Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boleslav, tým reprezentantů. Spokojenost, říká dvoumetrový novic Urban

Čahoun v nároďáku: Tomáš Urban (vpravo) na tréninku hokejové reprezentace, vedle něj další útočník Jan Buchtele. | foto: Vít Šimánek, ČTK

17 2015
Mladá Boleslav, nejpoctivější „dodavatel“ hokejové reprezentace? Zatím to tak v nové sezoně vypadá. I díky tomu, že národní tým objevuje další tváře Bruslařského klubu - proti Finsku by si tak měl v útoku zahrát dlouhán Tomáš Urban. „Je mi třicet let, vidíte. Ale snažil jsem se makat,“ popisuje Urban svou cestu k reprezentační premiéře.

Hvězda Praha, Benešov, Mělník, Sareza Ostrava, Poruba, Benátky nad Jizerou... A nyní národní tým. Už podle výčtu předchozích působišť Tomáše Urbana je zřejmé, že jeho první nominace byla čímsi výjimečným. Potvrzením, že jeho hokejová kariéra měla smysl.

„Byl jsem hrozně rád. Každý chce nastoupit za reprezentaci, hlavně na Facebooku mi chodily vzkazy a když jsem volal rodičům, byli hrozně moc nadšení,“ popisuje muž s fyzickými parametry, jež patří spíše do basketbalu či do házené - habán Urban měří 202 centimetrů a váží 101 kilogramů.

Vymyká se však nejen výškou, nýbrž i svou cestou mezi národní hokejovou elitu. Urban je symbolem toho, jak letos válí BK Mladá Boleslav, se čtyřmi reprezentanty nejpilnější dodavatel Česka pro Channel One Cup.

„Jsme rádi! Říkalo se, že BK je barážový klub - a teď jsme tam, kde jsme. Celý tým šlapeme výborně. Máme výborné obránce, gólmana, dokonce i nějaké hráče vpředu. Spokojenost,“ říká Urban, možná až příliš skromně. Vždyť sám už v sezoně nasbíral za 27 zápasů 21 bodů (9+12).

Boleslavští reprezentanti v probíhající sezoně

David Rittich (gólman): objev ligy je už podruhé v nominaci na Euro Hockey Tour.

Tomáš Voráček (obránce): podobný příběh - zahrál si na Karjala a v kádru je i teď.

Marek Trončinský, Matěj Stříteský (obránci): oba byli v úvodní nominaci trenéra Vladimíra Vůjtka, nyní ne.

Tomáš Urban, Richard Jarůšek (útočníci): velké reprezentační premiéry se stejným příběhem, z původních náhradníků se od čtvrtka stanou hráči národního týmu.

„Očekávám, že hokej bude rychlejší a tlak větší, ale budu se snažit být platným hráčem,“ doufá Urban, třicetiletý nováček, že své přednosti zužitkuje i proti Finsku, Švédsku a Rusku (úvodní čtvrteční duel v Praze by měl hrát jako 13. útočník).

„Určitě je pro gólmana nepříjemnější, když mu před brankovištěm stojí někdo dvoumetrový, než když má útočník 170 centimetrů,“ popisuje. „Ale zároveň si určitě oni budou říkat, že tam nesmím dlouho stát a asi se o to budou umět postarat. Když půjdu na led, budu se snažit co nejvíc clonit a plnit pokyny.“

Zatímco jiný boleslavský útočník v nominaci Jarůšek je ročník 1991, tedy hodně perspektivní forvard, Urban už toho má za sebou dost, však je mu třicet let. Šest sezon působil v Liberci (mimo jiné vedle Petra Nedvěda), ale naplno se rozzářil až nyní, po letním přestupu do Mladé Boleslavi.

První odměna je jasná: Vůjtkova nominace. Tou druhou by měly být vyprodané tribuny O2 areny, dějiště duelu s Finskem. „To je sen každého hráče. Je pravda, že když tam hrajeme extraligu proti Spartě, přijde lidí tak sedm a půl tisíce - a teď by jich mohlo být jednou tolik,“ těší se Urban.

Hokejový důkaz, že odměna za dřinu může přijít takřka v každém věku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze