Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlak v Torontu? Pche, v St. Louis to byla jiná káva, říká Polák

2 2015
Roman Polák je řízný bek, který se nebojí přitvrdit. Podobnou odvahu nedávno ukázal v Torontu i svými vyjádřeními kritizujícími výkony vlastního týmu. Abyste rozuměli, tohle se v hlavním městě hokeje moc nenosí. "Bylo potřeba, aby se věci pojmenovaly tak, jak ve skutečnosti jsou," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ten probíhal o víkendu a Polák žIl v nejistotě, jestli ho vedení nevymění jinam. Vlastně pořád ještě žije, uzávěrka přestupů končí až v 21 hodin SEČ. Popravdě: moravský tvrďák by v Torontu rád zůstal, protože má manželku v šesté měsíci těhotenství.

Na druhou stranu však mužstvo a vůbec celé Toronto v interview otevřeně kritizuje. Možná proto, aby se klub po letech bídy konečně probral. „Další sezona a zase bez play-off, přestavuje se tým... Je to zvláštní pocit. Nevím, jak se k tomu postavit. Sice mám kontrakt ještě na jeden rok, ale můžou se mě klidně zbavit... Uvidíme, jak to dopadne. Tohle už není v mých rukách.“

Zažil jste někdy tak turbolentní sezonu?
Bylo to špatné. Hlavně když jsme měli sérii jedenácti proher za sebou. Rozhodně se v tom dobře nehraje. Pro mě osobně to bylo o to horší, že jsem přišel z jednoho z nejlepších týmů v NHL do jednoho z nejhorších. To vůbec nepomůže. Poznal jsem hodně věcí, proč ty týmy vítězí a naopak prohrávají. To jsem předtím nemohl pochopit, protože jsem byl v St. Louis, které pořád válelo. Teď vím, kde je rozdíl v hráčích, na ledě a proč tým prohrává, i když papírově vypadá dobře a má na soupisce zvučná jména.

Na co jste přišel? Je to v hráčích, nebo ve vedení?
Myslím, že je to v hráčích, i když samozřejmě každý nese nějakou vinu. Ale vždycky je to v hráčích. Jde o takové detaily, aby všichni tahali za jeden provaz. To je těžké, to teď nebudu vysvětlovat.

Fotogalerie

Byl jste první, který otevřeně kritizoval vlastní tým, což se v Torontu nenosí. Jaká na to byla reakce?
Vůbec žádná, já si myslím, že to tady všichni vzali, jak to je. Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Musíme se k tomu postavit čelem, nejde to přehlížet, že my nic a že nikdo neví, co se děje. Mně každý říkal, že v Torontu bude tlak od novinářů a od fanoušků, ale já jsem teda zažil větší tlak od vedení v St. Louis. Pokud v Torontu člověk nic nečte a nedívá se na internet, tak je v klidu.

Teď už tlak asi není žádný, nechává vás vedení jenom dohrát sezonu?
To je řečeno přesně: teď už není tlak žádný. Teď je jenom tlak na to, koho vytrejdujou.

Pokud zůstanete, tak budete volný pro mistrovství světa. Myslíte na něj už?
Na to ještě nemyslím, to je ještě daleko. Musím se pobavit s panem Růžičkou, jestli mě vůbec chce.

Zatím jste s ním nebyl v kontaktu?
Já jsem se bavil akorát s panem Lenerem, který byl v Torontu během mistrovství světa dvacítek. To je všechno. Od té doby nic. Pokud ale budu zdravý a všechno bude v pořádku, tak určitě pojedu. To se nepoštěstí jen tak někomu hrát na mistrovství světa a ještě doma. Bylo by to super, myslím, že i rodina se na to těší.

A hlavně vy, že si zpříjemníte nepovedenou sezonu, že?
Přesně tak, napravit si trochu chuť.

Očekávání od fanoušků asi bude veliké, čekáte tlak?
Čeští fanoušci berou mistrovství světa jako opravdový vrchol sezony. Myslím, že to bude poznat a že vytvoří super atmosféru. To bylo vidět už na vstupenkách, které byly okamžitě vyprodané. Bude to tlak, protože se hraje doma a musí se za každou cenu udělat výsledek.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze