Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybějí Česku obránci? Konečně jsou tu borci, co mohou prorazit v NHL

V hokejové osmnáctce roste minimálně pětice kvalitních obránců, kteří to mohou dotáhnout hodně daleko | foto: IIHF

17 2015
Roky neměl český hokej takovou naději, že dokáže nahradit odcházející enklávu kvalitních obránců. V reprezentační osmnáctce se jeví hned pětice borců, kteří mají potenciál prorazit až do NHL.

Jako byl ročník 1996 silný na kvalitní útočníky (Pastrňák, Vrána), tak je současný výběr „1998“ našlapaný v obraně. Pamatujte si jména jako Libor Hájek, Vojtěch Budík, František Hrdinka, Ondřej Vála nebo Lukáš Doudera.

Tihle kluci totiž v sobě mají potenciál, se kterým to mohou dotáhnout hodně daleko. Opravdu se je na co těšit.

V sobotu skončil v Břeclavi Memoriál Ivana Hlinky, na němž česká osmnáctka sice příliš nezazářila, přesto potěšily právě výkony beků. „Je jich opravdu hodně, taková kvalita se tu dlouho neobjevila,“ říká uznávaný mládežnický trenér Zbyněk Zavadil.

„Když se s nimi bude dobře pracovat, tak by z nich mohli vyrůst typicky čeští přemýšliví obránci jako Židlický. Tvořiví, kteří to dokážou dát útočníkům.“

Český hokej už několik let žehrá právě na nedostatek zadáků, stačí si vzpomenout, jaký mají každý rok problémy trenéři seniorské reprezentace, když skládají tým pro mistrovství světa.

Vytratila se volnost, chybí kreativita a odvaha

Důvod krize je jednoduchý: vytratila volnost a svoboda, hráči jsou už odmala svazovaní důrazem na to, aby nedělali chyby. V Česku byl nastolený trend, aby se dostal puk z obranné třetiny co nejdřív a za každou cenu. Proto bekům začala zoufale chybět kreativita a odvaha.

Minimálně v těchto pěti borcích však dřímá naděje na lepší budoucnost. O koho jde?

„Libor Hájek z Brna je vynikající, na svá léta ohromně zkušený obránce, který dlouho hraje o kategorii výš. Je dost ofenzivní a ještě si musí malinko dávat pozor, aby puk netahal před bránu, kde je to nebezpečné. Má však velkou kvalitu, je to bruslař s technikou, rychlostí a šikovností v soubojích jeden na jednoho,“ popisuje Zavadil.

Martina Ručinského srazil k ledu Libor Hájek.

Libor Hájek (v modrém) si na jaře zahrál za Kometu v semifinále play-off proti Litvínovu. A nebál se ani hvězdného Martina Ručinského. Na Memoriálu Ivana Hlinky patřil k nejlepším Čechům.

Pardubický Vojtěch Budík má také ofenzivní a tvořivé schopnosti. Výjimečná je především jeho střela z voleje, která ho předurčuje do přesilovkových formací.

Každým rokem ohromně roste František Hrdinka, odchovanec pražských Letňan, který strávil poslední dvě sezony v zahraničí. První v rakouském Salcburku, kde jsou vynikající tréninkové podmínky, druhý ve švédské Frölundě.

„Tam jsem se hodně posunul, hlavně v bruslení. Každý druhý den máme lekce powerskatingu a pravidelné cvičení v posilovně na odrazovou sílu a sprinty,“ tvrdí Hrdinka, jenž se zlepšil i po taktické stránce.

Nejlepší odcházejí do zahraničí čím dál dřív

Což jen potvrzuje, že je švédská škola obrany oprávněně vyhlášená: jsou to Seveřané, kteří každý rok bodují na draftech NHL a v téhle oblasti patří k naprosté světové špičce. Na ledě jim nechybí drzost, sebevědomí, udivují kombinacemi a nebývá výjimkou, že se na ledě často objeví až před útočníky.

„To u nás není,“ všímá si Zavadil.

Nejlepší zkrátka odcházejí, není proto s podivem, že se ke stejnému kroku rozhodnou i tito hráči. Z výběru, který se představil v Břeclavi, by mělo do kanadské juniorky či jinam do světa zmizet až sedm hokejistů.

Proč? Chybějí kvalitní soutěže, mladí nedostanou příležitost v A-týmu. To je ostatně příklad Jakuba Zbořila nebo Pavla Zachy, kteří teď v červnu uspěli na draftu a mají nakročeno do NHL.

„Patnáct let se hovoří o tom, že se zúží juniorská soutěž. Místo toho však byla jednou dokonce rozšířená - navíc v průběhu ročníku, což nemá obdoby. A teď ji uzavřeli, což podle mě také není dobře,“ myslí si zkušený kouč Zavadil, jenž vychoval řadu úspěšných hokejistů.

Zatímco dřív odcházeli hráči do zámoří v osmnácti, dnes je to už v patnácti. Ale zpátky k současným talentům, kteří mají na to, aby byli dobře draftovaní a dostali se až do NHL. Při troše štěstí se k nim mohou řadit i Ondřej Vála a Lukáš Doudera.

To je hodně solidní příslib. Zavadil je přesvědčený, že Česko bude mít příští rok na draftu v prvních třech kolech víc obránců než útočníků. „A oprávněně, protože výsledky reprezentací dělá z velké části obrana a také kvalitní brankář Brízgala. Výrazní forvardi chybějí.“Najdete na iDNES.czmobilní verze