Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový kouč Slavie: Jsem impulzivní. Snad to bláznovství přenesu na tým

Nový vzduch. Petr Novák přišel uklidnit atmosféru v kabině Slavie a jeho prvním krokem byla změna systému hry. | foto: Profimedia.cz

8 2014
Přišli za ním s nabídkou, kterou nemohl odmítnout a od té doby spřádá plány, jak pozvednout hokejovou Slavia z úplného dna. "Moc jsem toho nenaspal a naopak hodně toho nakreslil. Už se těším na první zápas," vykládá její nový trenér Petr Novák.

Co jste stačil vymyslet?
To vám řeknu a pak nás Plzeň v úterý porazí. (smích)

Překvapila vás vůbec ta nabídka?
Abych pravdu řekl, tak jo. Ale jsem za ni samozřejmě rád. V duchu jsem doufal, že se to někdy stane, ale že to bude takhle rychle po návratu do Slavie, to jsem nečekal.

Ve Slavii jste pozvedl juniorku, která na tom byla podobně zle jako áčko. Pomohlo vám i tohle?
To se musíte zeptat někoho jiného. Princip úspěchu je ale stejný všude od třetí třídy po dospělé - každý hráč musí stoprocentně plnit pokyny. Můžete dát hráčům systém, jaký chcete, ale když ho hráči neplní, tak prostě neuspějete.

Vaše výhoda je, že máte o Slavii přehled. Co říkáte na její dosavadní výkony a výsledky?
Pro mě jsou překvapením, protože měli výbornou přípravu. I když každý trenér ví, že přípravné zápasy se nedají přeceňovat ani podceňovat. Mrzí mě, jak to dopadlo, ale mužstvo prostě dostávalo hodně gólů. Hlavně na tomhle musíme zapracovat.

Petr Novák

Jako hráč se výrazněji neprosadil: v mládeži působil v Havlíčkově Brodu a Slavii a pak hrál ve druhé lize. Hokejovou trenéřinu vystudoval 47letý bratr obránce Jana Nováka na FTVS UK a kromě mládeže působil v první lize, kde vedl Havlíčkův Brod s Berounem, v extralize dostal šanci v Mladé Boleslavi. Je známý svou veselou a zároveň i impulzivní povahou.

To je jediný problém v hře současné Slavie, nebo jich je víc?
Kdyby dostávali hodně gólů a ještě víc jich dávali, tak by to problém nebyl. Na druhou stranu prohrávali i parádně rozehrané zápasy. To je ten hlavní problém týmu. Kdybych věděl, jak to mávnutím proutku změnit, určitě to udělám. Doufám, že nějaký recept najdeme.

Důležité bude zapracovat na psychice. Myslíte, že změna trenéra přinese impulz?
Já doufám, že jo. Proto se zkouší hráči a mění trenéři. Každá změna pomůže a většinou je to k lepšímu. Věřím, že je to i tenhle případ a Slavia se zvedne.

Mluví se o samých negativech a problémech. Vidíte něco pozitivního, na čem se dá stavět?
Dobré je, že hráče z devadesáti procent znám, takže vím, co od nich můžu očekávat. Vím, co mají natrénováno, vím, kde a co hráli. To je pozitivní a na tom chci stavět. Mám přehled, ve kterém mi pomůže i Pepa Beránek.

To byl důvod, proč jste si ho vybral za asistenta?
Ano. Může mi podat informace, které bych sám zjišťoval dýl. Může mi říct, co v týmu bylo špatně, co bylo dobře, může mě nasměrovat a společně můžeme Slavii pomoct.

Dají se od vás čekat nějaké změny?
Myslíte hráčské? Chtěl bych mít nejlepší hráče, to by chtěl každý trenér. Ale to není otázka pro mě. Pokud jde o změny systému, tak na ně je málo času, ale pokusíme se o to.

Jak jste spokojený s obranou? Nebyla by potřeba změna hlavně tam?
Když se podívám na posledních šest zápasů, tak si myslím, že jo. Když se podívám na předchozí duely, tak by Slavia zase potřebovala posílit útok. To je otázka, čím se chcete prezentovat. Buď vsadíme na ofenzivní styl a budeme vyhrávat 8:6 a tím pádem se budeme snažit angažovat dva výborné útočníky. Nebo si řekneme: takhle to nepůjde, zkusíme to přes defenzivu, budeme vyhrávat 2:1 a budeme shánět obránce. Změny v kádru ale zatím nejsou, takže se snažíme změnit systém, aby fungovala obrana i útok.

U týmu jste dočasně. Jaké to je, když pracujete s vědomím, že jste u týmu jenom na chvíli?
Já dostal určitou nabídku a řekl, že Slavii pomůžu klidně na jeden, dva dny, na tejden nebo na celou sezonu. Teď o tom nepřemýšlím. Jsem rád, že jsem nabídku dostal, vzal jsem ji a co se bude dít, to bude záležet i našich výsledcích. Já nejsem ješitnej.

Cítíte naději, že byste mohl zůstat, pokud uděláte dobré výsledky? Bylo vám to tak naznačeno?
Když budeme číst mezi řádky, tak mi to asi naznačeno bylo. Doufám, že by se to mohlo stát. I když po čtyřech trénincích vyhrát dva zápasy, to by byl majstrštyk. Ale povést se to může.

V extralize jste už trénoval Mladou Boleslav. Pomůže vám to?
Určitě mi to může pomoct. Každá zkušenost - i ta špatná - vám v něčem pomůže. Doufám, že jsem se ponaučil a že si z toho něco vezmu.

Pikantní je, že budete trénovat bratra Jana. Jak to berete?
Moc často se to nestává. Je to zajímavý a doufám, že se na nás přijede podívat máma. Ta nás na jedné střídačce ještě neviděla.

Říká se o vás, že jste impulzivní trenér. Budete se snažit mužstvo nabudit?
To by měl každý trenér, na druhou stranu jsou to profesionálové a ti by se měli nabudit sami. Ale samozřejmě impulzivní jsem a doufám, že svoje bláznovství přenesu i na kluky, kteří nechají na ledě všechno. Musí cítit, že mi na tom záleží a že jsem součástí týmu.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze