Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film o Demitrovi usmiřoval. Nesoulad v srdcích slovenských legend však trvá

TADY KONČÍŠ: Obrovitý bek Zdeno Chára (vpravo) vystavil svému krajanovi Miro Šatanovi nekompromisní stopku. | foto: ČTK

4 2014
V roce 2012 slavili nečekané stříbro z MS, o půl roku později už spolu nemluvili. Až doteď. Příběh slovenského sporu mezi hokejovými velikány Zdenem Chárou a Mirem Šatanem má šťastný konec. Velký podíl na usmíření má vdova po Pavolu Demitrovi.

Majka Demitrová totiž sezvala všechny osobnosti slovenského hokeje na soukromou premiéru nového filmu o svém manželovi, jenž před třemi lety tragicky zahynul na palubě letadla ruské Jaroslavle, v němž seděli i tři Češi Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček.

Ani jeden z kohoutů, kteří se dosud záměrně vyhýbali vzájemnému setkání, takovou pozvánku nemohl odmítnout. A také bylo jasné, že ani jeden nebude chtít narušovat atmosféru nějakými osobními spory.

Šatan s Chárou odmítal hovořit dlouhých 21 měsíců od chvíle, kdy ho do té doby oblíbený kamarád ostře trefil v zápase mezi Lvem Praha a Slovanem Bratislava. Šatan měl po tomto zákroku problémy s krční páteří a dlouho nehrál. Zároveň byl celou dobu přesvědčený, že ho Chára takhle tvrdě trefil úmyslně. Což si ostatně myslí dodnes.

Naštvání a hrdost však při prvním setkání "zoči-voči" povolilo. Alespoň navenek, jak sám Šatan po promítání filmu prozradil slovenským novinářům.

"Podali jste si ruce?" zněl jasný dotaz.

"Samozřejmě."

"Jak to probíhalo?"

"Normálně, v pohodě," reagoval Šatan s úsměvem na tváři. Víc se však o celé záležitosti bavit nechtěl. Chára o usmíření nemluvil vůbec. "Dobrou noc," odrazil otázku a rychle odkráčel.

Slovenské fanoušky přitom spor jejich legend zajímá. Už jenom kvůli tomu, že měl vliv na skládání olympijské nominace do Soči, kam si kouč Vladimír Vůjtek musel vybrat jen jednoho z této dvojice, aby nenarušil pohodu v týmu.

Šatan si s Chárou sice podali ruce, ale vypadá to, že nesoulad v jejich srdcích trvá. Svědčí o tom svědectví dalších hráčů, kteří byli jejich "usmíření" osobně přítomni.

"Zdeno si s Mirem podali ruce, a to bylo všechno. Nějak zvlášť jsme si jich nevšímali," řekl Marián Gáborík, který ocenil hlavně snahu Majky Demitrové. "Bylo příjemné, že jsme se díky filmu o Paľovi spolu všichni takhle potkali. Jsme rádi, že nás pozvala."

Když už nic, smutná vzpomínka na starého kamaráda pomohlo učinit alespoň první krok k opravdovému sblížení. V to ostatně doufá i Demitrová. "Oba přišli, aby se podívali na film. Pozvala jsem je, protože v něm sami účinkují. Bylo to teda i o nich. Neměli problém přijít, protože to jsou inteligentní chlapci. Věřím, že když bude čas, tak si to spolu ještě vyříkají."

Podle posledních zpráv by si oba hráči měli společně zahrát v jednom týmu při charitativním utkání právě na Demitrovu počest.Najdete na iDNES.czmobilní verze