Majitel hokejové Slavie před baráží: Chceme zpátky do extraligy

Majitel hokejové Slavie Vladimír Pitter | foto: Profimedia.cz

26 2016
Loni byl braný za ďábla, který hokejovou Slavii přivedl do pekla. Pro fanoušky byl zkrátka jasným viníkem smutného pádu z extraligy. Teď však v pražském Edenu vládne klid a špetka optimismu. "Máme na to, abychom se vrátili zpátky," říká majitel klubu Vladimír Pitter.

Jste překvapený, jak snadno jste se dostali do baráže?
Kdybyste mi před začátkem play-off řekli, že to bude dvakrát 4:0, tak bych s tím ani v nejlepším snu nepočítal. Na druhou stranu už v závěru základní části bylo poznat, že si tým sedá.

Co očekáváte od baráže?
Zažívám si to z obou stran. Loni z pozice extraligového týmu, letos prvoligového. Jdeme do baráže posílení o výhry. Dosáhli jsme na první metu, jsme optimisticky naladění, v optimální herní a psychické pohodě.

Věříte, že má Slavia má na to, aby se vrátila do extraligy?
Věřím. Máme čtyři vyrovnané lajny. Sami jste mohli vidět, kolik hráčů dokázalo v play-off bodovat. Síly jsou rozložené, nemáme jasného lídra, ale pracujeme komplexně jako tým.

Co se ve Slavii změnilo od loňska?
Skoro nic. Loni jsme byli pouze bez sportovního manažera a před touto sezonou jsme věděli, že ho musíme sehnat. Moje ambice dělat sportovní stránku nebyla, není a nebude. Z mého pohledu šlo pouze o to řešit s hráči a agenty smluvní vztahy. Nyní mám více času na obchodní stránku a řízení klubu, což kromě áčka zahrnuje mládež nebo provoz stadionu.

„Jelikož chceme Slavii dostat v co nejkratší době zpět, tak jsme zachovali například nadstandardní rozpočet i v první lize. Zbytek ale začnu řešit až ve chvíli, kdy se nám postup do extraligy skutečně podaří.“

Jak jste vůbec spokojený s prací pana Bukače a kolik mu dáváte zásluh, že je tým úspěšný?
S prací pana Bukače spokojený jsem, víceméně je to jeho zásluha, kam tým dokráčel. Ale svůj díl na úspěchu má samozřejmě realizační tým a trenér, protože mužstvo skládali na začátku sezony spolu. Po pádu z extraligy jsme postavili úplně nový a funkční kolektiv.

Pan Bukač minulý týden v rozhovoru pro iDNES.cz říkal, že mu po sezoně končí smlouva a že ještě neví, jestli zůstane. Co vy na to?
Četl jsem to. Víte, on asi nechtěl urazit hokejového pánaboha. Je pravda, že smlouva byla do 30. dubna, ale obecně je dané, že už v lednu musíte začít tvořit kádr na další sezonu. Myslím, že Luděk ví, že jsme se spolu bavili o tom, že spolupráce by neměla být krátkodobá, ale dlouhodobá. Počítám s tím, že zůstane. On nemá na starosti jenom A-tým, ale sportovní sekci v celé mládeži.

Je Slavia připravená vrátit se do extraligy se vším, co to obnáší?
Ve Slavii se toho po pádu z extraligy moc nezměnilo kromě toho, že místo v O2 aréně hrajeme v Edenu. Jelikož chceme Slavii dostat v co nejkratší době dostat zpět, tak podmínky a veškeré věci okolo zůstaly zachovány. Proto jsme měli na první ligu nadstandardní rozpočet. Asi tušíme, co by nás čekalo, ale tak daleko nekoukám. Udělali jsme jeden krok, jsem za něj rád a zbytek se bude radši řešit, až se to případně povede.

Obecně to bude asi o penězích, že?
Samozřejmě. Kromě finanční stránky půjde o zázemí.

S penězi souvisejí také hráči. Předpokládám, že byste museli posilovat.
Tohle je spíš otázka na pana Bukače. Jsem rád, že nemusím řešit složení kádru, na druhou stranu si myslím, že špička první ligy je kvalitou srovnatelná s druhou polovinou extraligy. To znamená, že v ní najdete spoustu kvalitních hráčů, kolikrát se v ní hraje dobrý hokej. Naše zápasy s Kladnem nebo Budějovicemi byly pohledné a měly extraligovou úroveň. Tým je podle mě postavený tak, že hráči vědí, o co hrajou. Vědí, že mají šanci zahrát si se Slavií extraligu. Připravili jsme tým s nějakým výhledem.

„Tým je postavený tak, že hráči vědí, o co hrajou. Vědí, že mají šanci zahrát si ve Slavii extraligu. Připravili jsme tým s nějakým výhledem.“

Začínají se ozývat sponzoři, když se drápete nahoru?
Tohle je dlouhodobější práce. Cestu k partnerům jsme nastolili bez ohledu na to, jestli je to extraliga nebo WSM liga. Budování slávistické rodiny je běh na delší dobu, myslím, že se nám to postupně daří. Slavia má na to, aby měla spoustu drobných partnerů, nicméně je dobré využít jakési euforie stávajících partnerů a pokusit se s nimi vylepšit spolupráci po finanční stránce. A v neposlední řadě je šance oslovit ty bývalé, protože s pádem z extraligy někteří skončili.

Rýsuje se nějaký větší sponzor v případě postupu?
Nechci to zakřiknout a neřeším, co bude. Teď mám před sebou baráž a pak umím přehodit výhybku.

Před sezonou jste říkali, že budete mít v první lize rozpočet 60 milionů. Jak moc těžké je sehnat takové peníze, když podobný rozpočet mají i některé kluby v extralize?
To se takhle nedá srovnávat, protože my do rozpočtu počítáme provoz haly, máme zaměstnance a položky skáčou. Ve finále zjistíte - a teď mě nechytejte za slovo - že na platy hráčů jde třeba jen 30 procent.

Slávističtí hokejisté se radují z gólu.

Jak se vám kouká na fotbalové kolegy v Edenu, u kterých se finanční situace obrátila? Není to příležitost i pro vás? Mezi fanoušky se o tom mluví.
Komunikace mezi námi a fotbalovou Slavií probíhá na úrovni marketingu. Situaci ve fotbalové Slavii vnímám. Teď trochu odbočím: jedna věc jsou finance a druhá sportovní stránka. Podívejte na Olomouc, která se s námi loni prala v baráži a letos skončila šestá, a přitom má jeden z nejnižších rozpočtů v extralize. Takže je vidět, že peníze neznamenají úplně všechno. Bude to o tom, jestli bude tým vhodně doplněn nebo složen, jestli posily budou přínosem... Nicméně je jasné, že fotbalistům přinese čínský majitel stabilitu a klid na plánování v delším časovém horizontu. To je pravda. Já sedím ještě v představenstvu celého SK Slavia, což jsou veškeré kluby, takže mám o celkovém dění informace. Otázkou je, jestli jsou Číňani jenom fotbaloví, nebo i hokejoví.

Na to jsem se ptal. Z vaší odpovědi vyplývá, že spíš ne.
Odpovím vám tak, že potřebujeme úspěch. Zaobíráme se teď tím, abychom uspěli, teprve potom můžeme řešit, co bude.

„Číňani i v hokejové Slavii? Odpovím tak, že potřebujeme úspěch.“

Kde bude Slavia v případě postupu hrát extraligu?
Odpovím na to trošku šalamounsky. Loni jsme dostali výjimku, když byla kolize s MS. Celou baráž jsme odehráli v Edenu. Splňovali jsme nejnutnější parametry. Dokážu si představit, že by to tak mohlo být i nyní. V minulosti byl obecně tlak rekonstruovat stadiony, ale všichni víme, jaká je ekonomická situace v České republice. I v extralize jsou stadiony, které nejsou úplně parádní. Z dlouhodobého hlediska je pravda, že by se s Edenem muselo něco stát, ale to jsou věci, které je potřeba řešit, až se postup podaří.

Varianta stěhování do O2 arény je téměř vyloučená, když Petr Bříza prohlásil, že v ní má Sparta exkluzivitu?
Neznám podmínky té smlouvy, ale tímhle směrem neuvažuju. Pokud by se postup povedl, tak se bavíme o Edenu. Sami jste viděli návštěvnost v O2 aréně a podle mě je mnohem lepší, když budou chodit 4 tisíce diváků do Edenu. Ano, jsou exponované zápasy jako třeba derby nebo s duely s Pardubicemi, kdy vám přijede víc lidí. Ale kolik takových zápasů za rok je?

Rekonstrukce Edenu v plánu je?
Ta by se musela týkat komfortu pro diváky, protože zázemí pro hráče je vyhovující. Dokážu si představit výměnu mantinelů, plexi a tak dále.

