Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bukačové: Trenéři neumí jednat s dětmi. Vytvořme novou koncepci v hokeji

Luděk Bukač | foto: Profimedia.cz

28 2015
Na ledě už hokejové boje utichly. Ale o to hlasitější je po domácím mistrovství světa dění v zákulisí. Padají slova o korupci, neférovém prostředí, vyhrožuje se soudy. Fanoušci se těžko v problémech orientují.

Vše odstartoval televizní pořad Máte slovo, kde byl mimo jiných přítomný také Miroslav Palaščák, který už před šampionátem zveřejnil skrytou nahrávku, podle níž má být reprezentační kouč Vladimír Růžička usvědčen z úplatnosti.

Legendární trenér Luděk Bukač ve vysílání potvrdil, že v hokeji korupce existuje. Načež jej šéf svazu Tomáš Král vyzval, ať předloží důkazy a zmínil, že dříve dostal upozornění na korupční jednání týkající se jeho syna. „Celý problém je v tom, že můj otec i já poukazujeme na poměry v českém hokeji. Místo toho se to bohužel stočilo k tomu, že by se měly vinit konkrétní osoby,“ lituje Luděk Bukač mladší.

„Nám přitom na hokeji záleží,” prohlásili v obsáhlém dvojrozhovoru pro MF DNES. Na jeho konci Bukač starší přitom prosil: “Nepište to kriticky, provokačně. Chceme, aby to vyznělo jako snaha o změnu.”

Co přesně otec a syn Bukačové, kteří společně provozují hokejovou školu, navrhují? “Trenéři vůbec nejsou školení, jak mají s dětmi jednat. Mezi dětmi neexistuje férovost, přitom prostředí v tomhle věku je strašně důležité. Ale u nás je falešné. Korupční. Děti musí být kamarádské, místo toho cítí nenávist mezi rodiči,“ tvrdí kouč mistrů světa z let 1985 a 1996.

“Jde jenom o to, aby se lidi dohodli, jakým směrem půjdou a začalo se na tom pracovat. V současné době chybí koncepční řešení,” přidává jeho syn, nový sportovní manažer Slavie.

Problémem je podle nich nedostatek kvalitních trenérů mládeže, neschopnost funkcionářů rozvířit po neúspěších kritickou debatu na odborné úrovni a zahlazování špatných věcí momentálními úspěchy.

Bukač mladší nevidí chuť pracovat ani u bývalých hráčů ze zlaté generace. Výchově talentů škodí rovněž někteří ambiciózní rodiče. “Tlačí na potomky, i když nemají výkon. Táhnou je jako Palaščák až do 19 let, že to prostě vyjde. Ale někdo jim to musí říct už v těch čtrnácti,” říká Bukač starší.

Luděk Bukač mladší chce jako nový sportovní manažer klubu vrátit Slavii zpět do...

Luděk Bukač mladší

Vývoj hokejistů brzdí také tabulkové hodnoty hráčů, pro které se vžil název výchovné a jež kritizuje spousta hokejových osobností. “Třeba ve Švýcarsku se platí až v dospělém věku, peníze dostanou kluby podílející se na výchově,” vysvětluje Bukač mladší.

“Ministerstvo by mělo podporovat žáky do deváté třídy. Teď náklady financují města, příspěvky rodičů se liší, ale tabulkové hodnoty jsou stejné. Pak jsou rodiče tlačeni, aby dávali sponzorské dary. Dávají do hokeje neuvěřitelné peníze, ale takhle by to být nemělo.”Najdete na iDNES.czmobilní verze