Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na MS v Praze fandil, teď Rutta vyprodanou arénu sám zažije na ledě

Obránce Jan Rutta na tréninku hokejové reprezentace před turnajem Channel One Cup. | foto: Vít Šimánek, ČTK

16 2015
V rámci Euro Hockey Tour se čtvrteční duel vymyká: reprezentace nastoupí proti Finsku v Praze - a v O2 areně má být vyprodáno. Skvostný to start pro nováčka Jana Ruttu! „S nominací jsem nepočítal. Ale mám zkušenosti s tím, že jakmile si zavážete tkaničky u bruslí, většinou nervozita spadne,“ říká bek Chomutova o premiéře v národním týmu.

Až takhle rychle to někdy v hokeji chodí. „Když se hrálo mistrovství světa v Praze, byl jsem na pár zápasech. Už pro diváka byla vyprodaná O2 arena úžasná a pro hráče to musí být ještě lepší zážitek,“ vzpomíná obránce Jan Rutta.

Právě takového zážitku se (nejspíš) už ve čtvrtek dočká proti Finsku. Jako čerstvý reprezentant, jeden z nováčků pro turnaj Channel One Cup, jenž začíná právě v hale, jež hostila světový šampionát. A opět má být plno, tak jako na Jágra a spol.

„Tohle určitě pomůže, plné tribuny hráče spíš ženou,“ věří Rutta, možnému chvění z reprezentační premiéry navzdory: „Každý by asi byl trošku nervózní, ale mám zkušenosti s tím, že jakmile si zavážete tkaničky u bruslí, většinou to spadne.“

Co 25letého beka dostalo až do výběru kouče Vladimíra Vůjtka? „Na začátku sezony jsem netušil, že by pozvánka mohla přijít, ale v jejím průběhu jsem po ní možná už tak trošku pokukoval,“ přiznává Rutta, což má oporu ve statistikách.

GÓL. Chomutovský Jan Rutta právě překonává Marka Čiliaka.

Jan Rutta se, ač obránce, umí prosadit.

Za 26 duelů posbíral na obránce velmi solidní bodovou bilanci 3+9, má deset plusových bodů a navrch vytíženost, jež jen ukazuje na důvěru od kouče Pirátů Vladimíra Růžičky: průměrný „ice time“ 22:15 činí z Rutty 17. nejčastěji nasazovaného hráče celé extraligy.

I to je důvodem, proč si věří. „Budu se snažit hrát i za nároďák pořád stejně, ale je mi jasné, že mi zápasy určitě ukážou, kde bych měl přidat. A určitě toho bude dost,“ očekává od duelů s Finskem, Švédskem a Ruskem.

Ještě na jaře měl za sebou chomutovské tažení 1. ligou, poté zvládl baráž, nyní bojuje s českou elitou - a nově si zkusí i konfrontaci s tou evropskou. Že by ale v kabině dopředu vyzvídal od zkušených reprezentantů Červenky či Vondrky?

Kdepak. „Jedu jako čistě nepopsaný list,“ usmál se. „Těším se hodně. Doufám, že předvedeme hezký hokej pro diváky a výhru. Budu se do toho snažit zapadnout co nejrychleji. Nejvíc se z kluků znám s Kovárnou (kapitánem Janem Kovářem) - jdu s ním na pokoj, tak se asi zeptám, jaký mě čeká fofr.“

„Fofr“ to malinko byl ostatně i s jeho premiérovou nominací, aspoň tedy ve smyslu toho, že přišla ve chvíli, kdy ji novic Rutta příliš nečekal.

„Měli jsme zrovna volno, trošku jsem si přispal, vstal jsem, koukl na telefon a bylo tam hrozně moc nepřijatých hovorů a zpráv. Až jsem si říkal, co jsem udělal za průšvih,“ líčí pobaveně Rutta. „Reprezentační manažer Martin Loukota mi původně říkal, že jsem v širší nominaci - i z toho jsem měl radost, i když jsem s konečnou pozvánkou na turnaj nepočítal.“

Chybná to úvaha: Rutta se dočkal, hukot plné O2 areny si užije přímo na ledě. Jen jednu věc ještě neví - kolik jej tahle nablýskaná premiéra bude v Chomutově stát: „První reprezentační start v sazebníku není. Ale pokladník určitě něco vymyslí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze