Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jandač: Hráč ze zahraničí není automaticky lepší než z extraligy

Josef Jandač (vpravo) se svým asistentem Jiřím Kalousem | foto: Profimedia.cz

5 2016
V nominaci hokejistů na Channel One Cup je třináct hráčů z extraligy. Náhoda, nebo záměr? Částečně je to dáno postojem KHL, která není přerušená ani během reprezentační přestávky, trenér Josef Jandač však říká: "Nikde není napsáno, že hráči venku jsou lepší než ti doma. Naše liga není vůbec špatná, kluci tu prokazují výkonnost a na jejím základě jsme je vzali."

Takže nejde o znouzectnost a týmu naprosto důvěřujete?
Které hráče máme ještě v zahraničí? Kluky, kteří hrají Ligu mistrů, jsem nenominoval - to je příklad Červenky a Birnera ze Švýcarska. Tam jiné hráče nemáme, snad kromě Lhotáka, ale ten momentálně není na výsluní.

V Rusku by se ale pár hráčů našlo.
Honzu Koláře jsem nevzal, protože chceme, aby si odpočinul. Je přetěžovaný, navíc v Chabarovsku hodně létá. Potom je tam Petr Koukal, kterého nechceme zbytečně tahat. A zbývá Buchtele, který byl dlouho zraněný a chtěl zůstat v klidu. Pak už nevím, koho máme v KHL. Ve Finsku je Milan Gulaš, který reprezentovat zatím moc... Ne že nechce, ale také ho chci nechat v klidu, sleduju ho. Petr Zámorský byl na první akci, zranil se, nastupoval všude možně jako šestý nebo sedmý bek. Zatím jsme se rozhodli ho nebrat. Jinak moc hráčů nemáme.

Ve Spartě a Vítkovicích, odkud jste nebral, protože také hrají Ligu mistrů, vás někdo zajímá?
Nechci dopředu moc říkat jména, ale ve Vítkovicích mě určitě zajímá Lukáš Klok. Jednoznačně. Co se týká Sparty, tak tam hráče znám velice dobře a upřímně: momentálně tam do nároďáku nikoho nevidím.

Opakovaně jste měl problémy s nominací hráčů z KHL, která se během turnaje nepřeruší. Je to velký problém?
To je problém Rusů. My to řešili, protože na hráče vznikaly v klubech tlaky. Ale já nominoval, koho jsem chtěl. Klukům, kterých se týkal ruský atak, jsme řekli, že si to musí vyřešit na klubu sami. Nejsou v jednoduché situaci, ale je reprezentační přestávka a pokud během ní budou Rusové hrát ligové zápasy, tak nám je to jedno. My na hráče máme přednost a vezmeme si je. Nemůžu dělat neustále kompromisy, jinak budeme hrát s mateřskou školkou nebo s veterány.

Rusům jste vyšli vstříc s přesunem zápasu ze soboty na pátek kvůli oslavám 70 let tamního hokeje. Byl to taktický manévr?
Tohle není můj byznys, já s kluby KHL nejednám. Je to problém jednotlivých federací. Jsou tu nastavené nějaké podmínky a regule a my využili práva, že si vybereme hráče, na které ukážeme. Chápu, že pro kluky je těžké vzdorovat, když za nimi přijde manažer a řekne: Jestli pojedeš na nároďák, tak tady po sezoně končíš.

V nominaci máte Jiřího Sekáče. Očekáváte, že by měl být spolu se Sobotkou lídrem?
To ani ne, tihle dva hráči jsou jiní. Vláďa toho má odehráno hodně, Sekáč ještě málo. I typově jsou rozdílní. Sekáč byl loni v přípravné fázi před mistrovstvím, jeho výkony byly všelijaké, nakonec nejel kvůli problémům s otřesem mozku. Nominovaný byl už minule na Karjalu, ale zranil se.

Sice ho díky tomu máte k dispozici, ale nemrzí vás, že vzdal boj o NHL?
Víte co, tohle není otázka pro mě. To se spíš zeptejte jeho. Nevím, jestli dostal málo prostoru nebo jestli to zabalil moc brzo. To je rozhodnutí každého hráče. Teď hraje v Evropě, proto jsem ho pozval.

I Jakub Nakládal odešel z NHL do KHL, ale v nominaci chybí. Bude na další akci?
Upřímně: u Nakládala víme, co umí. Možná ho vezmeme, možná ne. Teď jsme ho brát nechtěli. Zaprvé v NHL moc nehrál a v Jaroslavli má za sebou teprve dvě tři utkání. Moc ho vidět nepotřebujeme. Možná ve dvojici s nějakým mladým zobáčkem, aby ho utáhnul. Těm budeme dávat šanci. Sice chceme vyhrávat, ale zároveň chceme rozšířit portfolium hráčů, kteří mají na mezinárodní úroveň.

Michal Jordán v Kazani moc nehraje, ale v nominaci je. Proč?
Chtěli jsme mu podat pomocnou ruku. Je to kluk, který toho odehrál za český nároďák víc než ostatní. Ještě je v dobrém věku a my si nemůžeme dovolit ho odepisovat. Byť se mu momentálně třeba nedaří. Jeho zápasové vytížení není dobré, tak je pro něj jedině dobře, že si zahraje.Najdete na iDNES.czmobilní verze