Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladej, nehraješ na Slovensku? Pak nemáš místo v reprezentaci

V mládežnických výběrech Slovenska nehrají nejlepší. A to štve například Jána Lašáka či Michala Handzuše | foto: Reuters

13 2015
Hokejovým Slovenskem hýbe nejen bojkot reprezentace, ale podivné praktiky tamního svazu, potažmo generálního manažera národních týmů Róberta Švehly, který do nominací mládežnických výběrů nezařazoval talentované hráče působící v zahraničí.

„Igore, tohle ti poradili odborníci na výkonném výboru, které sis tam dosadil? Igore, už není rok 1985, ale 2015,“ zlobí se brankář Ján Lašák na šéfa svazu Igora Nemečka. Liberecký gólman patří mezi ty, kteří nebojí veřejně kritizovat fungování svazu.

Jeho vedení, zřejmě záměrně, vynechalo mladé talenty, kteří odešli rozvíjet své hokejové umění do ciziny. Jednalo se o borce, jež se podle názoru odborníků měli objevit ve výběrech hráčů do 16 a 17 let.

Lašákova narážka na léta minulá mají své opodstatnění. Michal Handzuš, další aktivista, který bojuje za pořádek ve slovenském hokeji, totiž přišel s osobním svědectvím v obsáhlém rozhovoru pro server slovakprospects.com.

„Před mistrovstvím světa dvacítek 1997 ve Švýcarsku přišli funkcionáři s tím, že reprezentovat nebudou moct hráči, kteří jsou v Americe nebo jinde v zahraničí. Že jsou to zrádci Slovenska. Šlo o borce jako Vlado Országh, Zdeno Chára a ještě dalších pět kluků. Tihle velmi kvalitní hokejisti nemohli přijít a hrát na turnaji.“

Handzušovi jako by se vracely vzpomínky, i teď cítí, že šanci nedostávají ti nejlepší. „Tehdy byl můj ročník v mládežnických kategoriích velmi silný. V osmnáctkách jsme po rozdělení federace museli hrát sice B kategorii, přesto jsme v přípravě nastupovali třeba proti Finům, což byli úřadující mistři Evropy. A my jim dali sedmičku.“

O podobné generaci si nyní Slováci musejí nechat jenom zdát, přesto je postup svazu zarážející. Lašák například nemůže pochopit, proč v národním týmu nejsou talenti jako Samuel Solenský či Dominik Verbický, které zná z Liberce, jelikož tam hrají za starší dorost.

„Jdou si za svým snem, aby byli lepší hokejisti a v Liberci k tomu mají lepší podmínky. Místo toho, abychom byli rádi, že můžeme mít hokejistu, kterého sice vychová někdo jiný, ale bude využitelný pro potřeby slovenské reprezentace, tak jdeme tomu hráči zabránit, aby mohl reprezentovat,“ nechápe Handzuš.

A Lašák smutně dodává: „Nevím, proč potom není na dresu znak slovenského svazu místo toho státního. Tihle chlapci se těšili na repre, a vy jste jim zavřeli dveře. Igore, přijmi moji výzvu a jdi vhodit úvodní buly na ligové stadiony. Tam zjistíš, jak jsi populární. Zamysli si, kdo může zastavit současnou situaci. Jsi to jen ty!“Najdete na iDNES.czmobilní verze