Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jánošík, slovenský talent s příznačným jménem, co přesvědčil Vůjtka

Adam Jánošík v utkání s Běloruskem | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

5 2015
Za slovenskou reprezentaci válí na letošním mistrovství světa hokejista s příznačným příjmením Jánošík. Ne, není to potomek slavného loupežníka, ale kdo ví, třeba se mu ještě povede obrat o body bohaté a silné týmy a vyválčit je pro chudé zbojníky z výběru trenéra Vladimíra Vůjtka.

A když už ne to, tak alespoň zabránit tomu, aby si panstvo na chudých smlslo. Adam Jánošík je totiž obránce. A talentovaný, trenéry během uplynulé sezony upoutal natolik, že se rozhodli nominovat ho na šampionát do Ostravy. Přitom jde o mladého 22letého bažanta.

„Byl nejlepším obránce mistrovských Košic a nám se ve všech přípravných zápasech před mistrovstvím líbil, tak jsme ho vzali. Jeho největší předností je bruslení a bojovnost,“ vypráví Vůjtek.

Je to paradox, že o Jánošíka ztratil loni v létě zájem Liberec, který si tohoto beka vyhlédl už v žákovském věku. Adam však i přes své mládí strávil osm let v cizině, jelikož ho v roce 2010 draftovala Tampa. A tak následoval odchod do juniorské v Quebeku, z Kanady byl unešený.

Jenže na smlouvu s floridským klubem to nestačilo a Jánošík se vracel zpátky pod Ještěd. Tam však ve dvou sezonách odehrál jen čtyřicet zápasů a klub o něj v létě ztratil zájem. Jánošík proto putoval domů na Slovensko. Hrozilo, že hokejově zakrní, tenhle scénář se však nekonal.

Jánošík naopak roste a v Ostravě nastupuje dokonce v první obranné dvojici s hvězdným Andrejem Meszárošem. „Užívám si to a nechci zklamat,“ říká a nutno podotknout, že vyjukaným dojmem na ledě nepůsobí. On sám sebe považuje za ofenzivního beka. „Snažím se co nejrychleji rozehrát puk dopředu a pomáhat útočníkům.“

Slovenský fanoušek převlečený za loupežníka Jánošíka na mistrovství světa 2015...

Slovenský fanoušek převlečený za loupežníka Jánošíka. Těžko říct, jestli i kvůli obránci se stejným příjemením.

Obránci s takovými vlastnostmi se v dnešním hokeji cení. Však ho chválí i Meszároš. „Je to opravdu výborný bruslař a hraje perfektně pozičně. Není s ním žádný problém,“ říká.

Trenér Vůjtek měl od začátku vyřešené, že Jánošíka postaví právě vedle něj. „Tak by to mělo být: zkušený by měl vést toho mladšího. Pro toho kluka je lepší, když hraje se silnějšími hráči. Ale my to tak zase nebereme, protože hrajeme na sedm beků a ti se v průběhu zápasu točí,“ upozorňuje.

Je vidět, že na Jánošíka ve slovenské reprezentaci sází. V době, kdy je talentů poskrovnu, by mohl být její budoucností. On sám se při podobné zmínce potěšeně pousměje: „Musím jen neustále podávat nejlepší výkony a přesvědčit trenéry, že ta budoucnost ve mně skutečně je.“

Jak to je, to ukáží už nadcházející zápasy na mistrovství světa. „Chci pomoct k úspěchu. Cílem je čtvrtfinále a potom můžeme překvapit,“ tvrdí Jánošík.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze