Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokej se šíří světem, má se hrát i v Namibii

11 2003
Windhoek - Představte si hokejový zápas, v němž nastoupí třeba Windhoek versus Okakarara. Nesmysl? Možná spíš záležitost blízké budoucnosti. Namibie, země pouští a Křováků, projevila zájem stát se členem federace ledního hokeje IIHF. Ve Windhoeku, hlavním městě jihoafrické země, má vyrůst hala pro 1800 diváků.

Dva Němci žijící v hlavním městě chtějí přivést do Namibie lední hokej. Roland Kunz a Lothar Sigl kontaktovali technického ředitele mezinárodní hokejové federace IIHF a informovali se o podmínkách členství.

K těm patří například existence minimálně tří hokejových klubů v zemi nebo členství národního svazu v tamním olympijském výboru.

Namibie už členem IIHF je, ale jen jako in-line hokejová federace. Teď se hlásí i do sekce ledního hokeje.

"Namibie tyto podmínky splní. Zájem hrát hokej projevilo už víc než čtyřicet lidí," ujišťovali tamní představitelé šéfy IIHF v Curychu. Od 15. do 20. prosince se budoucí namibští hokejisté zúčastní tréninkového kempu v Kapském městě v sousední Jihoafrické republice, která už je zavedeným členem mezinárodní federace. Přípravu povede německý trenér Bernd Haake.

"V klimatických podmínkách nevidím problém. Když je možné hrát hokej na Floridě, proč ne v Namibii?" říká agent Robert Spálenka, který kdysi sám trénoval národní mužstvo v hokejově exotické zemi, v Austrálii.

"Lidé v těchto státech hokej neznají, ale když ho provází dobrý marketing, může se uchytit. Ani v Austrálii zpočátku nebyl o hokej veřejný zájem, ale po určité propagaci najednou přišel na finále ligy plný stadion," vzpomíná Spálenka.

V Austrálii je sportem číslo jedna ragby a australský fotbal. "To jsou hodně kontaktní sporty, a když tam pak viděli podobně kontaktní hokej a navíc v rychlosti, diváci úplně šíleli," tvrdí.

I v Namibii, bývalé německé kolonii,  je ragby sportem číslo jedna. Pokud nebudou chybět finanční prostředky, může se tam hokej uchytit.

Kde se taky hraje lední hokej: exotičtí členové IIHF
Arménie
Ázerbajdžán
Bosna a Hercegovina
Brazílie
Hongkong
Indie
Jižní Afrika
KLDR
Lichtenštejnsko
Makedonie
Mongolsko
Singapur
Spojené arabské emiráty
Thajsko
Tchajwan

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze