Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenská nouze: Vůjtek lepí hokejový tým pro Soči, jak se dá

ČESKÝ STRATÉG. Trenér Vladimír Vůjtek na střídačce slovenské reprezentace. | foto: Profimedia.cz

23 2013
Nelehkou úlohu musí řešit český trenér slovenských hokejistů Vladimír Vůjtek. Její zadání zní na první pohled jednoduše - olympijská nominace. Jenže dojít k úspěšnému řešení je mnohem těžší, jelikož ho trápí až příliš neznámých.

Naposledy ve Vancouveru sahali Slováci po senzační bronzové medaili. Dotáhnout to na čtvrté místo v Soči by byl obrovský úspěch, protože se jejich hokej ocitá každým rokem v ještě složitější situaci.

Talentů je poskrovnu, střední generace (podobně jako u Česka) nevyčnívá, a tak všechno leží na borcích z NHL. Ovšem Vůjtek nemá zdaleka takové možnosti jako jeho český kolega Alois Hadamczik.

Ten může v zámoří vybírat celkem z 36 hokejistů, zatímco Slovensko jich má v nejuznávanější lize k dispozici jen 14... To je téměř třikrát méně, přitom Česko má jen dvakrát víc obyvatel. Tenhle nepoměr přesně dokumentuje celou situaci.

A aby toho nebylo málo: ve skutečnosti bude číslice 14 ještě o něco nižší. Vůjtek se totiž s velkou pravděpodobností bude muset na olympiádě obejít bez několika klíčových opor, které trápí zranění.

Kdo z Evropy?

Není to relevantní, ale určitým vodítkem to být může. Slovenská nominace bude opřena především o hráče z NHL, ale dost jmen z Evropy se v ní bude muset objevit. Tady je sestava týmu z letošního čtvrtfinále mistrovství světa.

Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, L. Hudáček - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Marián Hossa se po listopadových problémech už vrátil na led a momentálně v NHL atakuje hranici tisíce kanadských bodů, ale pesimistická je prognóza u jeho jmenovce Gáboríka. Ten nejprve musel čelit v Columbusu kritice vedení, že není dobrým lídrem, a pak si pochroumal koleno.

A jen co se doléčil, přišla rána - zlomená klíční kost a odhadovaná pauza na osm až dvanáct týdnů.
"Není to pro nás první nepříjemná zpráva. V hokeji dochází ke zraněním a nás to postihlo u více hráčů, se kterými jsem počítal do nominace. Kromě Gáboríka je zatím mimo hru i Ľubomír Višňovský nebo Michal Sersen," reaguje Vůjtek.

Moc dobře ví, že bude lepit sestavu, jak se dá. "Uvidíme, jak se vyvine jejich zdravotní stav. Jakmile Slovensku vypadnou ze sestavy tři hokejisti, je to cítit. V případě Gáboríka bych to ale neviděl ještě tak černě. Čekáme, co řeknou lékaři. Čekáme na zázrak."

Ten na olympiádě 1980 předvedli Američané, jejichž amatérský výběr předčil hvězdnou sbornou. Vůjtek však moc dobře ví, že něco podobného se tentokrát nejspíš opakovat nebude.

Zvlášť když jeho tým v listopadu propadl na Německém poháru a teď na turnaji Arosa ve Švýcarsku pracoval s mladým a nezkušeným kádrem, jelikož mu řada hráčů z KHL poslala omluvenku. Ostatně ty Vůjtek stejně nedávno kritizoval.

"Jsem zklamaný. Sice jsme měli pár hráčů zraněných, ale soupeři ze švýcarské a německé ligy nás hokejově předčili," říkal v listopadu.

Musí se tak soustředit na zbylé borce z NHL jako je Richard Pánik, Tomáš Tatar, Tomáš Kopecký nebo Michal Handzuš. "Všechny podrobně sledujeme. Hodně se mi líbí ještě Tomáš Jurčo," poznamenal Vůjtek, jemuž nezbyde nic jiného, než pozvat na olympiádu i hráče, kteří se představili nyní ve Švýcarsku.

Ve slovenských médiích se spekuluje o brankáři Jánu Lacovi (v Doněcku sice nechytá, ale v reprezentaci předvádí dobré výkony), obránci Dominiku Graňákovi či trojici Ivan Baranka, Tomáš Starosta a Ivan Švarný.

A ještě jedna zpráva může Vůjtka v nepříjemné situaci hřát: návrat veterána Miroslava Šatana. I po roční pauze se takhle zkušený hráč bude hodit.Najdete na iDNES.czmobilní verze