Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová Slavia míří do baráže. Bukač: Máme na to, abychom v ní uspěli

Luděk Bukač si při svém příchodu do Slavie vytkl za cíl vrátit klub zpátky do extraligy. Tým má teď namířeno do baráže | foto: HC Slavia Praha

16 2016
Hokejovou Slavii mnozí podceňovali, tým z Edenu však suverénně prochází play-off první ligy a míří do baráže. "Pokud se nám do ní povede postoupit, tak s námi budou mít extraligové kluby velké problémy," říká sebevědomě manažer Pražanů Luděk Bukač.

Popravdě: takhle jednoznačné výsledky nejspíš nečekali ani v Edenu. V prvním kole tým vyřadil Prostějov 4:0 na zápasy, v semifinále dvakrát zničil České Budějovice na jejich ledě a doma může sérii ukončit.

Čekal jste, že to půjde tak snadno?
Ještě jsme semifinále nedohráli, ještě není konec. Kdybychom se uspokojili, tak je to špatný. Věděli jsme celou sezonu, že máme dobré mužstvo, jakkoli naše výkony nebyly konzistentní. Nikde na světě to nefunguje tak, že nakoupíte v létě hráče a oni budou hned podávat perfektní výkony. Vztahy a atmosféra v mužstvu si musí sednout, chce to čas. Kvalitu máme. Očekávání byla od začátku a jsme rádi, že jsme potěšili fanoušky, kteří za námi stáli celou sezonu.

Sám jste zmínil, že jste v základní části měli výpadky v době, kdy jste suverénně vyhrávali. Jste přesvědčený, že se to teď nebude opakovat?
Momentálně máme pracovní a týmovou atmosféru moc dobrou. Stálo nás to dost úsilí a energie a doufáme, že v tom budeme pokračovat, protože herní kvalitu máme. Spíš šlo o to, abychom mužstvo dali dohromady třeba i v době, kdy jsme měli dost zraněných. I kvůli tomu jsme během sezony museli řadu hráčů protočit.

Pavel Kašpařík (vpravo) ze Slavie debatuje s rozhodčím.
Slávističtí hokejisté se radují z gólu.

Máte z úspěchu radost i vy osobně, když jste v létě začínali vlastně od nuly?
Ta radost přijde, až se dostaví úspěch. Pro nás je úspěchem hrát baráž, pak je to otevřené. Samozřejmě jsme spokojení s tím, jak to teď jde, ale nesmíme podlehnout euforii a musíme být na zemi. Jediné, co nás momentálně trošku tíží, jsou výkony rozhodčích. Včera náš hráč dostal trest za naprosto čistý zákrok. Na druhé straně trefili našeho brankáře do hlavy a hráč z Budějovic nebyl potrestán. Doufáme, že arbitři budou féroví, protože Budějovice neustále brečí. Bylo to už v sérii s Přerovem, teď je to s námi. Myslím, že jim to nepomůže, protože když nejdou jejich hráči do soubojů připravení, tak se jim to vymstí. I proto mají tolik zraněných. Ale jsme teprve v půlce naší semifinálové práce. Pokud se dostaneme do baráže, budu to považovat za velký úspěch. A uvidíme dál, co bude možné. Musíme zůstat zdraví a pokračovat v tom, v čem jsme začali.

Daří se vám nemyslet na baráž?
Play-off v první lize je strašně těžké, byť se to tak nemusí zdát. Zažil jsem to už v Boleslavi, ta soutěž vás zocelí. Měli jsme iks špatných zápasů v základní části, kdy jsme vedli o tři, čtyři góly, ale nedotáhli jsme to. Podívejte na Kladno, které bylo suverénní, a jak na to pak doplatilo v play-off. Nás nezdary zocelily, což nám teď pomáhá. Máme tolik negativních zkušeností, že určitě nebudeme v euforii a nic nepodceníme. Nejdůležitější je vnitřní motivace hráčů. Ta tam je, mužstvo chce samo a nepotřebuje k dobrým výkonům žádnou pohrůžku.

„Podívejte na sestavy extraligových mužstev v play-off. V některých hraje třeba pět hráčů z první ligy. A hrajou dobře, dávají góly. Takže bych první ligu vůbec nepodceňoval. Pokud se dostaneme do baráže, tak s námi budou mít extraligové kluby velké problémy.“

Nabízí se otázka: má Slavia na to, aby uspěla v baráži?
My jsme o tom přesvědčení za předpokladu, že bychom se tam dostali. Podívejte na sestavy extraligových mužstev v play-off. V některých hraje třeba pět hráčů z první ligy. A hrajou dobře, dávají góly. Takže bych první ligu vůbec nepodceňoval. Pokud se dostaneme do baráže, tak s námi budou mít extraligové kluby velké problémy.

V čem je největší síla Slavie?
Určitě máme dobré gólmany, hlavně Sašu Hyláka jako jedničku. Když jsme skládali mužstvo, tak nebyli dostupní hráči do první pětky. Nebylo to tak, že bychom si řekli: budeme mít perfektní první lajnu a solidní druhou. Takže jsme mužstvo poskládali tak, aby bylo vyrovnané. Hledali jsme odolné typy vzhledem k play-off. Jakkoli někteří diváci, kritici nebo i majitelé s námi byli v sezoně nespokojení a řešilo se, že jsme až čtvrtí, tak se teď ukazuje, že v konečném součtu to nehraje roli. Play-off je jiná soutěž a najednou nám začnou vyskakovat hráči jako je Bahenský nebo Kašpařík. Mužstvo je hodně vyrovnané, každý zná svoji roli. Proto jsme teď vyhráli deset zápasů v řadě.

Více o semifinále první ligy

Jak se vám zpětně jeví tah, kdy jste odvolali pana Hynka a nechali si jeho asistenta Razýma?
S Pavlem Hynkem mám dobrý vztah a mrzelo mě, že jsme se museli rozloučit. My jsme ale potřebovali udělat změnu. Nechtěl bych tohle komentovat ani hodnotit. Na hodnocení je čas po sezoně a uvidíme, jak budeme pokračovat.

Už tušíte, kde byste hráli extraligu, kdyby se postup povedl? Budete žádat o výjimku pro Eden, nebo byste se chtěli stěhovat zpátky do O2 arény?
Podívejte se, já vám k tomu řeknu, že mám smlouvu do konce dubna a vůbec neřeším, kde se bude hrát. Já řeším současnou situaci mužstva a momentálně mě víc nezajímá.

A zůstanete?
Pro mě je vždycky důležité, aby ta práce měla smysl. Z nuly jsme dali dohromady konkurenceschopné mužstvo. Pokud bychom nepostoupili, tak bych chtěl, aby mělo minimálně stejné ambice nebo aby bylo ještě lepší. A pokud bychom postoupili, tak bych nechtěl hrát v extralize o sestup. Spíš jde o to, jaká bude filozofie klubu. A potom se nějak rozhodnu. Teď je to zatím předčasné.Najdete na iDNES.czmobilní verze