterými jsme byli na mistrovství, jsem se ptal. S Honzou Kolářem jsem byl na pokoji, takže jsem se něco dozvěděl.

Co se vám vybaví, když se řekne Moskva?
Byl jsem tam jednou asi v osmé třídě. Tenkrát jsme tam byli jako mladí kluci na turnaji. Pamatuji si to matně. Bydleli jsme v hotelu Ukrajina, což byl možná jeden z nejlepších. Všechno je takové hrozně megalomanské. Vybavím si ještě, že do haly na zápasy a tréninky jsme to měli docela daleko, takže vím, že doprava tam nebyla ideální. Ale už to je dost let zpátky. Jsem zvědavý a uvidíme, jak to vše budu zvládat.

Pardubický útočník Lukáš Radil v šanci před litvínovským gólmanem Pavlem...
Pardubický Lukáš Radil (vlevo) během utkání s Vítkovicemi.

Máte informace, zda v týmu budou hrát i nějací další čeští či slovenští hráči?
Mají tam být dva Američané, jeden Kanaďan a finský gólman, takže si tam „zaspíkuju“ slušně (úsměv). Ale anglicky se domluvím, s tím by problém být neměl.

Tušíte, jak by měla vypadat příprava na sezonu?
Věci se dost mění, ale podle posledních informací by všichni cizinci měli mít nástup 16. července. Času je poměrně hodně. Teď trénuji, pak bych rád odletěl ještě někam na týden pryč. Připravuji se zatím individuálně s kondičním trenérem, který sem dojíždí. Mám od něho plán a vypadá to suprově. Hrozně se mi příprava líbí, protože dělám úplně jiná cvičení než doposud. Ta pestrost mě baví. Věděl jsem, kde mám mezery, které bych v týmové přípravě nemohl až tak zlepšit. Proto jsem rád, že to takhle dopadlo. Jsem přesvědčen, že mi to svědčí, ale hlavní bude výsledek na ledě.

Byly i jiné nabídky z Ruska kromě Chanty Mansijsku, o kterém se dříve hovořilo?
Ta byla první, ale nějakým způsobem padla. Měl jsem zprávy, že Spartak zájem měl, a jsem rád, že to dopadne. Realita může být jiná, ale těžko teď předjímat.

Objevilo se i něco z jiných evropských lig?
Byla jedna nabídka z Finska, ale ta se mi nezdála tak dobrá. Nešlo ani o peníze, ale spíše o ambice toho týmu. Nechci říci, že mi bylo jedno, kam půjdu, ale Rusko mě lákalo asi nejvíce. Byla to priorita. Z KHL jsem viděl pár zápasů. Hokej není tak svázaný systémem a je hodně o individuálních dovednostech. Dokud si to člověk neozkouší na vlastní kůži, tak může těžko něco porovnávat. Proto pro mě bylo lákadlem zkusit i jinou soutěž než jen českou extraligu.

Spartak už soutěž hrál, poté se z ní odhlásil a nyní je přihlášen znovu. Nemáte obavu, že jdete do nestabilního prostředí?
Nad tím ani moc nepřemýšlím. Věřím, že když už se opět přihlásili, tak věci budou fungovat. Chtějí obnovovat starší ruské týmy, které dříve hrály. Proto se na to koukám z tohoto pohledu, vše ostatní stejně nemohu nijak ovlivnit. Mám z angažmá spíše přirozený zdravý respekt, protože je to pro mě první zahraniční zkušenost. Určitě nebudu chtít zklamat a dám do toho všechno.
Buď to vyjde, nebo ne.

A strach z toho, že si můžete zavřít cestu do reprezentace?
Jdu do něčeho nového a zatím se těmito věcmi až tak nezabývám. Těším se na nové prostředí, ale samozřejmě to může být v tomto směru riziko.

KHL má jiný herní režim, než na který jste zvyklý. Jak se vyrovnáte třeba s létáním?
To bude v pohodě, protože mi cestování letadlem nevadí a mám ho rád. Je to pohodlné. Nikdy jsem ale nezažil častější létání, které je tam běžné, a tak jsem zvědav.

Vaším odchodem přijdou Pardubice o útočnou sílu. Víte, kdo by vás měl nahradit?
Zprávy mám, ale nechci Dušanovi Salfickému pokazit práci a prozradit to za něj. (úsměv).

Avizoval jste vedení, že budete chtít zkusit zahraničí?
Ve smlouvě jsem případný odchod měl ošetřený. Ale zda s tím počítali, tak to je otázka spíše na ně.

Autor:
Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze