Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokej napravuje nedostatky z minulosti. Pracuje se na detailech

Musí se pracovat, aby měla reprezentace v příští dekádě dostatek kvalitních hráčů, kteří udrží český hokej nahoře | foto: Reuters

1 2014
Peněz je málo, ale snažíme se. Vedení českého hokeje dělá všechno pro to, aby dohnalo světovou špičku a smazalo veškeré resty způsobené nečinností v předchozích letech. Co všechno se podařilo uskutečnit v oblasti výchovy mladých hráčů a jaké jsou posuny u seniorské reprezentace?

1Kempy pro brankáře

Svaz navyšuje počet jednodenním kempů v regionech pro gólmany ve věku 8 až 13 let. V uplynulé sezoně se jich uskutečnilo 10 (pro 335 nadějí), v té nadcházející by jich měl být dvojnásobek. "Zájem je obrovský. Účastníkům garantujeme, že na každém stanovišti budou na jednoho trenéra připadat maximálně tři brankáři, aby byl program co nejefektivnější.," říká svazový trenér brankářů Radek Tóth.

Premiérového ročníku letní brankářské školy se letos v červnu zúčastnilo 42 gólmanů ročníku 2000 až 2002. Ti se zaměřili na bruslařskou techniku, přesuny, správné postavení, kontrolu a rozehrávání kotouče, zmenšování a vykrývání střeleckých úhlů, techniku chytání a dohrávání vyražených puků. Mimo led kladli trenéři důraz na rychlost, obratnost, sílu a pohyblivost.

Kromě tréninků probíhaly přednášky a videorozbory. "Není možné, aby všichni chytali stejně, ale je nutné, aby gólmani získali hned na začátku správné návyky. Chyby zažité v mládí se totiž později těžko odstraňují," říká reprezentační kouč brankářů Martin Prusek.

2Letní soustředění

Každý výběr (od šestnáctky po dvacítku) má v létě tři týdenní kempy a sedm až osm mezinárodních akcí. "Takový program nemá žádná reprezentace na celém světě. Ani Švédsko nebo Kanada," pochvaluje si svazový šéftrenér Slavomír Lener s tím, že tato záležitost stojí obrovské finanční prostředky. "Ale v létě je čas pracovat na detailech, na technice, organizaci hry mužstva. Dáváme hráčům úkoly, na čem mají pracovat do dalšího kempu."

3Semináře pro trenéry

Konají se k různým tématům jako kondice, přesilové hry, hra obránců atd. Svaz zapojuje trenéry klubů, kteří přednáší své praktické zkušenosti. Tím pádem jsou aktivnější a sdílnější. Své postřehy přidávají i samotní hráči - letos například Marek Židlický, videoinstruktáž natočil vyhlášený Švéd Erik Karlsson. O hře na útočné modré bude mluvit Martin Hamrlík, na založení útoku pod tlakem se zaměří Jiří Fisher, hovořit bude třeba i Petr Zámorský nebo Pavel Trnka.

"Jde o takový pohled z druhé strany, aby trenéři věděli, jak mají přistupovat k bekům. U nás je zvykem, že na ně hodně tlačí, aby nedělali chyby a bez přemýšlení vyhazovali puky. Já bych byl rád, kdyby jim naopak dali trošku volnost, aby byli víc kreativní," říká k tomu Židlický.

4Bruslení

Jednomu z největších problémů českého hokeje se věnují na kempech ať už z pohledu techniky bruslení, tak powerskatingu. Dělají ho všechny týmy, které mají akademie a po třech letech jsou vidět první výsledky. "Stříbrná osmnáctka letos na šampionátu stačila bruslařsky všem vyspělým soupeřům. S tím jde ruku v ruce kondice. Výsledky testů jsou pozitivní, protože se jí v klubech věnují celoročně mimo led. Hlavně odrazové síle, která je znát právě na bruslení," zdůrazňuje Lener.

5Seniorská reprezentace

I mezi dospělými se pracuje na detailech. Kouč Vladimír Růžička si v létě testuje hráče kondičně, chce vidět, jak na tom jsou v osobních soubojích jeden na jednoho, dva na dva, jestli jsou schopní zapadnout do systému (založení útoku, napadání, hra ve středním pásmu, tlak do branky). "Byť jde jen o čtyřdenní kemp, hráči se mohou zlepšovat. Všechno je rychlejší, na všechno je méně času, na hráče je vytvářený větší tlak. Kluci se posunují, konfrontace nejlepších jim pomáhá. Sami zjistí, že na sobě musí pracovat a motivuje je to."

6Profesionální trenéři

Funguje 33 trenérů v akademiích. Před čtyřmi lety byli na sportovním úseku svazu dva zaměstnanci, dnes jich je sedm. Věnují se nejenom reprezentacím, ale rozvoji hokeje, přednáškám na fakultách tělesné výchovy, vydávání metodických materiálů. "Totálně se překopala náplň učiva u všech trenérských licencí, využívají se nové trendy, nepřednáší se jen teoreticky, ale v tělocvičnách. Slovo mají skuteční trenéři jako Jandač, Říha nebo Hynek. To je velký průlom oproti minulosti," říká Lener s tím, že jsou všechny poznatky podchyceny videem.

7Neuskutečněné plány

Svaz vydal za čtyři roky přes 200 metodických materiálů a nyní má jediné přání: aby je trenéři dlouhodobě využívali v praxi. "Od trenérů nám také chybí hlad po informacích a studiu. Rádi bychom, aby více diskutovali o svých poznatcích," přeje si Lener. Ten by spolu se svazovým šéfem Tomášem Králem rád dostal hokej do škol, zaměstnal víc regionálních koučů, kteří by navštěvovali a radili malým klubům. "Musí se pracovat s podhoubím, odkud pochází řada výborných hráčů. S tím souvisí záměr vybudovat levné stadiony, aby měly děti kde hrát."Najdete na iDNES.czmobilní verze