Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V šatně Pavlodaru zní hlavně slovenština, domácí hokejisté jsou v menšině

Miroslav Zálešák patří v týmu Pavlodaru k nejzkušenějším hráčům. | foto: Profimedia.cz

12 2015
Hokejisté kazašského týmu Irtyš Pavlodar sice ve víkendovém finálovém turnaji Kontinentálního poháru v německém Bremenhavenu díru do světa neudělali a skončili se třemi porážkami poslední, přesto ale zaujali. Nikoli svou hrou, ale soupiskou. Z 22 hráčů jich totiž hned 13 mělo slovenský pas.

Zatímco většina sportovních klubů v Kazachstánu při hledání zahraničních posil vzhlíží především k sousednímu Rusku, účastník nejvyšší kazašské hokejové soutěže z Pavlodaru se zhlédl ve slovenských hráčích, a také trenérovi. Kouč Július Penzeš má v týmu vedle svých krajanů i sedm Kazachů, a také dva Čechy - brankáře Marka Pince a útočníka Tomáše Vaka.

Slováci v Pavlodaru

Brankář
Ján CHOVAN
Obránci
Martin ČAKAJÍK
Denis REHÁK
Michal GRMAN
Martin CHOVAN
Útočnici
Richard HUNA
Robert HUNA
Samuel MLYNAROVIČ
Martin HUJSA
Miroslav ZÁLEŠÁK
Peter FABUŠ
Patrik SVITANA
Martin BELLUŠ
Trenér
Július PENZEŠ

„Máme tu hodně slovenských a českých kluků. Jsme parta kamarádů, „ libuje si slovenský útočník Miroslav Zálešák, který si v minulosti zahrál i v NHL v dresu San Jose Sharks. „Jak mluvíme v šatně? No převážně slovensky. Ale snažíme se pochopitelně i o ruštinu,“ dodal.

Ostatně, všichni kazašští hokejisté v kádru Irtyše ve finálovém turnaji Kontinentálního poháru byli etničtí Rusové. Jediný skutečné Kazach, teprve sedmnáctiletý útočník Aidaš Rustem se na soupisku nevešel a do Německa dorazil jen jako fanoušek.

„I díky tomu, že máme slovenského trenéra a je tu spousta slovenských a českých kluků je Pavlodar dobré místo pro život i pro hraní hokeje,“ přiznal pro web Mezinárodní hokejové federace brankář Ján Chovan. „Líbí se nám tu, dokážu si představit, že tu zůstaneme delší čas. A navíc, každé léto máme tréninkový kemp na Slovensku.“

„Pavlodar je velké město (350 000 obyvatel) se spoustou zajímavých míst. Pro někoho ale může bát problém poměrně velká zima, -20 ° C nebo -30 ° C , to je celkem běžné,“ popisuje Miroslav Zálešák život v Kazachstánu. „Ale my si na to zvykli, celá rodina. Syn chodí do ruské školy a domluví se už bez problémů.“

Češi v týmu

Brankář
Marek PINC
Útočník
Tomáš VAK

Hokej si našel cestu do Pavlodaru, který leží na půli cesty mezi kazašským hlavním městem Astanou a ruským Novosibirskem, až v 70. letech minulého století, kdy místní Energetik Pavlodar krátce působil v druhé sovětské lize.

Ale až teprve po roce 2000 začalo docházet k postupné profesionalizaci. V Pavlodaru vyrostla nová hala, vznikl klub HK Irtyš. Nejprve působil v nižších ruských soutěžích, ale když se díky přílivu peněz do dalších kazašských měst stala domácí liga konkurenceschopnější, vrátil se klub „domů“.

V aktuální tabulce desetičlenné kazašské ligy je Pavlodar třetí, na vedoucí Kokšetau ztrácí tři body, ale má dva zápasy k dobru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze