Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener: Růžička jenom nemluví, on šanci mladým klukům v nároďáku dá

1 2014
Úspěch českého hokeje na draftu NHL se projeví v seniorské reprezentaci. Kouč Vladimír Růžička má v plánu do áčka zapracovat řadu mladých hráčů, mezi kterými mají šanci i členové úspěšné osmnáctky, jež před pár měsíci vybojovala na mistrovství světa stříbrné medaile.

Právě z ní se rekrutovala pětice Vrána, Pastrňák, Mašín, Vaněček a Karabáček, tedy borci, kteří byli o víkendu draftovaní v prvních dvou kolech. Někteří z nich by se za rok mohli objevit třeba i na šampionátu v Praze.

"Já jsem hrozně rád, že Vláďa Růžička jenom nemluví, ale opravdu těm klukům šanci dá," pochvaluje si svazový šéftrenér Slavomír Lener.

Jaké tedy máte s mladými hráči v národním týmu plány?
Chceme jim dávat hodně prostoru. Vláďa mladé hráče aktivně vyhledává a líbilo se mi, že si třeba sedl s trenérem dvacítky Mírou Přerostem a společně prošli kluky, kteří za poslední roky prošli jeho rukama. Hledali takové, kteří mají potenciál být v áčku. Pokud se někdo prosazuje ve dvacítkách, má velkou šanci prosadit se i v áčku. Růža touhle cestou jde, proto si naplánoval v létě kemp, aby je všechny poznal.

Kdo se prosadí do NHL?

Pětice borců, kteří byli draftovaní v prvních dvou kolech, mají solidní šanci. Přečtěte si, jaké jsou přednosti Jakuba Vrány, Davida Pastrňáka, Dominika Mašína, Vítka Vaněčka a Václava Karabáčka

Co je na kempu čeká?
Individuální cvičení na zdokonalování dovedností, otestuje si jejich schopnosti, jak dokážou pracovat pod tlakem a jaký mají charakter. V první nominaci, kterou oznámil minulý týden, jsou všichni obránci, kteří jsou ročník 1990 a mladší. Dá jim šanci v zápasech, nebude je mít jenom na tréninku. Moc dobře si uvědomuje, že musí přijít výměna generací, proto bude muset dát mladým šanci určitě i na mistrovství v Praze. I těm, kteří nejsou mezinárodně ostřílení.

Všechny ale vidět během sezony nebude, protože někteří působí v zámoří. Je to komplikace?
Je blbý, že nemůže zkoušet všechny draftovaný kluky. To se týká Karabáčka nebo Mašína, který je sice hráč Slavie, ale počítá se s tím, že půjde do Kanady. V Evropě ale hraje Vrána nebo Pastrňák a další. Mladí kluci budou muset před mistrovstvím odehrát deset zápasů, aby s nima měl Vláďa nějakou zkušenost. Jsem přesvědčený, že tuhle kapitolu načal velmi dobře.

Co vůbec říkáte na úspěch českého hokeje na letošním draftu?
Hodně nám pomohl výsledek osmnáctky na MS. Po dlouhé době jsme měli hráče v prvním kole, myslím, že do něj patřil i Mašín. Máme z toho radost, ale nemůžeme být uspokojení, protože okolní země pracují. A nejenom tradiční země, ale třeba Švýcarsko a další.

Kdo má ze zmiňované pětice největší předpoklady prosadit se v NHL?
Jsem přesvědčený, že kluci mají výhodu v tom, že si je vesměs vybraly týmy, které přejou evropským hráčům. Proto mají šanci všichni. Někdo to dokáže dříve, jiný později. Je to otázka dvou tří let.

Fotogalerie

Spousta draftovaných hráčů se v minulosti do NHL neprosadila. Co musí tihle udělat, aby se jim to povedlo?
U mladých kluků obecně platí, že musí zesílit, zmohutněn a nabrat aktivní svalovou hmotu. To je tvrdá práce. Svaly musí být flexibilní a pružné. Když kluci naberou, tak nesmí zároveň ztratit koordinaci, stabilitu a výbušnost. To je dost umění. Proto je důležité, aby následující dva roky zůstali v týmech, kde jsou.

Což by mělo vyjít, že?
Ano, třeba Vrána s Pastrňákem se zabydleli ve Švédsku, mají šanci hrát ve svých týmech a také se kvalitně stravovat. To je strašně důležité. Když chtějí přibrat, musí kvalitně jíst. Po hokejové stránce musí rozvíjet dovednosti jako technika hole nebo dynamika s pukem. Ve velkém objemu musí zapracovat i na fyzičce.

Zmínil jste, že je škoda, že Mašín odejde do Kanady. Měli by mladí hráči zůstávat raději doma?
Vždycky je to rozhodnutí hráče a jeho rodičů. Mašín teď mohl mít obrovskou šanci hrát ve Slavii extraligu a prosadit se. Nekritizuju jeho volbu, ale je to škoda. Mohl tady dozrát. Na druhou stranu by tu šanci třeba nedostal, kdo ví. Pokud má ale hráč stabilní místo v národním týmu od osmmáctky až po áčko, pak je v naprosté většině lepší, aby zůstal doma. Pokud by ale měli hrát ve čtvrté, páté lajně, jezdit přes celou republiku a paběrkovat, příčemž by jim byla juniorka malá, tak chápu, že se rozhodnou odejít do zámoří. Je to hrozně citlivé téma hráč od hráče.

Existuje statistika, kolik hráčů, kteří odešli do zámoří, nakonec uspěje?
Já jsem fanda čísel, takže to vím: z 560 hráčů, kteří odejdou do zámořských juniorských soutěží se jen 5 procent prosadí do NHL. To je dost kruté číslo a obrovská ztráta pro český hokej. Problémy s odchody začínají mít ale už i ve Švédsku, ve Švýcarsku nebo dokonce v Rusku.Najdete na iDNES.czmobilní verze