Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká hra o Slavii: zkrachuje, nebo ji „zachrání“ Benýšek?

Vladimír Pitter (vlevo) a Richard Benýšek v době, kdy spolu oficiálně vlastnili hokejovou Slavii | foto: Profimedia.cz

9 2016
Hokejová Slavia se potácí na existenciální hraně. Klub má po loňské sezoně obrovské dluhy, které s největší pravděpodobností nebude schopný splatit. Pokud se nestane zázrak, zkrachuje. Je situace opravdu až tak vážná?

Redakce iDNES.cz má k dispozici interní dopis majitele klubu Vladimíra Pittera, který ho směřuje k akcionářům Slavie. Tady jsou úryvky některých pasáží:

... „předešlá sezona 2015/2016 skončila s předběžným schodkem účetní ztráty ve výši 19 milionů korun...“

... „celkový rozpočet byl naplánován na 61,9 mil. Kč a oproti tomu příjem z reklamy 33,4 mil. Kč. Skutečnost se prozatím pohybuje ve výši 63,6 mil. Kč, přičemž příjmy z reklamy činily celkem cca 21 mil. Kč...“

... „již nyní je zřejmé, že financování sezony 2016/17 bude podstatně náročnější, zájem o sponzorování A týmu klesá a dá se předpokládat, že nebude dostatečně zajištěn rozpočet...“

... „je nutné, aby akcionáři zaujali k vzniklé situaci stanovisko, případně ji řešili finanční spoluúčastí...“

... „představenstvo konstatuje, že současný stav společnosti napovídá tomu, že se nachází ve fázi hrozícího úpadku a tím pádem před zákonnou povinností podat insolvenční návrh...“

Pitter už také svolal na 7. září mimořádnou valnou hromadu, na níž chce řešit další postup, dotazy iDNES.cz však nechtěl komentovat. „Jedná se o běžnou valnou hromadu a jako jediný člen představenstva chci informovat akcionáře o chodu klubu. Každá společnost má povinnost minimálně jedenkrát do roka valnou hromadu uskutečnit,“ vzkázal přes tiskového mluvčího.

Není tajemstvím, že Pitter opustil svou marketingovou agenturu Remoex, v jejímž sídle se letos v dubnu odehrála policejní razie. Policisté se tehdy zajímali také o firmu Porfina sídlící ve stejném objektu, která se zabývá účetnictvím a ve které figuruje také Pitter.

Není těžké si dovodit, že tyto problémy mohou úzce souviset se situací ve Slavii, která nedluží jen za energie, výstroj, marketing, výživu a produkční náklady spojené s jednotlivými zápasy atd., jak je uvedeno v Pitterově zprávě, ale také na bonusech hráčům za postup do play-off první ligy a následně do baráže o extraligu.

Vladimír Pitter
Richard Benýšek, někdejší boss hokejové Slavie byl i šéfem společnosti...

Je téměř jisté, že finanční pomoci od akcionářů se Pitter nedočká. Jenže úplný konec to znamenat nemusí. V pozadí totiž stále stojí bývalý majoritní vlastník Slavie Richard Benýšek, jenž svůj podíl Pitterovi prodal.

„Nejsem akcionářem Slavie, její finanční situaci znám jen velmi všeobecně. O žádnou půjčku mě klub nežádal a to samé platí i pro jakoukoli jinou podporu z mé strany,“ vzkázal Benýšek na dotaz iDNES.cz, zda se bude ve věci angažovat.

Jenže tak úplně pravda to zřejmě nebude, jelikož členkou dozorčí rady Slavie je Eva Rozsypalová, která stejnou funkci vykonává i v několika firmách, v nichž je Benýšek předsedou představenstva. I z této indicie je patrné, že má Benýšek ve Slavii pořád vliv.

Podle zdroje blízkého klubu, který si nepřeje být jmenován, za vším stojí neshody mezi Pitterem a Benýškem, kteří Slavii před pár lety společně odkoupili a postupně si prohodili role majoritních vlastníků.

„Benýšek má v úmyslu nechat Pittera a s ním celou Slavii padnout, aby poté klub zachránil. Má dokonce připraveného partnera, který zajistí provoz,“ řekl redakci iDNES.cz důvěryhodný zdroj.

Jestli to tak skutečně bude, to se veřejnost dozví za měsíc, kdy je na programu valná hromada. Do té doby může pokračovat „Velká hra o Slavii“.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze