Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěch hokejové osmnáctky: výkřik, nebo návrat starých dobrých časů?

S MEDAILEMI. David Kaše (vlevo) a Radek Veselý po prohraném finále MS hráčů do 18 let se Spojenými státy. | foto: Reuters

30 2014
Stříbrem ze světového šampionátu ve Finsku dosáhla hokejová osmnáctka na historický úspěch. Ten je o to cennější, že přišel v době, kdy už málokdo věřil vzestupu do té doby utrápené mládeže.

Na místě je otázka, jestli šlo pouze o ojedinělý výkřik, nebo se fanoušci mohou těšit na návrat starých dobrých časů. "Žádná náhoda, tenhle tým dosahuje výborných výsledků pravidelně. A další dobří hráči budou přicházet. Nadějí máme dost," věří Zbyněk Zavadil, pro veřejnost nepříliš známý, ale mezi odborníky uznávaný trenér mládeže.

Je to zvláštní: ještě před pár lety hrozilo, že osmnáctka i dvacítka spadnou z elitní skupiny. Jenže svaz každým rokem sype do mládeže víc a víc peněz, zakládá akademie a místo duelů s podřadnými týmy vyjednává souboje se Švédskem, Finskem nebo Kanadou.

Kdo zaujal v zámoří

Zatímco v Česku si po šampionátu udělali největší jméno Jakub Vrána, David Pastrňák nebo Václav
Karabáček, v zámoří si všímají i jiných. Známý hráčský agent Allan Walsh například prohlásil: "Ti, kdo nevěřili Čechům, měli být ve Finsku. V tom týmu je spousta hráčů, co se mohou prosadit i v NHL. Skauty nejvíc zaujal Pavel Zacha, Jakub Zbořil a Filip Pyrochta."

"Jedině tak se můžou kluci posouvat dál," říká šéf svazu Tomáš Král.

Výsledek přišel dřív, než se čekalo. Svou roli v něm hraje jistě fakt, že se sešel mimořádně silný ročník s řadou talentů v čele s kanonýrem Jakubem Vránou. Postupně se však zlepšuje mládež jako celek.

"Ten posun je za poslední tři roky znatelný a já ho kromě talentu přičítám i větší tréninkové píli a kvalitní práci trenérů," říká jejich svazový šéf Slavomír Lener.

Mladíci dnes věnují mnohem více času bruslení, kvůli kterému byli často kritizováni i hokejisté ze seniorské reprezentace. Denně se pracuje na kondici, začínají se vážněji brát poznatky ze zahraničí.

Důležité je, že si lidé z vedení českého hokeje uvědomují, že je potřeba dál tvrdě pracovat. Ještě důležitější však bude, aby nezpychli sami hráči, jelikož neslyší chválu jen z domova, ale třeba i od zámořských skautů.

"Nejvíc mě těší, že soupeři chválili náš herní projev. Už nehrajeme zanďoura, naopak. Dlouho jsem neviděl, aby to obránci uměli s pukem, aby dokázali rozehrávat a tvořit i pod tlakem. Kluci nepanikaří, zase si začínáme věřit. A to všechno ještě podpořil gólman a střelci," pochvaluje si Lener.

Cíl je jasný: ustálit český mládežnický hokej v první šestce na světě, držet týmy pohromadě, čemuž nově napomáhají reprezentační smlouvy, a pravidelně se pokoušet vybojovat medaili.

A také zabudovávat mladé hráče do áčka – jeho kouč Vladimír Růžička ostatně otevřeně prohlásil: "Několik kluků z tohoto výběru má šanci dostat se příští rok na šampionát v Praze."

Taková slova jsou obrovskou výzvou a motivací. Zvlášť když je nebojácný Růžička myslí zcela vážně, a pokud někomu dá šanci, klidně ho postaví rovnou do elitní formace vedle největších hvězd. Mezitím bude zajímavé sledovat, jak se úspěch ve Finsku odrazí na blížícím se draftu NHL.Najdete na iDNES.czmobilní verze