Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužený Slovan opět nezvládá splácet. Vyhrabe se z krize i tentokrát?

Miloš Říha coby trenér Slovanu Bratislava | foto: Profimedia.cz

13 2017
Je to už tradiční letní kolorit: hokejový Slovan Bratislava má finanční problémy a opět dluží hráčům na výplatách. Slovenský klub hrající ruskou KHL přesto věří, že se všechno v dobré obrátí.

Když před necelými dvěma týdny oficiálně převzal vládu nad Slovanem nový generální manažer Patrik Ziman, jenž nahradil Maroše Krajčího, fanoušci uslyšeli dva základní cíle, které by chtěl ve své funkci splnit.

Prvním by měla být stabilizace finanční situace a ekonomického chodu klubu, druhým uspět na sportovním poli a postoupit v KHL do play-off. Jenže už teď se ukazuje, že to nebude mít vůbec jednoduché.

Vedení KHL totiž nyní oficiálně potvrdilo, že Slovan stále dluží hráčům na výplatách za uplynulou sezonu, což potvrdil i klubový viceprezident Juraj Široký. „Konkrétně jde o dvě a u některých hráčů o dvě a půl mzdy. Celkovou sumu však nebudeme specifikovat,“ přiznal.

Zřejmě však nejde o jediné dluhy, které Slovan trápí. Bratislavský celek ostatně požádal vedení soutěže o třítýdenní odklad, dokdy musí doložit, že všechny závazky řádně zaplatil. „Jsme přesvědčení, že jsme schopni vše vyřešit. Nebo alespoň z části. Zatím však nemáme odpověď, zda nám KHL vyhoví,“ pravil Široký. Původní termín byl 30. června.

Slovan řeší podobné problémy každý rok, v předchozích sezonách byly přiznané dluhy vůči hráčům ještě mnohem vyšší než nyní. Pokaždé však dokázal situaci na poslední chvíli zachránit a vstoupit do nového ročníku. Pokaždé ovšem bez ekonomického zajištění, takže se potíže logicky vracejí.

Slovenský celek patří v KHL k nejslabším a má také logicky jeden z nejnižších rozpočtů. I tak je však na tamní poměry obrovský a podle řady ekonomických expertů neodpovídá realitě. Kvůli stejným problémům v minulosti muselo ukončit své působení v KHL několik ruských klubů nebo chorvatský Záhřeb. Finanční resty má momentálně ještě Vladivostok.

Slovan zatím všechny potíže ustál, otázkou zůstává, jak dlouho to bude ještě zvládat. Jeho vedení kvůli tomu několikrát zkoušelo oživit myšlenky působení v české extralize, ta však o takový svazek nestojí. Proto se také hovořilo o tom, že by Bratislavané naskočili do mezinárodní soutěže EBEL.

Český trenér Slovanu Miloš Říha má momentálně k dispozici patnáct hráčů, s kterými odstartoval přípravu na novou sezonu, během níž má naplánované i dva přátelské zápasy proti Pardubicím.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDENejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze