Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Detaily. Hokejisté vychytávají mouchy, aby začali konečně vyhrávat

Hlavní trenér Vladimír Růžička na tréninku české reprezentace 13. května v hale Čižovka v Minsku na mistrovství světa v ledním hokeji. | foto: ČTK

13 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Hokejisté na mistrovství světa nepředvádí špatné výkony, bohužel je však sráží detaily, které mají na svědomí dvě porážky ze tří odehraných zápasů. Teď tým čekají teoreticky lehčí soupeři a pro uklidnění situace je nutné začít sbírat body.

Ve středu Itálie, v sobotu Dánsko, v neděli Norsko a na konec základní skupiny v úterý Francie. Fanoušci nečekají nic jiného než čtyři vítězství. Základním klíčem k úspěchu bude: a) větší disciplinovanost, b) důslednost a obětavost v oslabení.

Právě inkasované góly při nerovném počtu hráčů na ledě mohou za to, že jsou hokejisté až na pátém místě tabulky. "Nedaří se nám blokovat střely a víc pomáhat gólmanům. Hrát deset minut v oslabení, to dobré týmy potrestají," ví nejlepší český obránce Ondřej Němec.

Nová sestava

Trenéři na mistrovství stále hledají optimální složení sestavy. Proto dojde ve středečním duelu s Itálií opět ke změnám. Do branky se vrátí Salák a změní se i složení jednotlivých formací. Sobotka bude dělat znovu centra Jágrovi, nalevo se přesune Hertl. A ve druhém útoku doplní Klepiše s Červenkou nalevo Hudler.

"Dokážeme hrát dobře tři, čtyři oslabení za zápas, ale potom necháme vystřelit beka od modré. To se ukázalo proti Kanadě. Je to o detailech, jinak ve čtyřech nehrajeme špatně," tvrdí kapitán Tomáš Rolinek.

Právě tady je vidět, jak je hokej každým rokem propracovanější. A bylo by chybou myslet si, že bez důrazu na maličkosti přijdou vítězství nad outsidery. To ostatně ukázal hned první zápas Česka na MS proti Slovákům.

"Neblokujeme první střely od modré, nejsme v lajnách. Jsme mimo. Když vidím naše beky, kteří chtějí střílet v přesilovce, tak před sebou pořád někoho mají. To při našem bránění nevidím," všímá si Jaroslav Špaček, jenž má defenzivu u národního týmu na starosti.

Právě on spolu s kolegy Růžičkou a Weissmannem změnil systém bránění v oslabení, při kterém beci nechávají volného útočníka před gólmanem.

"Takhle se to hraje v NHL. Přetahovat se s protihráčem před bránou nemá smysl, protože se kolikrát zaklíní a další útočník střílí do prázdné. Dotírajícího soupeře si musí ohlídat gólman, dorážky pokryjou beci," vysvětluje s tím, že se problémy s oslabením každý zápas lepší.

Jenže k ideálu to má pořád daleko. Růžička naznačil, že je to dané nezkušeností mladé obrany. "Chybí nám tam spolupráce beků s útočníky. Všichni musí dělat maximum pro to, aby rána neprošla na bránu. Tohle nám prohrálo zápas s Kanadou, i když konkrétně v něm byly další vlivy, ale ty nebudu komentovat," narazil Němec na verdikty rozhodčích.

"Rozhodčí byli úzkostliví, ale to nám zápas samozřejmě neprohrálo. Nechybí mi bojovnost, ale kdo hrál hokej, ví, že je to někdy těžké a občas se vám stane něco jako Honzovi Kovářovi," říká Rolinek. A Špaček dodává: "Nechci to házet na gólmana, ale při čtvrtém gólu od Kanady si měl puk najít. Bylo to zbytečné."Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze