Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úpadek velkého talentu z Ruska. Montreal se spálil a už ho nechce

Alexander Sjomin | foto: Profimedia.cz

9 2015
Hokejový Montreal udělal v létě dva riskantní kroky. Angažování českého útočníka Tomáše Fleischmanna se mu nebývale vyplácí, ovšem to samé se rozhodně nedá říct o pokusu s Alexanderem Sjominem. Mezi spoluhráči neoblíbený a náladový Rus v klubu končí a dost možná je to jeho adieu celé NHL.

Popravdě: není to velké překvapení, byť Sjomin svého času patřil k absolutní špičce. Byl rychlý, měl šikovné ruce a střelu. Za sezonu dokázal nasázet 40 gólů a spolu s Alexanderem Ovečkinem táhnul Washington.

Jenže ty roky už jsou dávno pryč. 31letý forvard už delší dobu nestačí na konkurenci, má velké problémy s fyzičkou a tréninkovým přístupem, což nejspíš souvisí s jeho nepříliš profesionální životosprávou.

Když se v létě ptali generálního manažera Canadiens Marka Bergevina, co ho přimělo podepsat Sjomina, za nímž se z předchozího angažmá v Carolině netáhly vábné reference, odvětil: „Je to neskutečně technicky vybavený hokejista. Může do týmu přinést něco, co spousta ostatních hráčů nemá. Vím, že to v Carolině nefungovalo, ale dostane novou šanci dokázat, že je pořád tím hráčem, kterým už jednou byl.“

To se očividně nestalo. Hazard se Montrealu nevyplatil a klub nevyhovujícího Rusa umístil na listinu volných hráčů. Během dané lhůty 24 hodin po něm nesáhl žádný z ostatních týmu, takže skončí na farmě v AHL.

Není divu, že si ho nikdo nevybral. Důvodů je vícero, nejen uvadající výkonnost, ale hlavně pověsti problémového a náladového hráče, která se s ním veze. Málokdo už věří, že se dokáže ještě vzepřít osudu a bojovat o další příležitost.

Dosud jich totiž dostal dost. Tu v Carolině před třemi lety sice využil a podepsal lukrativní pětiletý kontrakt, Hurricanes ho z něj však po dvou sezonách předčasně vyplatili. To o něčem svědčí, kdo by dobrovolně poslal hokejistovi během následujících šesti let na účet celkově 14 milionů dolarů za to, že už v klubu nehraje?

O Sjominově současném postavení hovoří i fakt, že vzal zavděk ročním kontraktem na 1,1 milionu dolarů v Montrealu. Kdo by mu dával takové peníze, když se ukázalo, že se Montreal spálil? K tomu je potřeba připočíst, že ho trápily zdravotní problémy a že v 15 zápasech za Canadiens vstřelil jediný gól.

V Carolině ostatně v minulém ročníku nastřádal za celou sezonu v 57 zápasech pouhých 19 bodů (6+13).

Takový konec v NHL si svérázný Rus, který dokázal ve Washingtonu šest roků nasázet před dvacet gólů, nejspíš nepředstavoval. Vzhledem k jeho povaze těžko očekávat, že se mu bude chtít na farmu, mnohem pravděpodobnější je přesun do KHL, odkud ho už v létě lákali.Najdete na iDNES.czmobilní verze