Už jednou jste nakousl, že byste byl rád, kdyby se na rekonstrukci podílelo město. Je to vaše přání, aby v Edenu jednou stála nová multifunkční aréna pro šest tisíc lidí?
Bylo by to hezký. Jestli se má Slavia vrátit do extraligy a být jejím pravidelným účastníkem, tak všichni víme, že tahle hala není úplně ideální. Sehnat investora není jednoduché, proto jsem zmiňoval možnost dotací. Ale to bylo myšleno obecně. Dám příklad: teď třeba žádáme o novou rolbu, protože to umožňuje dotační titul. Stejně tak bych se například pokusil o nějakou rozsáhlejší rekonstrukci v rámci nějakého programu. Tohle je cesta, jak všechno postupně vylepšovat.

Dá se vyloučit, že by investorem bylo CEFC?
To se dá vyloučit. Nevím o tom, že by taková jednání probíhala.

„Kde bychom hráli v případě postupu? Bavíme se o Edenu. Vím ale, že pokud má být Slavia pravidelným účastníkem extraligy, bude potřeba rekonstrukce. Sehnat investora však není jednoduché.“

Loni při sestupu nebyla úplně ideální atmosféra mezi vedením Slavie a fanoušky. Jak se to za rok změnilo?
Žádnému fanouškovi se nebude líbit, když bude koukat na to, jak jeho klub padá ke dnu. Podobné to teď je nebo bylo v Litvínově, ve Varech a v Pardubicích. Řekl bych, že jsme se v průběhu sezony snažili s fanoušky aktivně komunikovat. Myslím, že už jsou všechny emoce pryč. Cítím naopak podporu. Vždycky najdete fanoušky, kteří budou nespokojení za každých okolností. Já se od toho oprostil a už ty diskuze nečtu, protože za pád může logicky majitel a za úspěch hráči.

Napadaly vás loni myšlenky, že byste se na to vykašlal?
Byť tam byly útoky přímo na mě, tak nenapadalo. Vyhodit sám sebe nemůžu. Naopak to pro mě byla o to větší výzva. Když jsem do Slavie vstupoval, tak jsem to bral, že je to úspěšný klub a že se jdu bavit a že chci zažít další úspěchy. Cítím to úplně obráceně. Když máte dítě, tak nemůžete říct, že ho necháte na ulici. Chci Slavii vrátit tam, kde dvacet let byla.

Narážel jsem spíš na to, jak se zachoval pan Benýšek, který dal před dvěma lety od klubu ruce pryč.
Když se nad tím zamyslím, tak jsem mohl udělat to samé, ale to by byl asi konec hokeje ve Slavii.

Nejčtenější

Ve formě hrající Pastrňák přidal další gól, trefili se i Vrána a Hyka

David Pastrňák (vlevo) a Brad Marchand oslavují bostonský gól proti Coloradu.

VIDEO Už ve třetím zápase za sebou skóroval se 17 trefami nejlepší střelec NHL David Pastrňák. Ve středu...

Sparta podlehla Boleslavi a první je Liberec. Litvínov a Kometa vyhrály

Litvínovslý Lukáš Válek emotivně slaví gól v utkání s Karlovými Vary....

Hokejisté Liberce poskočili tabulce Tipsport extraligy na první místo, v 18. kole totiž přehráli...

Rodí se další král. Proč střelcům v NHL vládne Pastrňák

David Pastrňák na návštěvě u Maple Leafs. Toronto zničil třemi góly a asistencí.

Panečku, to byl víkend! V sobotu se český kanonýr ve službách Bostonu zaskvěl proti Torontu už...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve...

Případ Kovář: blíží se šance v NHL? Manažer Bostonu ho chválí

Český útočník ve službách New York Islanders Jan Kovář (uprostřed) slaví se...

Hokejista Jan Kovář rozhodně nevzdává boj o NHL, byť se k němu osud nezachoval přátelsky. Na farmě...

Další z rubriky

Budějovice a Jihlava nezaváhaly, Kladno prohrálo v Přerově

Momentka z utkání Jihlava - Ústí nad Labem.

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy nad Kadaní hladce 5:0 a v čele tabulky...

Vnukovi legendárního obránce Suchého se v Třebíči líp dýchá

Hokejový obránce Šimon Szathmáry několik let působil na severu Čech. Nejprve v...

Letošní sezonu začal na severu Čech v Kadani, ovšem předposlední říjnový víkend se stěhoval na...

Těší mě bodový zisk i pořadí, říká šéf budějovických hokejistů

Stanislav Bednařík

Jsou první. Na druhou Jihlavu mají čtyřbodový náskok. Sezona prvoligovým hokejistům Motoru zatím...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz