Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentace by na MS ráda i Jágra, z NHL počítá až se sedmi hráči

Slavomír Lener | foto: MF DNES

27 2014
Minimálně čtyři, ale možná až sedm hráčů z NHL pomůže hokejové reprezentaci na mistrovství světa v Minsku. Po návratu z inspekční cesty po zámoří to uvedl generální manažer národního týmu Slavomír Lener.

"Se všema klukama jsem mluvil, měl jsem možnost zjistit jejich zdravotní i rodinný stav, což je moc důležité. Bavili jsme se i o tom, jak jsou na tom s kontrakty pro příští sezonu," řekl Lener.

Účast na šampionátu dopředu nevyloučil ani Jaromír Jágr, jenž nejspíš přijde o Stanley Cup. "Viděl jsem i všechny kluky z Phoenixu (Hanzal, Vrbata, Erat a Zbyněk Michálek) nebo ze St. Louis (Sobotka, Jaškin, Polák)," poznamenal svazový šéftrenér, jenž se pohyboval ve východní části USA, kde viděl deset duelů a stihl kontaktovat celkem 22 hráčů.

Vše už po návratu do Česka stihl probrat s reprezentačním koučem Vladimírem Růžičkou. "Jsme spolu prakticky denně v kontaktu. Vychází nám to na čtyři až sedm hráčů, které bychom využili na MS."

Lener hovořil i s trenéry a generálními manažery jednotlivých týmu NHL, aby věděl, jestli jsou ochotné hráče pustit. K dispozici by mohlo být celkem patnáct hokejistů, z nichž by Růžička vybíral. Konkrétní jména ale neřekl.

"Máme tu několik skupin hráčů. Už teď lze říci, že nemůžeme kvůli zranění kolena počítat s Kundrátkem, z rodinných důvodů nebudou patrně k dispozici ani Tomáš Fleischmann s Martinem Eratem."

Další skupinu tvoří ti, jimž po sezoně skončí kontrakt a čeká je vyjednávání o novém, případně trh s volnými hráči. V této situaci jsou například Marek Židlický z New Jersey, ale také forvardi Aleš Hemský s Milanem Michálkem z Ottawy, Jiří Tlustý (Carolina) a Michael Frolík (Winnipeg).

"Může se stát, že už to budou mít někteří vyřešené, to teprve uvidíme. Občas to také sám hráč chce risknout a na mistrovství i tak přijet, ale zpátky ho drží agent, taková je doba. V úvahu ale připadají i třeba Gudas s Palátem, přestože Tampa asi do play-off postoupí," podotkl Lener s variantou brzkého konce týmu ve vyřazovací části.

Specifickým okruhem možných posil jsou starší hráči, kam patří třeba Patrik Eliáš. A mimo všechny kategorie pak stojí fenomén Jaromír Jágr. "S Jardou to ani nechceme dopředu probírat. Je to u něho vždy otázka momentální situace. Ale není to tak, že by on sám už dopředu nahlásil, že nemá smysl se o mistrovství světa bavit," přiblížil Lener.

V kontaktu byl i s gólmanem Tomášem Vokounem, který se postupně zkouší vrátit na led po potížích se srážlivostí krve. S Pittsburghem má kontrakt do konce sezony. "Tomáš trénuje, ale na tuto sezonu už to nevypadá, že by ještě zasáhl do hry. Pak uvidí a vyhodnotí si, co dál."

Další hráče viděl už před olympijskými hrami v Soči. "Potkal jsem všechny kluky, takže teď už to necháme na telefonu. To se týká i třeba Calgary s Jirkou Hudlerem a Láďou Šmídem, ale ve hře může být i Roman Horák z Edmontonu, který hraje dobře na farmě a nechápu, proč není za současných okolností v prvním týmu," podivoval se Lener. Pro Oilers totiž zůstane brána play-off zcela jistě opět zavřena. A stejné to bude nejspíš i v případě jejich rivalů z Calgary, které má již propastnou ztrátu.

Reprezentace se má sejít 2. dubna v Edenu, další inspekční cestu do zámoří už zástupci reprezentace neplánují. "Už to asi necháme na telefonu. Když bude Vláďa (Růžička) chtít ještě někoho konkrétně vidět, tak bych tam třeba vyrazil, ale osobně to už nepředpokládám," dodal Lener.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze